19.11.2020 4 minuty čtení

Životní lekce T. Pickense, které si musíte přečíst

Thomas Boone Pickens byl americkým ropným magnátem. Ve finančním světě se stal legendou. Co je tajemstvím jeho úspěchu?

T. Boone Pickens se proslavil nejen jeho ropným průmyslem, ale také svými podnikatelskými aktivitami. V roce 2013 byl v žebříčku nejbohatších Američanů s částkou 1,2 mld USD. Seznam opustil poté, co věnoval více než polovinu svých čistých aktiv na filantropické účely. T. Pickens se totiž zavázal, že bude věnovat polovinu svého čistého jmění na charitu. Mezi jeho filantropické aktivity patří např. podpora univerzity v Oklahomě, finanční pomoc při hurikánu Katrina nebo darování aktiv do zdravotnických organizací. Za svůj cíl považoval informovat lidi o tom, co se během svého podnikání naučil a tyto znalosti a lekce předat jeho následovníkům.

Lekce úspěchu dle T. Pickense

#Pickens své podnikání stavěl na vlastních pravidlech plynoucích ze života. Mnohdy se držel rad starších nebo vzpomínal na své rodiče a prarodiče. Díky jeho životním lekcím dosáhl takového úspěchu.

Umění uznat chybu

Dle Pickense je největší životní lekcí umět uznat své chyby. Před svou smrtí v roce 2019 sdělil, že na tom stavěl svůj úspěch. Finanční legenda za celých 50 let #podnikání za své chyby nikdy nikoho nevinila. Důležitost je především v tom převzít odpovědnost za vlastní nezdary, stejně tak jako za své úspěchy.

Nenechte se rozptýlit

Důležitým principem při podnikání je nenechat se rozptýlit někým jiným. Pokud se zaměřujete na jednu věc, neměli byste se nechat vyrušit jinou aktivitou. Tuto lekci Pickens vyjádřil jako „Pokud lovíte slony, nenechte se rozptýlit sledováním králíků.“

Mějte svůj plán, ale pozor! Nepřeplánujte.

Pickens často odkazoval na životní lekce svých rodičů. Jednou z nich bylo, že s funkčním plánem může i blázen překonat génia, který žádný plán nemá. Pickens si vzal radu rodičů k srdci a vypracoval si efektivní plán studia až k absolvování na geologii. Studium mu otevřelo dveře k ropnému průmyslu.

Zároveň však sám upozorňoval, že plán se nemusí vždy striktně dodržovat. Zvláště pokud přestane dávat smysl. Jít si stále jen za svými cíli jen kvůli „plánu“ vás může svést z cesty k úspěchu. Pickens zdůrazňoval, že je potřeba umět se rozhodnout, kdy se plánu držet a kdy od něj upustit.

Komunikace jako základ

Legendární podnikatel věřil, že každý problém tkví ve špatné komunikaci. Jakmile něco řešíte se svými partnery, investory, zaměstnanci, volte jasné a zřejmé výrazy. V případě i drobného neporozumění si vše raději vysvětlete. Komunikační šum či špatně pochopené instrukce jsou dle Pickense jádrem veškerých problémů.

Optimismus na prvním místě

Nikdy neztraťte pozitivní mysl. Ať se stane cokoliv. Věřte, bude lépe a vše se zadaří. Celý život nemůžete být „nahoře“, někdy musíte i spadnout. S optimismem a hlavou vzhůru se na vrchol brzy zase vrátíte. Stačí neztrácet naději.

Dodržujte pracovní morálku

Pickens zastával názor, že v jakémkoliv oboru je třeba dodržovat pracovní morálku. Bez ní ničeho nedosáhnete. Stejně tak byste se měli držet etického kodexu či vlastních morálních zásad.

Na věku nezáleží

T. Pickens ve svých téměř 70 letech prodal společnost a založil fond BP Capital Management. Nový začátek vedl k ještě většímu úspěchu. Díky tomuto rozhodnutí se stal miliardářem a začal se zásadním způsobem věnovat filantropii. Po enormních výdělcích z nového startu daroval 2 mld. USD na filantropii. Co z toho plyne? Nikdy není pozdě na to začít.

Vedení určuje řízení

Že to nezní smysluplně? Pickens byl toho názoru, že náš způsob řízení podniku je determinován tím, jaké vedení jsme zažili. Vedli nás již naši rodiče, dokud nás nedovedli do „vlastního“ života. Vedli nás vyučující, zaměstnavatelé, autority. Styl vašeho vlastního managementu je ovlivněn tím, koho jste znali a respektovali. Ve své knize Nejšťastnější člověk na světě (2000) popsal, že „styl managementu je sloučení toho nejlepšího z ostatních, které jste znali a respektovali.“ Také přiznal, že jeho cílem je lidi vést, nikoliv ovládat.

#business #lifestyle #lekce #zivot

Autor: Redakce Wealth Magazínu - www.wmag.cz

Fotografie z galavečeru Time 100 v roce 2011
Zdroj foto: Wikipedia, Autor: David Shankbone

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.