10.11.2021 6 minut čtení

Zkroťte svůj největší výdaj aneb 4 způsoby, jak dnes snížit náklady na bydlení

Platit za střechu nad hlavou je zpravidla nejvyšší nutná položka měsíčních výdajů každého z nás, ať už formou nájemného, či splácení hypotéky. Přesto existují způsoby, jak s ní něco dělat a dokonce ji při troše štěstí i snížit.

U řady úspěšně spořících lidí, kterým se daří plnit jejich plán odejít do penze v nezvykle mladém věku, hraje velkou roli skutečnost, že se jim podařilo výrazným způsobem snížit náklady na bydlení. Buď se spokojili s relativně malým podnájmem, anebo se jim levně podařilo koupit dům v dobré, nicméně odlehlejší lokalitě.

Na druhou stranu lze do jisté míry pochopit, že se někomu nechce ušetřit na bydlení za cenu života v pochybné městské části nebo v nějakém nejzapadlejším koutě světa. Komfort, klid a uspokojivá občanská dostupnost je něco, co vám totiž sekundárně rovněž dokáže ušetřit nemalé prostředky - ať už z pohledu zdraví či dopravy.

I když tedy nechcete, nebo si nemůžete dovolit žádnou radikální změnu bydlení, stále existují způsoby, jak se dnes pokusit snížit celkovou částku, kterou každý měsíc za střechu nad hlavou platíte. Konkrétně jde o dvě možnosti pro osoby v pronájmu a dvě možnosti pro ty z vás, kteří už bydlí ve vlastním a splácejí hypotéku. 

Budou 100% fungovat? Rozhodně ne, bydlení není to samé jako výdaje na zábavu, jež můžete v případě potřeby stáhnout na nulu. Existují jisté mantinely a závazky, přes které vlak zkrátka nejede. Ale všechny jsou za určitých podmínek a při dobrém načasování teoreticky proveditelné. O to důležitější je proto mít o nich přehled a myslet na ně.

 

Pronájem

Zkontrolujte současný trh s pronájmy

Zatímco nabízené byty či chaty do osobního vlastnictví jdou letos poměrně na dračku, u pronájmů je to naopak - mírně klesají, ať už jde o prázdné byty po službách typu Airbnb, nebo o volné bydlení po lidech, kteří třeba zamířili nově do svého.

I když jste se současným nájmem spokojeni, rozhodně nic nedáte za to, když se porozhlédnete po okolí a podíváte se, za jaké částky se dnes podobně velké byty, jako je ten váš, pronajímají. Najdete-li citelné slevy, může to být dobrý důvod kontaktovat vašeho pronajímatele a pobavit se s ním o možnosti nějakého drobného snížení. Dnešní doba není pro řadu z nás z pohledu příjmů jednoduchá, a tak by i realitní investoři a majitelé činžovních domů mohli mít pochopení pro to, že se trh nějakým způsobem vyvíjí a lidé si ne vždy mohou dovolit platit stejné částky jako doposud.

Radikálním řešením (vhodné spíš pro mladší ročníky) je použít levnější nabídku jako páku pro snížení nájemného a v případě odmítnutí ji rovnou využít a přestěhovat se (pokud vám brzy končí nájemní smlouva a dává to smysl).

Ujistěte se, že zbytečně nepřeplácíte zálohy

V rámci nájemní smlouvy se vás zpravidla týkají zálohy nejen na vodné/stočné/vytápění (elektřinu máte zpravidla na sebe), ale i zálohy na elektřinu pro společné prostory, případně úklid, náklady na provoz výtahu, administrativní poplatky pro domovníka/správce budovy atp.

A z vlastní zkušenosti vím, že na řadě těchto záloh se pravidelně lidem vrací nemalé přeplatky ze zbytečně velkých záloh. Ty mohou být důsledkem člověka, který v bytě bydlel před vámi a využíval topení či vodu řádově víc než vy. Blíží se nám konec roku, a tak pokud budete řešit pokračování dosavadní nájemní smlouvy na dobu určitou, zkontrolujte si důkladně vyúčtování záloh a zkuste se případně s majitelem domluvit na snížení záloh, které zbytečně přeplácíte. Vždy je totiž lepší mít tyto ušetřené peníze každý měsíc k dispozici, než je jednou ročně dostat na přeplatcích zpět.

 

Vlastní bydlení + hypotéka

Nemůžete refinancovat svou hypotéku?

Blíží-li se vám konec fixace na stávající hypotéce, je dnes rozhodně na místě využít současné úrokové sazby a začít se u jednotlivých bank poohlížet a vyjednávat s nimi o možnosti jejího refinancování. Nejenže díky tomu můžete dosáhnout snížení úroku pro zbylou splatnou částku, ale zároveň lez díky refinancování snížit i pravidelnou měsíční splátku, což nepochybně váš měsíční rozpočet uvítá. Ročně totiž může jít až o několik tisíc korun.

Během nejčastější doby, po kterou dnes Češi splácejí svou hypotéku, jež se pohybuje zhruba okolo 20 let, se zpravidla naskytne hned několik šancí, kdy je možné vyjednat si výhodnější úrokovou sazbu či jiné benefity. Zásadní ovšem je nepropásnout onen správný okamžik a bedlivě si hlídat konec fixace. Bydlíte-li ve svém a splácíte-li hypotéku, koukněte do papírů, jestli se vás to náhodou nebude již brzy týkat. Pokud ano, není na co čekat!

Zkuste pronajmout nadbytečné prostory

Důvodů, proč se vám ve vašem domě/bytě uvolní prostory, může být hned několik. Možná je ve skutečnosti nevyužíváte dlouhodobě, ale za požadovanou pořizovací cenu se v době nákupu větší bydlení vyplatilo, nebo vám z hnízda definitivně vylétly ratolesti, anebo za to může jeden ze stovky dalších důvodů.

Alternativou pro pronájem celé zakoupené nemovitosti, z kterého následně splácíte hypotéku, může být pronajmutí jen její části. To znamená, že dům/byt sami využíváte, ale zároveň máte nájemníka/spolubydlícího, jež vám pomáhá nejen se splácením hypotéky, ale i s měsíčními náklady. Tímto způsobem lze náklady na bydlení klidně snížit o 1/3 až 1/2, což vaše peněženka rozhodně pozná. A nemusí jít nutně o pronájem někomu zcela cizímu - levné bydlení zejména mezi mladými lidmi někdo hledá každou chvíli, takže existuje slušná šance, že někoho najdete i ve své sociální bublině.

Hodnocení: +30
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.