Peníze jsou, ať chceme nebo nechceme, esenciální součástí vašeho partnerského soužití, přičemž mohou vztah posilovat a stejně tak pohřbít. Pokud nezačnete řešit společný rozpočet jako tým, především výdaje a spoření, důsledky vás mohou stát mnohem více než pouhou zhoršenou finanční situaci.
Není žádným tajemstvím, že právě problémy s penězi stojí za krachem celé řady vztahů. Například studie Utah State University z roku 2011 odhalila, že finanční problémy ve vztahu jsou předpokladem pro vyšší výskyt depresí, snížení manželské spokojenosti a zvýšení partnerských konfliktů, které zvyšují pravděpodobnost rozvodu.
V průzkumu Citibank z roku 2010 pak uvedlo 57 % rozvedených párů, že hlavním důvodem jejich rozvodu byly problémy s penězi. Z uvedeného vyplývá, že spolurozhodování páru nad finančními záležitostmi naopak může vést ke zlepšení a udržení zdravého vztahu. Páry, kde sestavují společný rozpočet, jsou ve skutečnosti šťastnější, což potvrzuje i studie TD Bank Love & Money, která zjistila, že páry, které pravidelně mluví o penězích jsou ve svých vztazích šťastnější než ty, které diskutují o financích méně často.
57 % rozvedených párů uvádí, že hlavním důvodem jejich rozvodu byly problémy s penězi.
Na základě výše zmíněného můžeme dojít k závěru, že pokud nebudete s vaším protějškem pracovat v symbióze na správě partnerských financí, můžete se dostat do potíží.
Budete-li o svých financích hovořit otevřeně, ovlivníte tím všechny aspekty vašeho vztahu – koupě nemovitosti, založení rodiny, tvoření důchodových úspor, a dokonce i zvýšení kvality vašeho života. Prvním krokem na cestě k úspěchu přitom není nic jednoduššího než otevřená komunikace.
Komunikace: První krok k úspěšné správě osobních financí ve dvou
Rozhodnutí o tom, jak budete společně s partnerem sestavovat rozpočet vyžaduje mnohem víc než jeden počáteční rozhovor a naději, že se budete držet stanoveného plánu.
Trvalá a konstruktivní komunikace je nezbytná pro průběžné rozpočtování, což není příliš dobrá zpráva, protože většina z nás nechce trávit drahocenný čas debatami o penězích. Některé páry čekají na správný čas, aby si o penězích promluvili. Odkládání rozhovoru však situaci nijak neusnadňuje.
Nejrozumnějším přístupem je okamžité řešení finanční situace ještě před svatbou, pokud to nevyšlo, začněte diskutovat o financích se svým manželem či manželkou, jakmile to je možné. Mnozí z nás nechtějí přijít o svou svobodu, a proto se rozhovorům o penězích vyhýbají, úskoky vás však nakonec doženou. Ať máte jakýkoliv dluh, který se snažíte skrývat, donekonečna se vám to dařit nebude.
Mluvit o penězích možná není snadné, s kým jiným, než s vaším životním partnerem byste o nich ale měli mluvit?
Přemýšlíte, jak začít s komunikací o penězích? Vyzkoušejte následující jednoduché tipy:
- Společně rozhodněte, jak budete platit účty. Samostatně? Nebo si rozdělíte odpovědnost?
- Buďte rovnocennými partnery při definování finančních cílů. Přispívat do společného rozpočtu můžete různě, řešení partnerských financí však vyžaduje dvě osoby.
- Buďte upřímní a realističtí. Žádná tajemství ani stavění vzdušných zámků. Mluvíte o skutečném životě.
- Zapište si svůj stanovený rozpočet na papír. Pokud neexistuje žádný fyzický záznam, jako by vaše diskuse o rozpočtu neproběhla.
Mluvit o penězích možná není snadné, s kým jiným, než s vaším životním partnerem byste o nich ale měli mluvit? I když je váš vztah v tuto chvíli zalitý sluncem, je důležité přemýšlet o dlouhodobých problémech včetně těch finančních.
Vyhraďte si na debaty o rozpočtu více času, nebudete mluvit pouze o penězích
Když už se pár dostane ke komunikaci o financích, často si neuvědomuje, o čem přesně je třeba při sestavování společného rozpočtu mluvit. Debaty o partnerských financích však nejsou strohým pohledem na čísla. Co dalšího přinášejí?
- Chcete-li se ponořit do problému hlouběji (nikdy není příliš pozdě začít) ujistěte se, že:
- Jste se zamysleli nad svou minulou zkušeností – jak vaši rodiče hospodařili s penězi? Jak páry obvykle hospodaří s penězi?
- Umíte popsat své současné výdajové chování – jakým způsobem jste své peníze utráceli minulý měsíc?
- Rozumíte svým vlastním nákupním a spořícím návykům.
I když zjistíte, že sdílení pravdy o vašich výdajových návycích může být děsivé, zvláště když je váš vztah ještě v plenkách, mluvte zcela otevřeně. Je mnohem rozumnější vědět hned od začátku, že má váš partner zcela jiné návyky a můžete na svých finančních zlozvycích začít okamžitě společně pracovat.
Debaty o partnerských financích nejsou strohým pohledem na čísla.
Ptáte se, jak takto citlivé téma probírat bez problémů jako pár? Možná ještě důležitější než komunikace samotná, je způsob, jakým spolu v páru o financích komunikujete.
Nevíte-li kde začít, začněte s dalšími 4 osvědčenými tipy:
- Nastavte si pravidelné časy, kdy spolu v páru budete o financích komunikovat. Nehovořte společně pouze o tom, jak šetřit či utrácet, ale také proč.
- Naslouchejte si – oba dva v páru jste stejně důležití a jste nezbytně potřeba k tomu, aby mohl partnerský rozpočet fungovat.
- Za každou cenu buďte upřímní ohledně svých minulých i současných dluhů a výdajových zlozvyků.
- Buďte laskaví a trpěliví. Oba budete dělat chyby. Budete-li hrát hru na viníka, nedosáhnete ničeho jiného než zastavení pozitivního progresu.
I když se komunikace o financích jeví jako jedna z největších partnerských výzev, přistoupíte-li k problému svědomitě, můžete zaznamenat zajímavé zlepšení ve správě partnerských financí už za 3–6 měsíců. Existuje naděje na zlepšení i v těch nejkomplikovanějších vztazích, pokud se k řešení této ožehavé otázky zavážete.
#finance #osobnifinance #vztah #parovefinance #financnicile #komunikace #sporeni #par #dvojice #rozpocet #rozpoctovani #spolecnyrozpocet #vydaje #partnerskefinance