Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
20.11.2020 5 minut čtení

Sebedisciplína při budování dalších příjmů

Co jsem se naučil a jak se mi to povedlo uvést do praxe

Co mě dovedlo k rozhodnutí pokračovat v psaní?

Po hodinách louskání skvělých článků na tomto serveru, jsem na většinu reagoval a zaregistroval dotazy typu : "jak jsi to udělal?", "jak ses donutil to všechno dodržovat?".

V návaznosti na můj předchozí článek vše vyplývá z postupného učení se, analýzy toho, co by mohlo fungovat pro mě a následné a zavádění zásad do reálu - ne vždy to šlo hladce a napoprvé.

Moje cesta finanční džunglí od začátku

Na startu mé zaměstnanecké kariéry mi hodně dlouho trvalo vůbec vyjít z výplaty, protože jsem se domů k rodičům vrátil jen na krátko, než jsem definitivně "vylétl z hnízda" - sám za sebe. To byl krutý střet s realitou. Měsíc byl hodně dlouho  "delší než výplata". Nějak jsem se s tím pral. Postupně jsem zjistil, že největší položky vždycky boudou bydlení a následně kolik toho "prožeru" - sakra. Větší nákupy jsem řešil vždy půjčkou, protože 10+1 splátka mi přišly vždycky v pohodě a dát v té době bokem něco z výplaty se mi nikdy nepovedlo. Zde jsem objevil svou slabinu - prostě neumím šetřit. Na druhou stranu jsem zjistil, že zase nevyhazuju peníze za kraviny. Jakmile jsem horko těžko naakumuloval volný "litr" hned jsem ho dokázal využít na (nepřipadá vám to povědomé? :-) ) Pak jsem jako správný dvacátník nutně potřeboval auto, protože cestování veřejnou dopravou už u mě nebylo "In". (A ten Favorit měl tak super laděný výfuk!) Zde jsem zjistil, že k některým věcem se pojí spousta dalších výdajů, o kterých člověk neměl ani potuchy a objevil pojem "bezedná černá díra". Zde jsem si už začal vést první přehled výdajů - velmi na hrubo, na papíře.

Po změně místa působení a přesunu do metropole se mi sice zvýšil příjem, ale opět stouply ty dva základní náklady (zase bydlení a jídlo). Jenže změna je život a nápad pořídit vlastní bydlení místo vyhazování peněz za nájem přišel v ten "pravý čas" - rok 2007 (kdo měl vědět, že jsou nemovitosti zrovna na maximu???). Na to jsem následně přišel až v roce 2012, kdy jsem nemovitost prodával a byl 300 tisíc v mínusu. Takže jsem pak ještě docela dlouhou dobu nevyhazoval peníze za hypo, ale rovnou do kanálu...

Bod zlomu

Zde nastal zlom - začalo mě to štvát. Ještě nějakou dobu jsem se v tom "plácal", ale začal jsem číst, studovat jak to ti bohatí dělají, že jsou bohatí a začal hledat jak se dostat k nějakému přivýdělku. MLM mi přišlo jako super cesta, ale zjistil jsem, že nemám rád kolem sebe tolik humbuku. Na nabyté vědomosti a zkušeností z aktivního působení však nedám dopustit - to byl můj první vstup do světa byznysu.

Pak přišlo v roce 2018 krypto a začal jsem to brát vážně.

Důsledné sledování výdajů jako základ

Začal jsem používat excel pro hlídání svých výdajů a začal si všímat všech drobných výdajů. Následovaly další a další tipy z knih a mouder veleúspěšných světových investorů a podnikatelů a další verze mého "účetnictví".

Změna vnímání pravidelných výdajů

Jedním z dalších hlavních bodů bylo navedení systémů rozložení ročních a čtvrtletních plateb do "měsíčních", které jsem si však odkládal na "spořák" a tím eliminoval větší výkyvy a akumuloval první rezervy a první malé drobné z úročení.

Začínám tvořit “polštář” - rezervu

V lepší tvorbě rezerv mi pomohla nejmenovaná zelená banka se systémem obálek na jejím spořícím účtu, které jsem si postupem času už nemusel nechat automaticky rozhánět do jednotlivých obálek, ale mohl je nechat už pohromadě na účtu, jen jsem si "obálky" přenesl do svého účetnictví. Tímto jsem získal dokonalý přehled jak o pohybech tak o přesných zůstatcích jednotlivých položek.

Začátek pravidelného investování

Následovaly první investice a začátky využívání různých platforem jako Portu, Indigo, Fio broker, Interactive brokers. Začal jsem využívat i P2P a P2B půjčky a odhodlal se k investicím do několika startupů. Tímto jsem začal zvětšovat jednotlivé "hromádky", které postupně navyšuju a zisk co nejdříve reinvestuju, aby výdělky nezahálely - takto vnímám snowball efekt.

Rozhodnutí pro placené kurzy - skvělý krok

Následně jsem investoval nemalé peníze do placených kurzů na trading, akcie, komodity a postupně uváděl nabyté vědomosti do reality.

Práce se závazky vůči bankám

V roce 2019 jsem refinancoval své závazky vůči bankám na podmínky, které už jen tak někdo nepodstřelí, a získal větší objem pro mé oblíbené investice. Se zvětšujícím se polštářem rezerv jsem získal více klidu a nadále se více vzdělávám a investování je pro mě hobby a radost.

Za každým úspěšným mužem vždycky stojí žena

To by se mi však nepovedlo, kdybych neměl přítelkyni takovou, jakou mám - milou, skromnou, podporující a i se zredukovanými prostředky si dokážeme užívat krás naši země při poznávání zapadlých koutů.

#dluhy #rozpočet #kalkulace #refinancování #nemovitosti #kurzy #investice #pasivniinvestování #investovani

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • @Andre81cz zkuste tam hodit ještě sem tam nějaký nadpis a bude to top 😉 

  PS místo zavináče (@) používejte dvojití křížek (#) ...zavinat označuje uživatele... 

  +2
  • Jsou tam - díky 

   0
 • Je to hezky napsaný, hezky se to čte. Děkuji za milé čtení vašich zkušeností. Trochu se v tom vidím.

  +2
  • Díky - přesně tak to bylo zamýšleno. Každý si najde a uvědomí ten svůj “bod zlomu” a pak už má jen radost se zlepšujícími se výsledky

   0
  • @Andre81cz super! hned se to čte o mnoho lepe 🙂

   +1
  • @PatrikKudlacek Díky za tipy!

   0
 • Bod zlomu! 👌

  +1
Doporučené příspěvky
10 minut
17 minut
4 minuty
6 minut
14 minut
6 minut
4 minuty
6 minut
8 minut
6 minut
4 minuty
6 minut