20.11.2020 6 minut čtení

Moje cesta k pochopení důležitosti finančního vzdělání

Osobní příběh a zkušenosti obyčejného člověka, který se do světa investic dostal z úplně druhé strany a dnes je nadšen, když vidí, že se nabyté znalosti už promítají do výsledků.

Cesta z opačného konce

Moje cesta do světa investic a vůbec pochopení, jak funguje finanční systém vedla z úplně opačné strany než u většiny investorů.

Začátky pronikání do “krypta”

V roce 2018 mě kamarád přivedl do světa kryptoměn. NAŠTĚSTÍ to bylo v lednu, kdy směnárny ještě velice pomalu odbavovaly požadavky registrace tisíců nových klientů a tak mi tento dojezd rozjetého vlaku z roku 2017 ujel. Zaplať pánbůh. Díky tomuto zásahu prozřetelnosti, jsem při prvním poznávání a nákupech krypta neskončil ve ztrátě 95%, ale asi jen 89%, protože jsem přece jen něco po spuštění účtu na směnárně už nakoupit stihnul - uf! Očima "investora" jsem nechápal, jak to že to zase jede pořád dolů (sakra), když ještě do konce prosince 2017 tam byly samé obrovské zelené svíce!? Očima technologického fanouška-začátečníka jsem však na svět kolem blockchainu a kryptosvěta nezanevřel. Jako správný kozoroh jsem se "zabejčil" a řekl si, že ve ztrátě prostě NEPRODÁM! 

Když se nic neděje, nejlepší je vzdělávat se - v budoucnu se ty informace budou hodit!

Rok 2018 pro mě byl nejintenzivnějším rokem vstřebávání veškerých informací o kryptu a celém tom "novém světě", do kterého jsem se začal nořit hlouběji a hlouběji. A čím víc jsem nasál informací, tím víc jsem sám sebe utvrzoval v tom, že jsem u zrodu něčeho, co postupem času totálně změní svět (prezentuji svůj pohled na věc a rozhodně tento názor nikomu nenutím). Postupem času jsem začal informace více selektovat a třídit a hledat si svůj postoj "co s tím vlastně budu dělat"? 

Hledání postoje, který mi bude vyhovovat

Samozřejmě první myšlenka - rychle zbohatnout tradingem - se naštěstí nechytla, protože mít pořád nervy kdy to kdo sestřelí, zrovna když už jsem se dostal do zelených čísel by šedivění mých vlasů jen uspíšila. Pak jsem objevil možnost využití strategie "DCA - dollar cost averaging", což mi celkem hodně ušetřilo cuchání nervového systému, nastavil jsem "trvalák" a nejznámější směnárna už mi v pravidelných intervalech zasílala mé nákupy na mou peněženku. Neskutečným zázrakem jsem tak největší objemy nakoupil v roce 2019, kdy si většina myslela, že krypto jde do kopru a cenu kolem 3000 USD snášel už jen málokdo. Ale kozoroh si opět zavelel "HODL!" a hodlil.

Mezitím jsem však objevil mé oblíbené "samomnožky" - toto je mé označení pro coiny fungující systémem POS a začal si libovat v tom, jak se mi to začíná množit bez nutnosti mé pozornosti. Od toho byl krůček ke zkoumání možností těžby. Tímto jsem si ujasnil svůj postoj nejen ke kryptu - budu "pasivní investor" zaměřený hlavně na zvyšování cashflow a tvorby pasivního příjmu. Jo a navíc jsem vlk-samotář, takže mne nenalákaly žádné projekty s nabalováním lidí. Byť vím, že moje cesta bude možná trochu delší, ale jsem s tím smířen. Jsem ročník 1981 a proto je další důležitým cílem MÍT KLID. No a když už jsem se v kryptu usadil, nastavil kurz a přestal vymýšlet další kraviny, začal mě zajímat "ten reálný svět". 

