Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
04.11.2020 2 minuty čtení

ČBA: Za růstem prodejů hypoték stojí i nejistota z budoucna

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v září 18,8 miliardy korun. To je o deset procent více než v srpnu a o 40 procent více než v září 2019. Vyplývá to ze statistik prodejů ČNB a ČBA.

IndexRPSN ČBA [průměrná roční procentní sazba nákladů] podle statistiky ČNB činil za září u hypotečních úvěrů na bydlení 2,28 procenta. Proti srpnu 2020 klesla průměrná RPSN o 0,06procentního bodu. Za rok se snížila o 0,39procentního bodu. To je snížení měsíční splátky u průměrné hypotéky o 910 Kč.

„Hypoteční úvěry pokračují v silných prodejích. Září bylo jedním z historicky nejsilnějších měsíců z hlediska prodejů. Platí to zatím i o celém letošním roku. Za prvních devět měsíců se hypoték prodalo za 151 miliard korun. Extrapolací na celý rok dojdeme k číslu 201 miliard korun,“ uvedl analytik ČBA Vladimír Staňura.

Lidé volí hypotéku i kvůli útěku do bezpečí

Podle Staňury byl do letoška z hlediska objemů rekordní rok 2018, kdy se prodalo hypoték za 187 miliard korun. Za aktuálními výsledky stojí nízké a snižující se RPSN [roční procentní sazba nákladů] a úrokové sazby.

„Výrazný vliv má bezpochyby také útěk do bezpečí, kdy v nejistých dobách je investice do vlastního bydlení, popřípadě do investiční nemovitosti sázka na jistotu. Vedle toho při neustálých zprávách o zadlužování státu a zadlužování budoucích generací je vlastnění nemovitosti stále více vnímáno jako dobré zajištění na stáří,“ dodal.

Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen za září výrazně vzrostlo na 4,4 miliardy korun. To je historicky druhý nejsilnější měsíc za listopadem 2016, kdy refinancování dosáhlo 4,8 miliardy korun.

Takto vysoký objem refinancování byl podle analytiků očekávatelný. Je dán nízkým...

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/11/03/cba-za-rustem-prodeju-hypotek-stoji-i-nejistota-z-budoucna/

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.