12.11.2020 2 minuty čtení

Datové schránky nyní nabízejí poštovní datové zprávy zdarma

Uživatelé datových schránek je nyní mohou s výjimkou komerčních služeb užívat zcela zdarma. Akce trvá po dobu trvání nouzového stavu. Vláda si od akce, kdy datové schránky zdarma odesílají datové zprávy, slibuje posílení elektronické komunikace.

Posílání poštovních datových zpráv [PDZ], které mají platnost doporučeného dopisu, mají po celou dobu nouzového stavu firmy, podnikatelé a všichni ostatní uživatelé kompletně zdarma. To znamená, že rozesílání jinak zpoplatněné korespondence, jako jsou faktury, upomínky, smlouvy objednávky nebo různá potvrzení či certifikáty, je bez poplatku.

„Poštovní datová zpráva plně a spolehlivě nahrazuje běžnou písemnou korespondenci mezi občany, podnikateli nebo firmami. Zasílání zprávy je zcela rovnocenné odeslání doporučenému dopisu. Zpráva je navíc považována za doručenou už okamžikem přihlášení oprávněné osoby do datové schránky,“ vyjmenovává výhody elektronické komunikace informační správce PDZ.

Vláda si od schválení bezplatného rozesílání zpráv slibuje snížení fyzických kontaktů v soukromém i státním sektoru. V současné době využívá služeb PDZ podle odhadů Ministerstva vnitra [MV] bezmála milion a čtvrt uživatelů. Ke stejnému kroku se vláda odhodlala i při jarní epidemii koronaviru. Více o poštovní datové zprávě zde.

Za rozesílání reklamy hrozí pokuta až 10 milionů korun

Poštovní datové zprávy však nesmí být využívány pro odesílání nevyžádaných obchodních či jiných obtěžujících sdělení.

„Po zkušenostech z jarního období tohoto roku upozorňujeme, že PDZ slouží výhradně ke vzájemné komunikaci uživatelů datových schránek. Nikoli za účelem odesílání nevyžádaných obchodních sdělení,“ upozorňuje správce datových schránek.

Obchodním sdělením jsou dle něj všechny formy sdělení...

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/11/10/datove-schranky-nyni-nabizeji-postovni-datove-zpravy-zdarma/

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.