Nedávno jsme na našem blogu vydali rozhovor s jejich zakladateli, kterým jsme na jeho konci položili otázku, která by se dneska, jak sám Štěpán říkal, mohla zdát takovým rozhovorovým evergreenem. Pokud ale člověk bere věci opravdu vážně, takových rad není nikdy dost. Pojďte se tedy s námi a Štěpánem Malým z Antonie Emma podívat na rady pro budoucí podnikatele.
Jaké jsou tedy rady pro začínající podnikatele?
Štěpán: Myslím, že je to ta nejdůležitější otázka, která někoho může nakopnout k akci. Bohužel ve většině rozhovorů je tohle podceňovaný evergreen. Budu vycházet z pozice začínajícího podnikatele jako schopného absolventa bez peněz a majetku:
1. Velmi důležitý je nápad, tedy originální produkt nebo služba
Když nemáte peníze ani zkušenosti, těžko rozválcujete roky zajetou a bohatou konkurenci. Jedině v případě, že se dostanete do branže, kde poptávka převyšuje nabídku. Sem patří především řemesla – v dnešní době jsou žádaní řemeslníci téměř všech oborů.
2. Nebojte se legislativy, úřadů a zákonů
Neříkám, že máte dělat věci nelegálně, ale je dobré všechno nehrotit, dokud nevíte, zda to, co děláte, bude fungovat. Pokud budete postupovat obráceně, tak pravděpodobně zkrachujete dřív, než něco vůbec dělat začnete. Bohužel taková je realita v naší zemi. Podpora začínajících podnikatelů je naprosto nulová.
3. Využívejte co nejvíce externisty
Zaměstnaneckým poměrům se vyhýbejte, co nejdéle to půjde. Ale tady velké varování! Dejte si pozor, od koho si necháte dělat práci. V dnešním světě přehlceném nabídkami je to pořádná džungle. Hodně lidí ze sebe dělá specialisty, kterými ve skutečnosti ale vůbec nejsou. Dnes je s nadsázkou grafik každý, kdo má v počítači Photoshop, marketingový specialista zas ten, kdo zvládne nastavit reklamní kampaň na FB atd. A na tom se dá velmi rychle vykrvácet. Jednou věcí jsou vyhozené peníze, ale horší je čas, který díky tomu zbytečně zahodíte. Takže je potřeba dávat si opravdu velký pozor a vybírat pečlivě, ideálně na doporučení. Například zrovna firmu Koala42 jsem našel díky doporučení své známé.
4. Nevěřte ohrané frázi „musíš vydržet a úspěch se dostaví“
Tak tohle už dávno nefunguje. Věřte tomu, co děláte, ale mějte obě oči otevřené a používejte selský rozum. Ideální je, pokud vám byznys funguje hned od začátku, takže do něho nemusíte dávat další peníze. Ale pokud se nedaří, jděte od toho pryč a zkuste něco jiného. Jen tak budete nabírat zkušenosti a jednou to snad vyjde. Sedm z deseti firem zkrachuje do dvou let. To je realita. Takže, když se do něčeho pustíte, počítejte s tím, že to vyjde třeba až po osmé. Nejlepší je začít sbírat zkušenosti už na škole. Později, když založíte rodinu, už je to dost velký punk. Mně samotnému vyšel až šestý pokus po deseti letech zkušeností. Živnosťák jsem měl hned po střední škole a vizi v hlavě, že budu podnikat, už na základní škole. Teď, když mám vlastní rodinu, si neumím představit, že bych si těch deset let zopakoval.
5. Hypotéka, svatba, rodina, skvělé auto a další – to všechno musí počkat
Podnikání musí být priorita. To je další důvod, proč roztočit kolo štěstí hned, co vám padne v občance osmnáct.
Smiřte se s tím, že první podnikání (živnost) budete dělat i jako vedlejší činnost při zaměstnání nebo brigádě.
6. Neberte si úvěr na rodné číslo
Když potřebujete peníze zvenku, tak skrz investora nebo úvěr na firmu.
7. Dělejte si průzkum trhu rychle a reálně
Neptejte se kamarádů ani rodiny. Hoďte to do éteru a sledujte, co se bude dít. Nejlepší průzkum trhu je realita v praxi.
8. Investujte hodně času a peněz do marketingu
Ale chytře, ne slepě. Můžete mít sebelepší produkt nebo službu, ale když nebudete vidět, nikdo se to nedozví.
Podnikání není jednoduchá cesta, ale když se zadaří, stojí to za to.
Obrovská svoboda, rozhodování o vlastním čase a hlavně práce, která tě baví. Pokud máš dobrý nápad a schopné lidi okolo sebe, nic není problém. Věř tomu, co děláš, dej do toho všechno a úspěch se dostaví.
Rozhovory s inspirativními osobnostmi z našeho pracovního prostředí jsme začali psát teprve nedávno, pokud si chcete přečíst další, zkuste rozhovor s Jaroslavem Kokoruďou 8 otázek a odpovědí o digitálním účetnictví s Jaroslavem Kokoruďou z TOP Clerks.
Nejdůležitěšjí (a za mě trochu opomíjený) je dle mého bod 5. Podnikání je třeba obětovat v počátcích téměř vše. I proto si podnikal za svou oběť výraznou budoucí odměnu oproti zaměstnancům jednoznačně zaslouží...
Přesně!