11.11.2020 2 minuty čtení

Inflace v říjnu oproti září vzrostla o 0,2 procenta

Inflace v říjnu proti září vzrostla o 0,2 procenta. Meziročně stouply spotřebitelské ceny v říjnu o 2,9 procenta, což bylo o 0,3 p. b. méně než v září. Vývoj byl ovlivněn růstem cen u potravin, nealkoholických nápojů, odívání a obuvi i elektroniky.

Růst cen byl podle statistiků částečně kompenzován poklesem cen nákladů na bydlení. Ceny elektřiny oproti loňskému říjnu zmírnily svůj růst na zhruba pět procent a ceny zemního plynu klesly o téměř čtyři procenta.

„Meziroční růst cen zpomalil na 2,9 procenta z předchozího tempa 3,2 procenta. Poprvé od května se tak meziroční míra inflace vrátila do tolerančního pásma ČNB. O výrazné překvapení se nejedná,“ říká analytik Komerční banky [KB] Michal Brožka.

Podle něj inflace potvrzuje očekávané zpomalení. Nicméně v říjnu to bylo především z důvodu nižších cen energií a před tím kvůli zlevnění potravin. Jádrová inflace stále setrvává relativně vysoko – v meziročním vyjádření poblíž 3,7 procenta.

„Z hlediska finančního trhu se překvapení nekoná a koruna nemá důvod reagovat. Ani pro ČNB nižší inflace o desetinku mnoho neznamená, přičemž stále vyšší jádrová inflace je spíše argumentem proti dalšímu uvolnění měnové politiky,“ dodává.

Inflace v říjnu: Meziměsíční srovnání

Meziměsíční růst cen v oddíle odívání a obuv byl způsoben vyššími cenami oděvů o 2,7 % a obuvi o 3,3 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly především ceny zeleniny [+ 6,6 %], ovoce [+1,5 %], vepřového masa [+1,8 %] a jogurtů [+3 %]. V oddíle doprava se zvýšily zejména ceny automobilů o 0,9 procenta a ceny pohonných hmot a olejů o 0,4 procenta.

Na spotřebitelské ceny působily v říjnu mimo poklesy cen elektřiny [-2,6 %] a zemního plynu [-4,3 %] i pokles cen vína o 4,4 procenta a lihovin o 2,9 procenta. Z potravin se snížily... 

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/11/10/inflace-v-rijnu-oproti-zari-vzrostla-o-02-procenta/

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.