16.11.2020 2 minuty čtení

Covid vzal práci 8 procentům Evropanů a 4 procentům Čechů

Eurofound: Ve srovnání s ostatními zeměmi měla na práci Čechů první vlna covidu jen nepatrný vliv. Firmy v Česku přitom poptávají stále stejné profese jako před krizí covid-19.

Z průzkumu evropské tripartitní agentury Eurofound vyplývá, že v první polovině letošního roku přišlo o práci kvůli pandemii covidu-19 v průměru osm procent Evropanů. V České republice podle průzkumu přišlo o práci čtyři procenta Čechů. Stejného výsledku jako Češi dosáhla Malta, Slovensko nebo Nizozemsko. Lépe než Češi na tom byli už jen Švédové. Například ale ve Španělsku přišlo kvůli koronaviru o práci až 16 procent populace.

„Nízký pokles zaměstnanosti Čechů souvisí jednak s nasazením programu Antivirus, ale také s demografickým vývojem,“ uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Zdůraznil, že i nyní za pandemie covidu je počet volných pracovních pozic v Česku vyšší než počet nezaměstnaných. A protože pracovní síla bude i v dalších letech klesat, perspektivní firmy si budou chtít své zaměstnance udržet.

Přesto podle průzkumu více než třetina obyvatel Evropy uvedla pokles počtu pracovních hodin. Největší úbytek jich Evropané potvrdili v obchodu, pohostinství a ve stavebnictví. Tam odpracovaný čas klesl na méně než polovinu. Na druhé straně u čtvrtiny Evropanů se během pandemie objem odpracovaného času zvýšil.

[Ne]zaměstnanost Čechů třeba v Plzni

Plzeňský Daikin Industries, výrobce klimatizačních jednotek pro domácnosti se zhruba 2 000 zaměstnanci, se i v koronavirové krizi stále potýká s nedostatkem pracovní síly. Jedné z největších firem v kraji, která trvale funguje v třísměnném provozu, chybí 150 pracovníků. Hlavně operátorů, ale také techniků a výrobních inženýrů.

Plzeňský kraj patří s Prahou a středními Čechami mezi regiony s největší koncentrací volných míst. Plzeňsko má až dvakrát více volných míst k počtu nezaměstnaných. Aktuální počet volných pozic, které firmy nabízí přes úřad práce, je podle Tomáše Moravce z krajské pobočky úřadu 24 600.

„Mnoho firem má také stále na paměti, že najít kvalifikovanou sílu byl ještě před krizí velký problém, proto se snaží...

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/11/16/covid-vzal-praci-8-procentum-evropanu-a-4-procentum-cechu/

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.