15.11.2020 5 minut čtení

26 % světových dluhopisů má záporný výnos. Kde se vaše peníze zhodnotí výrazně lépe?

Dluhopisy už zažívaly lepší dny, to je asi všem jasné. Ale více než čtvrtina světových dluhopisů se záporným výnosem? Trochu úlet. Vaše peníze si zaslouží lepší místo ke svému zhodnocení a nemusí to být hned technologické akcie.

17 bilionů dolarů – objem dluhopisů se záporným výnosem, přitom se i konzervativním investorům může nabízet alternativní investiční příležitost. Jedinou otázkou je, zda ji využijí.

Pravděpodobně si myslíte, že se bude jednat o něco spojeného s cloudovými službami, kybernetickou bezpečností, telemedicínou, online obchodem nebo jiným inovativním řešením, které výrazně růstový technologický sektor nabízí – mýlili byste se.

5. listopadu Bloomberg oznámil, že tržní hodnota globálního indexu negativních výnosů dluhopisů dosáhla nového historického maxima 17,05 bilionu dolarů, čímž bylo překonáno předchozí maximum ze srpna 2019. Jinými slovy: 26 % celosvětových dluhopisů investičního stupně má v současné době záporný výnos. Tzn. že obdržíte menší částku po splatnosti dluhopisu, než byla vaše počáteční investice.

Nízký výnos dluhopisů však přidává na atraktivitě jiný třídám aktiv. Například drahým kovům. Právě tak stojíme před možná nejlukrativnější příležitostí pro investici do drahých kovů v historii.

Nastal čas, aby zlato začalo zářit

Vzhledem k tomu, že více než čtvrtina světového dluhu s investičním stupněm přináší méně než 0% návratnost a většina ze zbytku nese výnos, který nepřekoná převládající míru inflace, nemají konzervativní investoři příliš prostoru pro to, jak generovat reálný příjem. Ve výsledku se tak mohou tito investoři v blízké budoucnosti v mnohem větší míře obracet na drahé kovy, jako je například #zlato – uchovatel hodnoty.

Nejedná se však pouze o nízkou výnosnost dluhopisů, ačkoliv je silným impulsem. Existují i další katalyzátory, které připravují půdu pro výrazný růst drahých kovů.

Americký Fed a řada dalších centrálních bank v rozvinutých zemích po celém světě liberálně utrácí peníze na podporu finančních trhů a ekonomiky zasažených pandemií #covid19. Velmi pravděpodobně se jeví, že téměř „neomezené“ kvantitativní uvolňování amerického Fedu spojené s pravděpodobnými fiskálními stimuly americké vlády, podpoří peněžní zásobu a tlak na americký dolar. To je velmi důležité, protože dolar a fyzické zlato spolu mají inverzní vztah.

Vezmete-li v úvahu další faktory, jako jsou nabídka a poptávka po zlatě a pokračující nejistota spojená s pandemií, výhled zlata, zlatých akcií případně zlatých ETF nebyl nikdy lepší.

Přichází čas, aby začaly zářit i „zlaté“ akcie

Potenciální investoři však udělají moudře, pokud se vyhnou pokušení investovat do fyzického zlata. Namísto toho by měli zauvažovat o zlatých akciích. Nákup zlatých akcií vám narozdíl od fyzického zlata umožnuje využít dluhové páky, kterou většina podniků využívá, z jednotkové změny ceny zlata tak můžete vytěžit více. Kromě toho nabízejí některé ze zlatých akcií také výplatu dividendy (což fyzické zlato nenabízí) a můžete těžit z možnosti vedení těžaře upravovat objem produkce v závislosti na tržních podmínkách.

Těžaři zlata v posledních 8 letech také vynaložili značné prostředky na vyrovnání se s dluhy, které byly vázané na poslední zlatý býčí trh, který skončil v roce 2011. Od té doby se většina těžařů soustředila na rozšiřování produkce v dolech s velmi kvalitní rudou a odprodávala aktiva nesouvisející s jádrem podnikání, aby snížili své dluhy. Jinými slovy, většina zlatých akcií je momentálně finančně výrazně silnějších než před deseti lety a v mnoha případech se jim daří držet provozní marži na výši 1 000 dolarů za každou unci zlata.

Otázka za milion: Které zlaté akcie koupit?

Velmi zajímavě se jeví například SSR Mining (NASDAQ: SSRM), která nedávno dokončila fúzi s Tureckým Alacer Gold. Společnost by tak nově měla být schopná vytěžit přibližně ekvivalent 780 000 uncí zlata s náklady kolem 900 dolarů za unci.

Společnost navíc předpokládá, že se jí podaří generovat v letech 2021 a 2022 450 milionů volných peněžních toků a po sloučení má společnosti na účtech 200 milionů čisté hotovosti. Ve velmi blízké budoucnosti tak může společnost ohlásit i zpětné odkupy akcií nebo zvýšení dividend.

Neméně zajímavě vypadá i Kirkland Lake Gold (NYSE: KL), která má vůbec nejlepší bilanci ve zlatém průmyslu. Ke konci září disponovala společnost 848,5 miliony dolarů v hotovosti, byla bez dluhů, od začátku roku ztrojnásobila svou čtvrtletní dividendu a odkoupila kmenové akcie v hodnotě 526,6 milionu dolarů.

Pasivní investoři, kteří nejsou odborníci nebo zkrátka nechtějí vybírat z jednotlivých akcií, pak mohou vybírat z řady zlatých ETF a investovat tak do celého diverzifikovaného koše zlatých akcií. Ať si vyberete aktivní nebo pasivní přístup, jedno je jisté, na investory, kteří jsou ochotní investovat své peníze do zlatých akcií, čeká obrovská příležitost.

#dluhopisy #komodity #drahekovy #investovani #akcie #zlateakcie #tezarizlata #tezari #zlataETF #prilezitost

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.