20.11.2020 6 minut čtení

Very Good Food: Další Beyond Meat?

Very Good Food Company působící v zajímavém sektoru moderního stravování zaznamenala meziroční růst tržeb o 400 % a cena akcie poskočila nahoru. Je to něco, co by mě mělo jako dlouhodobě orientovaného investora zajímat?

Very Good Food Company (OTC: VRYYF, CNSX: VERY) je (zatím) malou společností prorážející v progresivním sektoru veganského a celkově zdravého a dnes moderního stravování. Ohledně Very Good Food jsem za poslední týdny dostal několik dotazů a také jsem zaznamenal určité nadšení na českých a slovenských sociálních sítích. Tržby společnosti meziročně vzrostly o 400 % a cena akcie poskočila v posledních měsících nahoru. Pojďme se tedy podívat, o čem tato společnost je, a zda to může být něco pro mě jako dlouhodobě orientovaného hodnotového investora.

Když zavítám na web této společnosti a jako vždy kliknu na sekci pro investory, kde obvykle bývají materiály jako výroční zprávy, čtvrtletní zprávy, finanční výkazy a tyto záležitosti, docházím k mírnému překvapení, že toto zde nenaleznu. Nenašel jsem zde jediný finanční materiál. No, nevadí, umím hledat. Protože jde o společnost obchodovanou v Kanadě, navštívil jsem proto SEDAR databázi, kde jsou všechny zveřejněné dokumenty. Veřejně obchodovaná společnosti musí zveřejňovat tyto dokumenty.

Výsledovka Very Good Food Company

A zde již máme to, co jsem chtěl. Přehled zisku a ztráty. Podnikatelský příběh je jedna věc, a druhá věc jsou čísla. Čísla reprezentují to, co se ve skutečnosti děje. Podívejme se na poslední tři měsíce. Jde o růstovou akcii, tedy poslední období je nejrelevantnější. Máme tu tedy výnosy ve výši 1,1 milionu kanadských dolarů, pětinásobek oproti době před rokem, hrubá marže vzrostla zhruba osmkrát, tedy toho vypadá v pořádku, proč ne. Jen si uvědomme: 1,1 mil. kanadských dolarů je přibližně 18-19 mil. korun. Jde tedy o mikro-podnik, opravdu malou společnost. 20 milionů korun tržeb je velmi málo.

 A poté tu máme provozní náklady. A vidíme tu: reklama a propagace 463 tisíc, tedy téměř ve výši celé hrubé marže. Samozřejmě, že pokud si začnu platit reklamu za 500 mil. dolarů, tak přilákám více zákazníků. To dokáže každý. Další náklady 127 tisíc za podnikovou komunikaci, 162 tisíc za vztahy s investory. Jak to? Kde utratili 2,8 mil. korun na vztahy s investory? Dobrá otázka. Dále tu máme mnoho dalších poplatků, náklady na prodej atd. atd. Celkové náklady činily 2,1 mil. dolarů, tedy čistá ztráta činila 1,7 mil. dolarů. Podnik měl příjmy 1,1 mil. a náklady 2,8 mil. Příjmy sice rostou, ale ztráty rostou o to více. Podnik prodává s obrovskými ztrátami. Nehledě na to, že počet akcií za poslední rok vzrostl o dvě třetiny.

Nadšení na Youtube...

Pokud se podíváme na internet, na youtube, tak tu máme mnoho youtube videí, která říkají, jaký obrovský potenciál má tato akcie, což jistě dělá managementu radost, protože jde o propagaci této společnosti. A na druhé straně tu máme oněch téměř 300 mil dolarů utracených za korporátní komunikaci a vztahy s investory. A na youtube jsou také videa, která zmiňují, že Very Good Food platí youtubery, aby propagovali akcie této společnosti. Nejsem schopen potvrdit ani vyvrátit. Každopádně, pozor na to obsah na internetu: články, videa a cokoliv dalšího. Měli bychom vždy zvážit, jaká je motivace prezentujícího.

Úroky z dluhu jsou jistě nezvykle nemalé...

