10.11.2020 2 minuty čtení

Díky, perfektní práce!

„Nosí“ se obdobné věty u Vás ve firmě? Slýcháváte je často od nadřízených? Kdy jste Vy naposledy poděkovali lidem ve svém týmu, kolegům, šéfovi? Kdy jste dali naprosto jednoznačně najevo, že si jich samotných, jejich práce i nasazení ceníte?

Zde by určitě řada zaměstnavatelů a vedoucích pracovníků namítla - vždyť to přece musí vědět, ne? Je to úplně jasné, jinak bych jim nedopřál 5 dní volna navíc, sick days, 13. plat ani slušné měsíční odměny atd., OK. Výše uvedené je pro lidi jistě podstatnou motivací. Vnější motivací. Ale je zde ještě jeden silný motivační impuls a tím je pochvala. Právě osobní pochvala za píli, snahu, samostatné myšlení, dobře odvedenou práci. I prosté poplácání po rameni může přinést nemalý efekt. To značně rozvíjí vnitřní motivaci zaměstnance, jeho zápal i nasazení, podporuje kreativitu a hledání vlastních řešení.

Považuji za naivní myšlenku, se kterou jsem se bohužel mnohokrát potkala, že za to jsou lidé přece placeni, proč by se jim za jejich práci mělo ještě děkovat. Mně přece také nikdo neděkuje.

No právě. A Vám to nikdy nechybí? Jak jste se cítili, když Vám někdo naposledy vyjádřil své upřímné poděkování či uznání?

Zkuste následujících 14 dní najít více příležitostí pro pochvalu lidí nejen v týmu, ale i u Vás doma. Vnímejte, jaký vliv na dané osoby má. Ideálně chvalte za proces, méně pak za výsledek. Dle mnoha psychologických výzkumů chválení výsledku není nejoptimálnější cesta – přispívá k fixnímu myšlení chváleného, které se upne pouze na důležitost výsledku. Tím zabíjí kreativitu, odvahu riskovat a zkoušet nové postupy. Naopak razantně zvyšuje obavu ze selhání. Oproti tomu je třeba chválit zcela konkrétně činnosti, včetně duševních, které k výsledku vedly.

Možná budete překvapeni, jak pochvala funguje. Určitě to vyzkoušejte.

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Koho pochvala nepotěší že ano? Osobně mě ale potěší jen tehdy, pokud je opravdu za dobře odvedenou práci. Když někdo chválí příliš, ztratí to pro mě hodnotu a dobrý pocit mizí.

  0
  • Určitě máte pravdu Tomáši, asi bych byla trochu na vážkách, pokud by té pochvaly bylo moc. Ale někdy tomu druhému pomůžete, nebo mu uděláte Vaší prací radost, pak bych si to užívala... 

   0
 • Nadřízená mě v práci chválí pravidelně (až mám občas pocit, že zbytečně :-D ), ale musím uznat, že mi vždycky dodá motivace do další práce... 

  0
  • Máte chytrou a uznalou šéfovou, také ji zkuste pochválit...

   0