12.11.2020 6 minut čtení

3 slibné americké akcie s nízkou tržní kapitalizací: Zkusíte trefit jackpot?

Amazon, Google nebo Apple dnes nakupují davy. Ziskové firmy, které slibují zajímavý výnos. Co kdybyste si však tyto společnosti vyhlédli už krátce po jejich vstupu na burzu? Trefili byste jackpot. Co jste promeškali však lze dnes napravit.

Ze všeho chaosu, který se odehrál v letošním roce, přišel nový býčí trh. Investice do menších společností těžících ze strukturálních změn v ekonomice tak mohou v příštích letech vést k masivním výnosům.

Tři společnosti s nízkou tržní kapitalizací, které právě teď vypadají velmi zajímavě, jsou #Bandwidth (BAND), #Vroom (VRM) a #LiveRamp (RAMP). Pojďme zjistit o každé z těchto společností o něco více:

1. Bandwidth: Hledáte-li akcii se zaměřením na cloudovou komunikaci  

Akcie jako #Zoom nebo #Twilio se staly jedněmi z nejžhavějších v tomto roce a zaznamenaly trojciferný růst. Došlo ke změnám v pracovních návycích a můžeme očekávat, že práce na dálku bude mnohem běžnější i v budoucnu.

Pokud si však říkáte, že už vám ujel vlak, nezoufejte. Bandwidth podniká ve stejné oblasti jako Twilio, nabízí vývojářům sadu aplikací, založených na cloudové technologii, které zprostředkovávají uživatelům zabezpečenou komunikaci. Mezi zákazníky Bandwidth patří známí giganti: kromě již zmiňovaného Zoomu, to jsou hlavně #Microsoft a #Alphabet.

Proč se zaměřit právě na Bandwidth? V letošním roce také hodnota společnosti vzrostla o více než 100 %, jedná se ale o velmi malou společnost s tržní kapitalizací 4 miliardy dolarů (v porovnání s 50 miliardami Twilio). Přičemž se obchoduje za 14násobek ročních tržeb (oproti 28násobku v případě Twilia). I když neroste takovým tempem jako větší konkurent, stále Bandwidth zaznamenal za prvních 9 měsíců letošního roku 35% růst, oproti loňskému roku.

Cloudové komunikační služby budou v příštím desetiletí rychle se rozvíjejícím odvětvím, přičemž budou velké společnosti postupně opouštět zastaralé systémy a přecházet na vyspělé technologie. Současné výdaje firem na cloudovou komunikaci se vyčíslují na 20 miliard dolarů, přičemž se očekává jejich exponenciální růst. Twilio je jedním z lídrů v této oblasti a svůj kus z koláče si snaží ukousnout i #Microsoft. Je zde ale spousta prostoru pro růst vícero společností a Bandwidth může být jednou z nich.

Vývoj ceny akcií Bandwidth od vstupu společnosti na burzu. | Zdroj: finance.yahoo.com

2. Vroom: Inovativní způsob prodeje ojetých vozidel

#Vroom je online platformou, specializující se na prodej ojetých vozidel, přičemž si můžete auto vybrat online a nechat si ho dovézt až domů. Věřte nebo ne, v USA se služba velmi osvědčila (pravděpodobně lepší zkušenosti s přetáčením tachometrů), a tak v červnu Vroom dokonce vstoupil na burzu.

Cena akcií společnosti se propadla od půlky září zhruba na polovinu a obchodují se za podobnou cenu, jako krátce po #IPO. Za poklesem ceny stojí poměrně očekávaný pokles poptávky po automobilech, který srazil tržby společnosti za Q2 a Q3 letošního roku. Nejistota ohledně objemů prodejů automobilů, by však už mohla být zanesena do současné ceny. Poptávka po automobilech je ve Spojených státech enormní a jen otázkou času, kdy se vrátí opět k normálu. Kromě toho je momentálně Vroom dostupný pouze v USA, takže má obrovský prostor pro případnou expanzi na zahraniční trhy.  

Z dlouhodobého hlediska je pak pro Vroom zásadní trend přesouvání se od tradičních fyzických nákupů k online prodeji. I když nebudou hospodářské výsledky online prodejce za letošní rok pozitivní, nebál bych se budoucí stagnace prodeje vozů. Ačkoliv je letos společnost ztrátová, má k dispozici stále miliardu dolarů volné hotovosti a není zadlužená. Při ceně pouhého 3násobku ročních tržeb se tak jeví sázka na digitálního prodejce automobilů jako poměrně opodstatněná.

