Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
08.11.2020 6 minut čtení

Jak spořit a investovat peníze v období vysoké inflace?

Přibližnou definici inflace pravděpodobně každý více či méně zná. Jejím výsledkem je snížení kupní síly peněz, tím pádem zvýšení nákladů na život, nebo zpomalení ekonomického růstu země. Negativně pak inflace samozřejmě dopadá i na naše úspory.

Inflaci způsobuje několik faktorů, mezi něž patří zvýšená poptávka po zboží a službách nad výrobní kapacity dané země, vyšší nabídka peněz centrální bankou prostřednictvím uvolněné měnové politiky nebo zvyšování výrobních nákladů. Dle řady ekonomů je inflace nezbytným motorem ekonomického růstu, hospodářství je údajně prospěšná, proto má také ČNB zavedený svůj inflační cíl. Roční inflace by se měla pohybovat kolem 2 %, posledních pár čtvrtletí překonává dokonce 3% hranici.

Co je však podstatné pro běžného člověka? Inflace mu…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Moc zajímavý článek, inflace devalvuje naše úspory a mám obavy, že v průběhu následujících let se schyluje k pro naše zeměpisné šířky nevídané inflační spirále v důsledku překotného tisku a pumpování přidanou hodnotou nepodložených peněz do ekonomiky. #TokenTrezor

  +1
  • Díky :-) ..pevně věřím, že tomu tak nebude, ale mé znepokojení pomalu roste... 

   0
  • čím víc se vzdělávám o ekonomice atd mám z nejbližších let hodně velké obavy 😒

   0
  • @Andre81cz @matousch Vyšší inflace díky letošnímu roku rozhodně hrozí. Ono se stačí podívat na rok 2009 a na to, jak se hodnota peněz změnila do letošního roku. A letos za ty tiskárny vzali dokonce ještě víc, to se dříve či později musí někde projevit (tím neříkám, že zrovna u nás na koruně - ale třeba Fed letos dokonce přiznal, že pokud by krátkodobě inflace vyskočila nad tolerované pásmo, nebude s tím nic dělat).

   0
Doporučené příspěvky
12 minut
5 minut
5 minut
5 minut
6 minut
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
7 minut