7 minut čtení

Nejlepší hedgeový fond letošního roku je zatím v plusu 275 % a ve velkém sází na čínské školství

Dnes Qian Yongqiang řídí nejvýkonnější hedgeový fond na světě, ale jeho začátky se odehrávaly ve školství a posléze předsedal i největší čínské online seznamce.

Jak vypadá CV takového úspěšného čínského manažera vlastního hedgeového fondu se sídlem v Singapuru? Ještě před pár lety seděl celé hodiny před počítačem a místo burzovních grafů hledal podezřelé profily atraktivních uživatelů, procházel jednotlivé účty a mazal tisíce podvodníků z největší čínské seznamovací aplikace Jiayuan.com.

Dnes ten stejný smysl pro detail využívá k tomu, aby ze své singapurské společnosti udělal giganta v segmentu správy majetku. Jak se mu daří? V období od letošního ledna do konce září Qianův fond QQQ Capital Management vykázal zhodnocení ve výši 275 %, což z něj dle online databáze hedgeových fondů Eurekahedge letos dělá nejlepší hedgeový fond na světě. Spravovaná aktiva společnosti minulý měsíc vzrostla na jednu miliardu dolarů, přičemž velkou část portfolia do společnosti doposud nalil sám Qian.

Ještě zajímavější než samotné číslo zhodnocení je možná jeho původ. Zisky totiž společnost nastřádala díky poměrně koncentrovanému portfoliu, nad nímž by možná i nejeden zkušený hedgeový manažér mírně znervózněl: QQQ má více než 1/3 svých aktiv investovaných v čínských společnostech operujících v tamním segmentu školství a vzdělávání.

A byť jejich akcie letos zažívají působivý růst, aktuálně se okolo nich točí obavy spojené s podezřeními z účetních podvodů. Šušká se rovněž, že si na čínské školství chystají posvítit tamní regulační úřady. Qiana to však nechává klidným:

"Když někam investujeme, víme o daném odvětví všechno. Známe pět nejdůležitějších lidí v daném oboru, jejich osobnosti, jejich slabiny, jejich silné stránky, zkrátka všechno," popisuje zakladatel fondu, jak v praxi při tvorbě analýz vypadá jeho smysl pro detail.

Úspěšná kariéra ve školství, byznysu i na trzích

Qian si v segmentu čínského školství má důvod věřit. Jeho zkušenosti z této branže totiž sahají desítky let nazpět. Narodil se v roce 1972 a vyrůstal na pozadí ekonomického růstu, jež v Číně nastal po kulturní revoluci. Vystudoval Severočínskou technickou univerzitu, načež se nechal zaměstnat v soukromém vzdělávacím centru, kde pomáhal studentům s přípravou na studium v zahraničí.

Nakonec se za hranice za vzděláním vydal sám a v roce 2000 získal titul MBA na americké univerzitě Yale, kde je dnes členem poradního sboru pro pevninskou Čínu.

Po návratu do Číny se Qian vrátil do předchozí práce a aktivně se jako manažer podílel na její expanzi. Později se ze společnosti stal New Oriental Educaion & Technology Group, což je dnes gigant v segmentu vzdělání, jež se na newyorské burze může pochlubit valuací 26 miliard dolarů.

Po opuštění New Oriental pomohl vybudovat společnost ATOP Century, jež se zabývala poskytováním mobilního obsahu. V roce 2005 ATOP společně s dalšími akcionáři prodal za v přepočtu 100 milionů dolarů a koupil významný podíl ve zmíněné online seznamce Jiayuan.com

Té posléze dokonce i předsedal - v úvodu to možná působilo, jako že tam byl nějaký obyčejný zaměstnanec/moderátor zodpovědný za banování podvodných účtů. Kdepak, Qian společnost nějakou dobu vedl a této činnosti se ve volných chvílích věnoval proto, aby pomohl zvýšit autenticitu služby a zajistit její budoucí úspěch.

K další větší životní změně ho paradoxně donutil ekonomický rozmach Číny, respektive s tím spojené zhoršení tamního ovzduší. Jeho dvě děti si díky pekingskému smogu postupně vybudovaly astma, a tak se v roce 2013 přesunul do Singapuru, kde žije dodnes.

"Chtěl jsem v Singapuru rozjet novou internetovou společnost, ale nebylo to realizovatelné, protože na tamním pracovním trhu jste prostě nemohli najít dostatek talentovaných lidí s přehledem v technologiích. Takže jedinou volbou, která mi zůstala, bylo vrhnout se do finančnictví," popisuje svou cestu k dnešnímu fondu Qian.

