03.11.2020 2 minuty čtení

Tempo růstu výdajů státního rozpočtu v říjnu zrychlilo o 17,1 %

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci října deficitem 274 miliard korun. Po očištění o příjmy z EU a finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto projekty, byl deficit ještě vyšší [275,5 mld. Kč].

Tempo růstu celkových výdajů zrychlilo o 17,1 procenta. Uvedlo to Ministerstvo financí ČR [MF ČR]. Podle úřadu hospodaření státního rozpočtu pokračovalo v říjnu na podobné úrovni jako v předchozích dvou měsících. Příjmy rozpočtu v samotném měsíci říjnu převýšily loňskou úroveň o 2,6 miliardy korun, ale výdajová strana překročila úroveň loňského října o 25,3 miliardy korun.

Měsíční [nekumulované] saldo státního rozpočtu v mld. Kč

[Zdroj: MF ČR]

Celkově se příjmy dosud meziročně snížily o 3,5 procenta [-42,3 mld. Kč]. Z čehož nejzřetelněji klesly daňové příjmy bez pojistného o 7,3 procenta [-45,3 mld. Kč]. Na straně druhé inkaso vylepšovaly příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů s nárůstem o 24,3 procenta [+21,4 mld. Kč].

Co si myslí analytici

Aktuální data podle analytiků ukazují na to, že schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě nižší než naplánovaných 500 miliard korun. Letošní deficit dlouhodobě odhadují na cca 400 až 450 miliard korun.

„Bez druhé vlny pandemie bychom očekávali letošní deficit státního rozpočtu ve výši 350 miliard korun. Nicméně aktuální opatření vlády a slabší výkon ekonomiky podle nás budou stát státní kasu zhruba dalších 50 miliard korun. Aktuální vývoj nás tak vede k našemu původnímu odhadu letošního deficitu ve výši 400 miliard korun,“ říká ekonom Komerční banky [KB] František Táborský.

Podle něj říjnová čísla zatím o dopadu druhé vlny na státní rozpočet příliš neřekla. Vyšší výběr stát zaznamenává v případě přímých daní.... 

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/11/03/tempo-rustu-vydaju-statniho-rozpoctu-v-rijnu-zrychlilo-o-171/

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.