Ke “klasickým“ investicím mě dovedla zvědavost

Díky vzdělávacímu MLM systému nejmenované firmy, jsem k prvním střípkům finančního vzdělání z "reálného světa" přičichnul už v roce 2008, ale tehdy jsem necítil potřebu se tím nějak víc zabývat - já trouba! Takže od R. Kyiosakiho samozřejmě už vím, co jsou to aktiva a pasiva, co je to pasivní příjem a jak se generuje atd. Kolik času mi uteklo a co už jsem mohl mít zainvestováno mi však začalo docházet až o mnoho let později, kdy se při studiu všech knih, webinářů, článků atd prolínala jako ona pověstná červená nit a velká pravda - "čas je to co pracuje ve světě investic ve tvůj prospěch". 

Je super mít s kým debatovat a vzájemně se inspirovat

Dnes považuju za neskutečné štěstí, když jsem zjistil, že můj další kamarád má úplně stejnou zálibu a je ochotný mě nasměrovat a předat své zkušenosti. Časem jsme měli úžasné debaty, já mu osvětloval svět krypta, on mě akcie, dividendy, trhy, dluhopisy a další instrumenty a během toho posledního roku a navzájem jsme se inspirovali. 

Dnes (listopad 2020) mám kromě oblíbeného "množení peněz" i další zálibu - zaměstnat jich ve svůj prospěch co nejvíc. Byť stále zaměstnanec, ale docela se mi to daří a věřím, že jsem se díky nabitým zkušenostem posunul ke svým cílům podstatně rychleji než kdybych spoléhal, že se o mě někdo postará. Nepostará. 

V kapitalismu je životní úroveň o penězích - ať se to někomu líbí nebo ne

Žijeme v krásné zemi, ovšem v dobách kapitalismu jde o peníze vždy až na prvním místě a jejich množství určuje životní styl. Bohužel ne všichni lidé ale jednají tak, jak bychom my naivkové čekali a proto kladu maximální důraz na to, abych nad svými investicemi měl maximální možnou kontrolu. Dnes už mám skvělý pocit, když vidím výsledky ve formě zvyšujících se toků z více a více zdrojů, ale zároveň vím, že cesta k úplné finanční nezávislosti bude ještě nějakou dobu trvat. 

Začněte KDYKOLIV, ale ZAČNĚTE - čas už nejde vrátit

Na závěr použiju jedno z mouder pochycených nejen zde. Je to pro ty, kteří ještě neví, jestli se mají do něčeho pouštět. Tak já - stará konzerva - vám říkám - ZAČNĚTE! Čím dřív, tím líp, ale pozdě není nikdy. Třeba si v tom najdete zálibu a díky postupnému vzdělávání začnete objevovat třeba tak skvělé zdroje jako warengo a taky podobně naladěné lidi, se kterými se budete moct podporovat a vzájemně inspirovat!

#financnivzdelani #financnigramotnost #kryptomeny #investovani #osobnipribeh #hodnotacasu #akcie #dolarcostaveraging

Sorry za chyby, které přehlédnu a úplně tupounskou formu článku - toto je můj první pokus přispět něco málo této komunitě a jsem z toho úplně nadšený :-)

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Tohle je vskutku "Wall of text"! 😃 btw. předělal jsem hashtagy. Aby fungovaly, musí to být #financnivzdelani #financnigramotnost místo @ 😉

  +1
  • Tomáši díky díky. 

   0
 • Super Ondro, gratulace k prvnímu článku! Ještě trochu zapracujeme na stylistice a statut influencera je blízko :D

  0
  • @milan Děkuji za pochvalu a nabídnutou pomocnou ruku - rád se něco nového naučím. Byť se nepovažuju za odborníka, natož abych se mohl odvážit někomu něco radit. Teď to musím rozdýchat :-)

   0
  • @Andre81cz A ještě to chce tu profilovou fotku! :D

   0
  • Milane to bude horší, snad najdu nějakou letošní (mě nikdo nefotí) 😁😁😁

   0