09.11.2018 3 minuty čtení

Před 25 lety půjčili synovi několik tisíc. Dneska z toho mají miliardy

Jeff Bezos je aktuálně s majetkem v hodnotě téměř 145 miliard dolarů jednoznačně nejbohatším člověkem světa. Logicky tak kdekoho napadne, že díky tomu se mají dobře i jeho rodiče. Ano, mají, ale hlavně díky své důvěře v synovy schopnosti.

Už před tím, než začal třicetiletý Jeff Bezos budovat své impérium, se rodina Bezosových neměla špatně. Mike Bezos, Jeffův nevlastní otec, pracoval jako inženýr Exxonu, kterého firma vysílala často do zahraničí. Díky solidní pozici tak měl už tehdy nadprůměrný příjem.

První velká investice

Když mladý Bezos rozjížděl Amazon, potřeboval jako klasický startup financování. A než se mohl obrátit na tradiční private equity firmy, musel to zkusit ve svém nejbližším okolí.

Logicky se tak obrátil i na rodiče, kteří sice neměli tak velké pochopení pro jeho konec v úspěšné investiční firmě, ale v podnikání ho podporovali, jakkoli z toho byli nervózní. Maminka Jackie se nejdříve ptala, zda by ten Amazon nemohl tvořit jen o víkendech. Otec Mike se ho dokonce při první diskuzi na toto téma zeptal, co je to ten internet.

Nechci přijít domu na Den díkůvzdání a vy jste na mě byli naštvaní

Svého syna přesto chtěli podpořit a tak Mike Bezos vložil do začínajícího byznysu svého nevlastního syna 250 tisíc dolarů. Jeff několikrát zopakoval, že o své peníze mohou přijít, aby i s touto možností počítali a nestalo se, že by na něj potom byli naštvaní. U tradičních investorů by takový „pitch“ asi nestačil, ale u rodičů ano.

Patří mezi 30 nejbohatších osob na světě?

Dnes není veřejně známo, zda a v jaké výši Bezosovi rodiče stále podíl mají. Jak odhaduje Bloomberg, mohlo by se v tom nejfantastičtějším případě jednat o podíl kolem 3,4 procenta Amazonu, což převedeno na finance znamená jmění v hodnotě kolem 30 miliard dolarů. Suverénně by tak přeskočili třeba Elona Muska nebo Michaela Della.

Celkově by se mělo jednat o 16,6 milionů akcií, které byly v držení Bezosových rodičů. I kdyby tyto akcie prodali při historicky nejnižší ceně, získali by za ně kolem 100 milionů dolarů. Tato varianta však není pravděpodobná, jelikož podle výkazů z jejich charitativní nadace, stále pod tuto nadaci převádějí nové a nové akcie, naposledy 25 tisíc kusů akcií v roce 2016, v tehdejší hodnotě kolem 20 milionů dolarů.

Ať už mají Bezosovi rodiče 30 nebo 10 miliard, jedno je jasné – jejich původní investice se jim mnohonásobně vrátila a na Den díkůvzdání na svého syna naštvaní určitě nejsou.

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.