06.11.2020 2 minuty čtení

O ošetřovné při péči o dítě žádají zaměstnanci i OSVČ

Úřady začnou v těchto dnech přijímat žádosti o ošetřovné při péči o dítě kvůli uzavřeným školám za měsíc říjen. Zaměstnanci žádají o dávku prostřednictvím zaměstnavatele u OSSZ. Živnostníci podávají žádost přímo na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

První stupně základních škol se v Česku uzavřely 14. října 2020. Rodiče dětí mladších deseti let mohou žádat o mimořádné ošetřovné, a to za celou dobu trvání uzavírky školních zařízení. Ošetřovné úřady vyplácí při uzavření školy či mateřské školy také kvůli nařízené karanténě z hygienické stanice po celou dobu trvání opatření.

Ošetřovné při péči o dítě kvůli uzavřeným školám náleží zaměstnancům i osobám samostatně výdělečně činným [OSVČ]. Ovšem s tím rozdílem, že OSVČ zasílají žádosti na MPO. To je schvaluje a zároveň vyplácí z mimořádné dotace. Zaměstnanci předávají žádosti o ošetřovné svému zaměstnavateli, který je zasílá místně příslušné OSSZ. Ta žádosti schvaluje a dávku ošetřovného [součástí nemocenského pojištění u zaměstnanců, pozn. red.] na účet pečujícího rodiče i vyplácí.

Ošetřovné při péči o dítě u zaměstnanců

Nárok na mimořádné ošetřovné při péči o dítě kvůli uzavřené škole nebo nařízené karanténě mají zaměstnaní rodiče s dětmi nejvýše do jejich deseti let věku. Žádat o dávku mohou i zaměstnanci na zkrácené pracovní úvazky, takzvaní dohodáři [dohoda o provedení práce/DPP a dohoda o pracovní činnosti/DPČ]. Ovšem pouze ti, jimž výše výdělku ukládá účast na nemocenském pojištění. V případě DPP jde o sumu vyšší než 10 tisíc korun, u DPČ o částku vyšší 3 tisíc korun [žádost zde].

Rodiče pečující o osoby závislé na pomoci druhých, které jinak využívají denních, týdenních stacionářů nebo obdobných zařízeních, žádají o dávku až do 26 let věku ošetřované osoby.

Výše ošetřovného pro zaměstnance

Již od prvního dne uzavření škol dostanou rodiče zaměstnanci 70 procent denního vyměřovacího základu. Minimálně vždy 400 korun za...

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/11/05/o-osetrovne-pri-peci-o-dite-zadaji-zamestnanci-i-osvc/

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.