04.11.2020 6 minut čtení

57 % rozvedených párů vztah ukončuje kvůli penězům. Jak spravovat osobní finance ve dvou?

Pokud právě prožíváte fázi zamilovanosti a sníte o sobě, své nové lásce a romantice při západu slunce, bude váš společný rozpočet pravděpodobně to poslední, na co budete myslet. Možná byste ale měli.

Peníze jsou, ať chceme nebo nechceme, esenciální součástí vašeho partnerského soužití, přičemž mohou vztah posilovat a stejně tak pohřbít. Pokud nezačnete řešit společný rozpočet jako tým, především výdaje a spoření, důsledky vás mohou stát mnohem více než pouhou zhoršenou finanční situaci.

Není žádným tajemstvím, že právě problémy s penězi stojí za krachem celé řady vztahů. Například studie Utah State University z roku 2011 odhalila, že finanční problémy ve vztahu jsou předpokladem pro vyšší výskyt depresí, snížení manželské spokojenosti a zvýšení partnerských konfliktů, které zvyšují pravděpodobnost rozvodu.

V průzkumu Citibank z roku 2010 pak uvedlo 57 % rozvedených párů, že hlavním důvodem jejich rozvodu byly problémy s penězi. Z uvedeného vyplývá, že spolurozhodování páru nad finančními záležitostmi naopak může vést ke zlepšení a udržení zdravého vztahu. Páry, kde sestavují společný rozpočet, jsou ve skutečnosti šťastnější, což potvrzuje i studie TD Bank Love & Money, která zjistila, že páry, které pravidelně mluví o penězích jsou ve svých vztazích šťastnější než ty, které diskutují o financích méně často.  

57 % rozvedených párů uvádí, že hlavním důvodem jejich rozvodu byly problémy s penězi.

Na základě výše zmíněného můžeme dojít k závěru, že pokud nebudete s vaším protějškem pracovat v symbióze na správě partnerských financí, můžete se dostat do potíží.

Budete-li o svých financích hovořit otevřeně, ovlivníte tím všechny aspekty vašeho vztahu – koupě nemovitosti, založení rodiny, tvoření důchodových úspor, a dokonce i zvýšení kvality vašeho života. Prvním krokem na cestě k úspěchu přitom není nic jednoduššího než otevřená komunikace.

Komunikace: První krok k úspěšné správě osobních financí ve dvou

Rozhodnutí o tom, jak budete společně s partnerem sestavovat rozpočet vyžaduje mnohem víc než jeden počáteční rozhovor a naději, že se budete držet stanoveného plánu.

Trvalá a konstruktivní komunikace je nezbytná pro průběžné rozpočtování, což není příliš dobrá zpráva, protože většina z nás nechce trávit drahocenný čas debatami o penězích. Některé páry čekají na správný čas, aby si o penězích promluvili. Odkládání rozhovoru však situaci nijak neusnadňuje.

Nejrozumnějším přístupem je okamžité řešení finanční situace ještě před svatbou, pokud to nevyšlo, začněte diskutovat o financích se svým manželem či manželkou, jakmile to je možné. Mnozí z nás nechtějí přijít o svou svobodu, a proto se rozhovorům o penězích vyhýbají, úskoky vás však nakonec doženou. Ať máte jakýkoliv dluh, který se snažíte skrývat, donekonečna se vám to dařit nebude.

Mluvit o penězích možná není snadné, s kým jiným, než s vaším životním partnerem byste o nich ale měli mluvit?

Přemýšlíte, jak začít s komunikací o penězích? Vyzkoušejte následující jednoduché tipy:

 1. Společně rozhodněte, jak budete platit účty. Samostatně? Nebo si rozdělíte odpovědnost?
 2. Buďte rovnocennými partnery při definování finančních cílů. Přispívat do společného rozpočtu můžete různě, řešení partnerských financí však vyžaduje dvě osoby.
 3. Buďte upřímní a realističtí. Žádná tajemství ani stavění vzdušných zámků. Mluvíte o skutečném životě.
 4. Zapište si svůj stanovený rozpočet na papír. Pokud neexistuje žádný fyzický záznam, jako by vaše diskuse o rozpočtu neproběhla.

 

Mluvit o penězích možná není snadné, s kým jiným, než s vaším životním partnerem byste o nich ale měli mluvit? I když je váš vztah v tuto chvíli zalitý sluncem, je důležité přemýšlet o dlouhodobých problémech včetně těch finančních.

Vyhraďte si na debaty o rozpočtu více času, nebudete mluvit pouze o penězích

Když už se pár dostane ke komunikaci o financích, často si neuvědomuje, o čem přesně je třeba při sestavování společného rozpočtu mluvit. Debaty o partnerských financích však nejsou strohým pohledem na čísla. Co dalšího přinášejí?

 • Chcete-li se ponořit do problému hlouběji (nikdy není příliš pozdě začít) ujistěte se, že:
 • Jste se zamysleli nad svou minulou zkušeností – jak vaši rodiče hospodařili s penězi? Jak páry obvykle hospodaří s penězi?
 • Umíte popsat své současné výdajové chování – jakým způsobem jste své peníze utráceli minulý měsíc?
 • Rozumíte svým vlastním nákupním a spořícím návykům.

I když zjistíte, že sdílení pravdy o vašich výdajových návycích může být děsivé, zvláště když je váš vztah ještě v plenkách, mluvte zcela otevřeně. Je mnohem rozumnější vědět hned od začátku, že má váš partner zcela jiné návyky a můžete na svých finančních zlozvycích začít okamžitě společně pracovat.

Debaty o partnerských financích nejsou strohým pohledem na čísla.

Ptáte se, jak takto citlivé téma probírat bez problémů jako pár? Možná ještě důležitější než komunikace samotná, je způsob, jakým spolu v páru o financích komunikujete.

Nevíte-li kde začít, začněte s dalšími 4 osvědčenými tipy:

 1. Nastavte si pravidelné časy, kdy spolu v páru budete o financích komunikovat. Nehovořte společně pouze o tom, jak šetřit či utrácet, ale také proč.
 2. Naslouchejte si – oba dva v páru jste stejně důležití a jste nezbytně potřeba k tomu, aby mohl partnerský rozpočet fungovat.
 3. Za každou cenu buďte upřímní ohledně svých minulých i současných dluhů a výdajových zlozvyků.
 4. Buďte laskaví a trpěliví. Oba budete dělat chyby. Budete-li hrát hru na viníka, nedosáhnete ničeho jiného než zastavení pozitivního progresu.

 

I když se komunikace o financích jeví jako jedna z největších partnerských výzev, přistoupíte-li k problému svědomitě, můžete zaznamenat zajímavé zlepšení ve správě partnerských financí už za 3–6 měsíců. Existuje naděje na zlepšení i v těch nejkomplikovanějších vztazích, pokud se k řešení této ožehavé otázky zavážete.

#finance #osobnifinance #vztah #parovefinance #financnicile #komunikace #sporeni #par #dvojice #rozpocet #rozpoctovani #spolecnyrozpocet #vydaje #partnerskefinance

Hodnocení: +26
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
7 minut
5 minut
4 minuty
9 minut
9 minut
7 minut
7 minut
6 minut
14 minut
7 minut
9 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
7 minut
5 minut
4 minuty
9 minut
9 minut
7 minut
7 minut
6 minut
14 minut
7 minut
9 minut