5 minut čtení

Glosa: Existuje dnes ještě trh řídící se čistou tržní logikou? Existuje, na komodity totiž jen tak někdo nemá

Letošní rok a uplynulý týden na trzích nám velmi hlasitě ukazují jednu věc: Zavedená elementární tržní pravidla neplatí, případně platí jen vágně a řídit se jimi nedává příliš smysl, jelikož pravděpodobně skončíte na špatné straně trhu.

Pokud jste v posledním týdnu mimo americké prezidentské volby po očku sledovali i vývoj akciových trhů, respektive trhů všeobecně, možná jste stejně jako já vypadali nějak takhle: ?

Totálně nejistý výsledek, polarizovaná společnost připravená vyrazit do ulic a rozpoutat přinejmenším lokální občanské bojůvky, stávající prezident vyhrožující soudy a do toho všeho absolutně rekordní denní přírůstky nových případů COVID-19, díky kterým se spojené státy již dostaly nad 10 000 000 případů této nemoci.

To máme politickou nejistotu, zahrávání si s principy demokracie, potažmo americké Ústavy. K tomu zuřící pandemie, které rozhodně nedochází dech, ale spíš Američanům pomalu a jistě chystá Vánoce v dalších lockdownech. Zkrátka scénář, v kterém byste si ne dvakrát, ale minimálně desetkrát rozmysleli, jestli je na místě skočit po hlavě do již tak našponovaných trhů v očekávání dalšího růstu

Jenže jsme v roce 2020, který už nás naučil, že vše výše zmíněné může být s klidem smeteno ze stolu jako irelevantní. Jak v týdnu ve svém statusu poznamenal @stepankrecek :

 

Zkrátka na tom nezáleží. Někde na obzoru se rýsuje další obrovský balík vytištěných peněz, kterým by letos Santa mohl "zasněžit" americkou ekonomiku, a pak tady máme technologické giganty, kteří když zavelí "vzhůru!", tak se prostě společnosti jako jeden muž chytí za ruce a dál hlava nehlava rostou. A vrcholem dnešního stavu je situace, kdy zároveň výrazně roste bitcoin či zlato (pravděpodobně díky zcela opodstatněné globální ekonomické - a nyní i politické - nejistotě) i všechny akciové indexy. 

Stěžovat si na tyto poměry podle mě nedává smysl, trhy jsou prostě takové a úkolem investorů/spekulantů je - pokud uznají za vhodné, že je to potřeba - adaptovat se na novou situaci. Situaci, kdy všechny trhy dokáží svorně kráčet s úsměvem vstříc historickým maximům, zatímco podnikatelům krachují byznysy, lidem mizí příjmy a jejich příbuzné a přátele ohrožuje COVID-19. Proč? Protože můžou...

Platí ještě někde stará pravidla?

Existuje dnes vůbec nějaké tržní zákoutí, kde zatím kvantitativní uvolňování neotočilo všechna tradiční pravidla vzhůru nohama? Podle mě ano - trhy s komoditními futures mají celou řadu vlastností, které je před dopady pumpování tištěných peněz či návalům obchodníků nováčků přirozeně relativně dobře chrání.

I proto u nich letos ani zdaleka nepozorujeme identický neochvějný růst, jako v případě akcií. Třeba taková ropa prostě není trh, který na povel donekonečna jen a pouze poroste. A už vůbec se na něm nedokáže prosadit partička znuděných mileniálů i se sebevětšími účty. 

Nejenže jde o poměrně specifický globální trh, na kterém se musíte umět orientovat. Ale abyste si vůbec mohli kontrakt ropy koupit, musíte mít na účtu k dispozici na margin dle CME 5000 USD. Interactive Brokers má dokonce aktuálně margin pro WTI ropu zvednutý až na více než 9000 USD. A aby toho nebylo málo, marginy se pravidelně mění aupravují, takže se může stát, že jeden týden si spokojeně obchodujete a druhý již na zvednutý margin najednou nedosáhnete.

Pokud margin na účtu nemáte, nemůžete s ropou vůbec jakkoliv obchodovat. A pokud vaše ztráta během otevřeného obchodu náhodou účet srazí pod hodnotu marginu, pozice se okamžitě uzavírá a končíte.

Některé komodity jsou svými vysokými marginy proslulé (zejména drahé kovy jako zlato/stříbro mají dlouhodobě marginy přesahující 10 000 USD) a prakticky tak menším investorům znemožňují, aby se jich vůbec jakkoliv zúčastňovali. Zároveň to však neznamená, že by na komoditních trzích chyběla bez drobných investorů likvidita. Tu bez problémů obstarávají velcí hráči.

Sečteno a podtrženo, zatímco třeba na akciových trzích dnes budete nejistotu, nervozitu a opatrnost hledat jen těžko, komoditní trhy se ve skutečnosti od let minulých nijak zásadně neliší. Třeba pandemie na nich pozorovatelná je, ale rozhodně nelze říci, že by z nich udělala donekonečna rostoucí trhy. Proti dopadům tištěných peněz či euforického davu Robinhoodu je totiž chrání hned několik faktorů:

  • Komodity již ze své podstaty a časté sezónnosti nejsou aktiva, která donekonečna jen a pouze rostou.
  • Pouhá možnost obchodovat konkrétní komoditu může být díky nemalým marginům poměrně nákladná záležitost vyžadující nadstandardní velikost účtu.
  • I proto na komoditních trzích nikdy nepotkáte davy nezkušených obchodníků z Robinhoodu s pár tisíci dolary na účtu, kteří neví, která bije. Mohou totiž tyto trhy maximálně pozorovat z postranní čáry.
  • A i pokud tam nějací jsou, stejně jako centrální banky nemají šanci sami o sobě trhem dle libosti díky jeho hloubce pohnout jedním zamýšleným směrem, byť by se na Discordu nebo Slacku domlouvali sebevíc. Jednoduše řečeno na to nemají a ani nikdy nebudou mít dost peněz.

Na základě těchto skutečností si myslím, že zejména poziční obchodníci a krátkodobí/intradenní spekulanti dnes mohou v komoditách rozhodně najít mnohem smysluplněji se chovající trhy, které se stále řídí nějakými elementárními tržními pravidly a nejsou pouze snůškou anomálií, nad nimiž nezbývá, než krčit rameny.

#investovani #spekulace #komodity #kvantitativniuvolnovani #margin #trznipravidla #trznizakonitosti #politika #nejistota #pandemie #bublina

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Také jsem hledal, co se aktuálně nějak slučuje s realitou a dospěl ke komoditám. Ovšem zatím jim nerozumím takže koukám pouze zpoza postranní čáry ?

    +1
    • @Andre81cz Komodity jsou velmi specifické, hlavně v price action lze vysledovat, že má každý trh (třeba ropa vs měď) svůj charakter pohybů. Plus samozřejmě jsou poměrně nákladné na marginy, takže bez účtu v řádech stovek tisíc korun některé vůbec nelze obchodovat.

      0