Nejdříve po dobu 5 let obchodoval pouze se svým soukromým účtem, načež se v roce 2018 v osmačtyřiceti letech vydal na profesionálních dráhu, když založil QQQ s vkladem z vlastní kapsy ve výši 100 milionů dolarů. Již v prvním roce fond dosáhl zhodnocení 40 % i přesto, že fungoval jen tři kvartály. V loňském roce dosáhlo jeho zhodnocení 31 % a opět překonalo tempo růstu indexu S&P 500. 

Letos v srpnu Qianův fond od Singapuru obdržel novou licenci, která z něj odstranila dosavadní limit pro objem spravovaných aktiv ve výši 250 miliard dolarů. Během měsíce tak další peníze od zakladatele a dalších zájemců z řad investorů pomohly jeho celkovou hodnotu navýšit na zhruba čtyřnásobek.

Základem pozic jsou analýzy jdoucí až na dřeň

Fond QQQ obchoduje téměř výhradně na amerických akciových trzích. Qianova práce proto začíná až v osm hodin večer singapurského času, kdy se otevírají burzy v New Yorku. Během následujících osmi hodin žije online, absorbuje novinky, reporty společností, skenuje sociální sítě a provádí obchody.

Stejně jako v jiných hedgeových fondech i zde najdete tým (šesti) lidí, kteří provádějí velké množství analýzy alternativních dat. Fond například často obchoduje s Teslou, takže pravidelně kontroluje satelitní snímky skladovacích parkovišť a celní manifesty společnosti, aby měl přehled o tom, v jakém stavu je tempo produkce a export vozů.

Qian rovněž své lidi posílá na soukromé kurzy doučování do Číny, aby na nich měřili počty platících účastníků. Zároveň jako hedge pro případ výskytu nepravděpodobných rizik používá nákup call a put opcí na americké indexy. A v neposlední řadě neustále udržuje aktivní svou síť bývalých spolupracovníků, známých či bývalých studentů ještě z let v New Oriental, aby od nich mohl v případě potřeby získávat jejich pohled na konkrétní společnosti či segmenty.

Kde vidí zakladatel QQQ svou největší přidanou hodnotu (edge)? Ve své podnikatelské praxi s vedením společností. Qian tvrdí, že každá sázka na společnost, kterou jeho fond provede, reprezentuje tisíce hodin studia a analýz, což mu následně dává sebevědomí alokovat do určených oblastí velké části svého kapitálu.

V současnosti však Qian drží 55 % svých aktiv v hotovosti a čeká, jak dopadnou americké volby a zejména jak dopadne vyjednávání o dalším masivním stimulačním balíku pro americkou ekonomiku. Jeho odhadem je, že vyjednávání selžou, což by mohlo rozvířit trhy.

Nejvyšší možné ambice

Koncentrovanější sázky na konkrétní důkladně zanalyzované akcie se prozatím vyplácejí, a Qian tak ve velkém těží ze své skvělé orientace v tomto segmentu, v němž léta sám pracoval. Čínské vzdělávací společnosti zažívají dobré období, New Oriental Education za poslední rok přidal 31 %, GSC Techdeu Inc. hodnotu svou akcií za stejné období téměř zčtyřnásobilo a TAL Education Group je v plusu 55 %.

"Z velké části letošní úžasný výsledek pramení z velmi dobře vybraných akcií v čínské edukačně-technologické sféře," okomentoval výkonnost fondu hlavní analytik webu Eurekahedge Mohammad Hassan a poznamenal, že od června 2019 fond dosáhl působivé návratnosti ve výši 444 %.

QQQ přistupuje k riziku velmi specificky a hovoří o něm se svými klienty velmi otevřeně. Qian dokonce přiznal, že již několikrát odmítl od konkrétních investorů peníze, neboť měl z jednání s nimi pocit, že by případné ztráty nedokázali snést.

"Nedávám svému týmu žádné cílové částky pro velikost fondu - fungujeme teprve dva a půl roku a tím nejpodstatnějším je pro nás track record. Naším cílem je nicméně stát se největším hedgeovým fondem na světě," uzavřel ambiciózním cílem Qian.

#investovani #hedgeovyfond #spravamajetku #qianyongqiang #qqq #qqqcapitalmanagement #cina #skolstvi #akcie #hedge #opce #selfmade 

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.