Vývoj ceny akcií Vroom od vstupu společnosti na burzu. | Zdroj: finance.yahoo.com

3. LiveRamp: Férovější způsob, jak zacházet s osobními daty

Určitě už jste zaznamenali zprávy o probíhajících antimonopolních kontrolách u velkých technologických společností jako jsou #Google a #Facebook a soudím řízení s Google, k němuž podalo podnět americké ministerstvo spravedlnosti. Spolu s přetrvávajícími obavami ohledně ochrany soukromí uživatelů internetu a praktik se správou osobních dat, získávají dobrý předpoklad pro růst menší hráči. Jedním z nich je LiveRamp, digitální platforma agregující anonymní data o uživatelích internetu.

Hospodářství se bude přizpůsobovat novému digitálnímu věku, který se vynořil z krize způsobené onemocněním #covid19. Uvidíme ještě výraznější přesun z offline prostředí k onlinu. Jakmile spatří světlo světa účinná vakcína proti coronaviru a dojde k rozmrazení firemních rozpočtů určených na reklamu, bude přesně platforma typu LiveRamp místem, na které se může řada podniků obrátit. Jak nejsnadněji oslovit své cílové publikum? No na internetu. Místo toho, aby se firmy neustále snažily využívat pouze inzerce u technologických gigantů, může řada z nich zauvažovat o levnějším řešení – o využití databáze anonymizovaných osobních dat, tak jak to poskytuje právě LiveRamp.

Nejedná se o úplně levnou akcii, neboť se obchoduje za 12násobek ročních tržeb. 21 % růst tržeb v posledním čtvrtletí, stále se zvyšující hrubá zisková marže (nyní na 65 %) z poskytovaných služeb, 650 milionů dolarů v hotovosti a nulový dluh – jsou dostatečné důvody, proč se zaměřit blíže právě na tuto společnost s tržní kapitalizací pod 5 miliardami dolarů.

Vývoj ceny akcií LiveRamp za posledních 5 let. | Zdroj: finance.yahoo.com

---

Investování do #smallcaps může být velmi ziskové, ale také poměrně rizikové. Nezapomínejte na to. I proto obvykle není vhodné do podobných akciových titulů investovat více než 1 % vašeho portfolia, nebo přikupovat pravidelně akcie v průběhu času a soustředit se na dlouhodobý potenciál společnosti. Není třeba investovat mnoho peněz. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Investice 1000 kč do akcií #Amazon krátce po jeho vstupu na burzu by se za třináct let rozrostla na více než 2 000 000 Kč v případě #Google by se za 16 let jednalo o více než 35 000 Kč.

#akcie #americkeakcie #akciovytrh #investovani #akciovetipy #burza #burzovaniobchodovani #trh #cloud #cloudovatechnologie #ecommerce #onlineprodej #spravaosobnichdat

Hodnocení: +24
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • jestli máte někdo chuť výslovně na spekulaci, podívejte se na UXIN. Čínská platforma taky pro prodej ojetin, aktuálně těžce stižená pandemií a měnící svůj byznys model, která je silně v červených číslech. Od q4 20 nicméně jsou vyhlídky příjmů z provozu cca o 400% vyšší než za předchozí kvartál. Tahle akcie bude mít brzy opět min. 2-3 Dollary

  0
 • Ahoj,můžeš mi říci jestli LiveRamp je v zisku? díky

  0
  • Ahoj Jirko, za letošek je firma minus 125milionů USA, loňský rok končila v miliardovém zisku... dobrý přehled o fundamentech amerických akci najdeš na Macrotrends (jestli neznáš, je to šikovnej zdroj informací) LiveRamp: https://www.macrotrends.net/stocks/charts/RAMP/liveramp-holdings/net-income

   +1
  • Ahoj,to je velmi zajímavé a hodně matoucí.jeden rok velký zisk a pak ztráta,to mi napovídá,že management firmy není dobrý,takové rozdíly by být neměli a ano máš pravdu,že více jak 1% do této firmy by se dávat nemělo.Čas ukáže jak to s touto firmou půjde dàle.

   0