Pokračujme v pohledu na výkazy podniku, na skutečná čísla. Ty odráží skutečnou situaci. Společnost si vzala úvěry s úrokovými sazbami 21 %, 23 % a dokonce, tomu se skoro nechce věřit, 68 % ročně. Dát si tu námahu otevřít si dokumenty podniku na SEDAR databázi a narazit na tato čísla zabere dejme tomu několik desítek minut. Přinejhorším. Společnost vstoupila také do dalších kontraktů, kdy slíbila procentuální část svých budoucích tržeb. Jako vlastníci této společnosti, byli byste spokojeni, kdyby si Váš podnik bral úvěry s 68% úrokovou mírou? Ne, pokud byste zároveň nebyli těmi, kdo této firmě tyto úvěry poskytuje. 

Rozvaha společnosti

Podívejme se ještě na rozvahu. Možná tato firma má nějaká cenná aktiva. Ale takto tomu také zdá se není. Společnost má hotovost ve výši 3,5 mil. kanadských dolarů a vlastní kapitál činí 3 mil. dolarů. Kolik za toto aktuálně, v době přípravy tohoto videa, platíte? 331 mil. kanadských dolarů. To je tržní kapitalizace. Platíte 100krát price-to-book. Platíte 331 milionů dolarů za podnik, který každé čtvrtletí ztratí 1,7 mil. dolarů a který platí úvěry s úrokovými mírami 20 až 68 % ročně. To, že raketově rostou tržby, samo o sobě nic neznamená. 

Cena akcie vystřelila nahoru právě po záplavě videí propagujících tuto akcii na youtube. Lidé chtějí objevit další Beyond Meat, či obecně řečeno, další Amazon, Google atd., a přitom zapomínají, že narazit na takovou společnost je velmi nepravděpodobné a soustředí se na to, co by mohlo být, a ne na to, kolik by mohli ztratit. Možná někdo uvede argument, že na začátku amazon také vykazoval ztráty. To je pravda, ale jistě si nebral úvěry s 68% úrokovou mírou. Musíme se naučit rozlišovat mezi informací a interpretací této informace, tak jako před zhruba 3 týdny farmaceutická společnost pfizer oznámila výsledky testování vakcíny proti koronaviru a její akcie poskočila nahoru a v té chvíli CEO Pfizeru prodal polovinu svých akcií. Trh reagoval přehnaně optimisticky a CEO si přihřál polívčičku pozitivní zprávou a vydělal na tom.

Není třeba dodávat, že Very Good Food Company není akcie, do které bych chtěl investovat. Lidé hledají akcie, které se zdesetinásobí během jednoho roku. Ale o tomto dlouhodobé investování není, obzvlášť pokud se nepodíváme ani na finanční výkazy. Dlouhodobé, úspěšné a realistické investování pro běžné lidi je hledání nezřídka relativně nudných profitabilních společností za solidní cenu, kdy Vám tato společnost vynese např. 8 % ročně volného cash flow, opravdu hotovosti, kterou podnik vydělá, a z toho vyplatí např. 5 % na dividendě. A toto dělá dlouhodobě, opakovaně. Toto je cesta k akumulaci prostředků. A to je to, co dělám já se svými penězi, můj osobní cíl je aspoň 15 % ročně, obvykle volného cash flow, což si můžu dovolit, protože vyhledávání takových příležitostí je má full-time práce a specializace. Vše, co dělám, sdílím na Portálu rozumného investora.

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Fajn úvěry 😅. Jinak v případě této společnosti by pro mě kromě finančních výkazů byla poměrně důležitá i chuť produktů. Třeba Beyond Meat mě z tohohle pohledu moc neoslovilo.

  0
 • Díky za zajímavou analýzu. Na příkladu VERY je vidět trend z poslední doby. Pro růst akcií postačí dostatečná visibilita dosud neznáme značky, zlášť pokud je podpořena růstem tržeb, bez ohledu na ziskovost a náklady, které k této ziskovosti vedly... 

  0
 • Díky za super info, firmu jsem doposud neznal. Jen ty náklady na reklamu pravděpodobně nebudou v milionech, ale tisících :)) Ale jinak celkově souhlas se závěrem článku.

  0
  • díky za korekci, nejsem zvyklý číst výkazy, které by byly přímo v dolarech (a ne tisících dolarů)

   0