Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
18.11.2020 2 minuty čtení

Česko půjčí MMF 1,5 mld. eur, Německo 41,5 mld. eur

Vláda tento týden [16.11.] schválila poskytnutí půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu [MMF] v objemu 1,5 miliardy eur [cca 40 mld. Kč]. Peníze MMF poskytne z devizových rezerv Česká národní banka [ČNB]. Finance Česko půjčovalo MMF i dříve.

Peníze v rámci bilaterálních půjček MMF pošle i Slovensko [1,56 mld. eur], Polsko [6,27 mld. eur] a Německo [41,5 mld. eur]. Unijní země fondu prostřednictvím bilaterálních půjček poskytnou celkem 172,5 miliardy eur.

„Snížení zdrojů MMF by za stávající situace nebylo žádoucí. MMF v souladu se svým mandátem přispívá k zajišťování stability mezinárodního finančního systému. V současnosti také k financování řešení dopadů probíhající koronavirové krize,“ uvedlo Ministerstvo financí ČR [MF ČR].

MMF může finance z bilaterální půjček využít pouze v případě, kdy jeho ukazatel jednoroční efektivní likvidity [volných finančních prostředků] klesne pod 100 miliard SDR [special drawing rights – jde o měnovou jednotku užívanou MMR]. Jeden SDR odpovídá aktuálně zhruba 31,80 koruny. Použití financí z bilaterálních půjček má i další podmínky.

„Bilaterální půjčky slouží MMF až jako takzvaná třetí linie obrany. To znamená, že nejdříve jsou využívány zdroje z členských kvót, následně zdroje z multilaterální dohody NAB a až poté jsou využity bilaterální půjčky,“ uvedlo ministerstvo.

MMF je lukrativní dlužník

MMF je jeden z nejbezpečnějších dlužníků vůbec. Dohody zaručují možnost okamžitého splacení na požádání v případě finančních problémů. Objem půjčky za ČR bude navíc poté, kdy dojde k navýšení objemu peněz podle multilaterální dohody NAB, snížen na 646 milionů eur [17,1 miliardy Kč]. NAB [New Arrangements to Borrow] je multilaterální dohoda o poskytnutí půjčky fondu ze strany 40 jeho členských států. Česko není jejím členem, nicméně zvýšení objemu prostředků poskytovaných v rámci NAB se promítne do výše bilaterálních půjček. MMF má maximálně deset let na splacení poskytnutých půjček.

Za Česko poskytuje půjčku Česká národní banka [ČNB] ze svých devizových rezerv a ušlý zisk a některé náklady hradí...

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/11/18/cesko-pujci-mmf-15-mld-eur-nemecko-415-mld-eur/

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.