13.11.2020 2 minuty čtení

Unijní státy se dohodly s EP na rozpočtu i fondu pomoci

Unijní státy se po více než dvouměsíčním vyjednávání dohodly s Evropským parlamentem [EP] na parametrech budoucího sedmiletého rozpočtu a fondu pomoci ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Potvrdili to zástupci Německa.

Dohodu na balíku o celkovém objemu přes 1,8 bilionu eur [cca 50 bil. Kč] musí ještě potvrdit členské země a plénum europarlamentu. Pak budou fondy k dispozici již od ledna.

„Je to vyvážená dohoda, která zohledňuje požadavky parlamentu a zároveň respektuje směr vytyčený v červenci Evropskou radou,“ uvedl německý velvyslanec při EU Michael Clauss s odkazem na červencový čtyřdenní summit.

Oproti jeho výsledku se po tlaku europoslanců zvýší výdaje rozpočtu o 15 miliard eur na celkových 1,074 bilionu. Objem fondu zůstane 750 miliard eur [20 bil. Kč]. Poslanci vyjednali zvýšení peněz především na výzkum, zdravotnictví a studentské výměny.

Co obsahuje kompromis u krizového fondu

Dohoda počítá mimo jiné s upřesněním harmonogramu, podle něhož by EU měla zavádět nové zdroje rozpočtových příjmů. Ty mají pokrýt především splácení bezprecedentní společné půjčky, z níž bude financován krizový fond. Vedle poplatku z nerecyklovaných plastů, který by měly státy začít pro společný rozpočet vybírat od příštího roku, by od roku 2023 měly do unijní pokladny proudit i peníze z prodeje emisních povolenek a takzvaného uhlíkového cla. V dalších letech by pak EU měla mít k dispozici i digitální daň či poplatek z finančních transakcí.

Podle Michaela Clausse se nyní podařilo překonat hlavní rozpory mezi unijními zeměmi o dělení peněz v EU. To za podmínky dodržování evropských hodnot. Zde je třeba zdůraznit, že právě kvůli spojení peněz a vlády práva však hrozí vetem celého balíku Maďarsko i Polsko, s nimiž vedou unijní orgány řízení kvůli porušování hodnot EU.

Zájem o zvýhodněné úvěry nepřevažuje

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují národní příděly, o úvěrovou část balíku společné pomoci je zatím daleko menší zájem. Některé jihoevropské země se obávají dalšího nárůstu svých dluhů. Žádosti o půjčky buď nechtějí posílat vůbec...

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/11/11/unijni-staty-se-dohodly-s-ep-na-budoucim-rozpoctu-i-fondu-pomoci/

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • To jsem zvědavej, jak se bude líbit tenhle podpůrný balíček českému premiérovi, když na jaře odmítal jakoukoliv pomoc nejvíce postiženým zemím koronavirem 😃

    0