7 minut čtení

Bohatstvím pro mě nejsou peníze, ale čas, říká jeden ze zakladatelů firmy Antonie Emma

Inspirující příběh dřevěných dětských průlezek a pohled do zákulisí firmy Antonie Emma. V dalším článku bychom s vámi rádi sdíleli story české firmy Antonie Emma, která je krásným příkladem značky s jasnou vizí.

Její zakladatelé Štěpán, Josef a Petra se s vámi v následujícím rozhovoru podělí o pár informací ze zákulisí jejich bussinessu.

Představte prosím Vaši firmu a produkt …

Štěpán: Jde o firmu dvou rodin, i když teď je to spíše firma několika rodin, protože všichni, kdo jsou součástí, tvoří jednu velkou rodinu. Na přístupu k lidem ve firmě si hodně zakládáme. Jedeme si stylem svoboda ve firmě. Každý je svým pánem a za naše spolupracovníky dáme ruku do ohně. To je hlavní důvod úspěchu. Každý se do práce těší! Jak se říká, lidmi vše začíná a také končí.

Značka Antonie Emma má jasnou filozofii:

  1. Vracet svět k normálu, hledat vyváženost.
  2. Zpomalit uspěchanou dobu, naučit se žít v souladu s přírodou.
  3. Pomáhat tam, kde to ostatní přehlíží.
  4. Upozorňovat na problémy.
  5. Rozhýbat děti, rozhýbat rodiče.
  6. Žít tady a teď.

     

 


Nejsme žádní protestanti moderní doby, fandíme vývoji modernizace a civilizace, ale musí jít lepším ohleduplným směrem k planetě, lidem i zvířatům. O tom přece vývoj je, jinak všechno ostatní by bylo krokem zpět. Na světě je spoustu mocných firem, které by to mohly dělat jinak. A my chceme jít příkladem, že to jinak opravdu jde. Ekologicky balíme, máme udržitelné produkty, které vydrží několik generací, a ještě jsou prospěšné zdravému rozvoji dítěte. To nám ale přijde jako samozřejmost. Chceme zasahovat mnohem hlouběji do dění ve světě.

 

Takže si dávejte pozor na náš zvířecí GANG. Nikdy nevíte, kde si na koho počíhá.

Jak vznikl název „Antonie Emma“?

Štěpán: Antonie a Emma jsou jména našich prvních dětí. Právě holky nás při výběru názvu firmy inspirovaly.

Kde jste se s kolegou poznali a jak jste se dostali k dřevěným průlezkám pro děti?

Štěpán: Měl jsem několikaleté zkušenosti s prací se dřevem. Začínal jsem s firmičkou na dřevěné pohybové hračky a z neúspěšného podnikání mi zbyla nějaká výrobní technologie na dřevo. Do toho se nám narodila dcera Antonie. Tyto okolnosti mě nasměrovaly do této branže.

Všechno začalo fungovat dobře a já hledal parťáka, se kterým bych mohl vybudovat silnou firmu. Stejnou krevní skupinu, někoho šikovného a pracovitého.

Napadl mě Pepa, se kterým jsme se z dřívějších let znali. Dlouhou dobu jsme se sice neviděli, ale věděli jsme o sobě. Pepa nabídku přijal. Společně s ním a jeho manželkou Petrou jsme založili firmu Antonie Emma. Od té doby bylo víc času na všechno a mohlo se do všeho víc dupat.

Na základě úspěchu u našich dětí i zákazníků jsme věděli, že zaměření na pohybové hračky je správné. Jen jsme potřebovali něco naprosto originálního a skvělého pro rodiny. Po dlouhém přemýšlení a testování se zrodily Faber a Futu.

 

 

Tyto dva produkty naprosto podtrhávají naši filozofii. Trh nám dal za pravdu. Povedlo se! Díky světové jedinečnosti jsme získali potřebné ochranné opatření proti kopírování a napodobování produktů. Máme tak dostatek času na rozšíření našich myšlenek a produktů do celého světa.

 

Pamatujete si na pocit, kdy jste prodali svou první průlezku?

Štěpán: To je velmi těžké, všechno se tak rychle semlelo. Rok jsme měli v nabídce dřevěné hračky, které se dobře prodávaly, a do toho jsme pracovali na projektu Faber a Futu. Pak jsme ze dne na den změnili portfolio produktů a ono to fungovalo. Pak už jsme jen zdokonalovali tyto dva produkty ve všech směrech. Zásadní tak pro nás je spíš okamžik uvědomění si toho, že jsme stvořili něco naprosto originálního, produkt určený přesně pro dnešní dobu. Takový, který jde ruku v ruce s filozofií, za kterou se všichni hrdě postavíme. Tak tohle všechno dohromady je skvělý pocit. Jen aby to ale neznělo moc růžově.

 

Je těžké prodávat něco, co se nepodobá ničemu již existujícímu. Lidé to nevyhledávají, protože vlastně ani nevědí, co by měli hledat. Takže edukace veřejnosti byla od začátku velmi těžká. A s tím vlastně bojujeme pořád. Řešení teď nabízí konfigurátor od KOALA42, tak věříme v pozitivní obrat.

Návštěvníka našeho e-shopu nejprve nasměrujeme do konfigurátoru. Pro konfigurátor jsme zvolili intuitivní a uživatelsky jednoduché prostředí, kde si návštěvník zkouší virtuálně hrát s průlezkami. Díky tomu snadněji pochopí, oč tu běží. V kroku dvě se vrací na e-shop už o něco chytřejší, a hledá tak pro sebe ten správný produkt. Aplikace je velmi povedená, jednoduchá, rychlá a čistá. Viděli jsme hodně konfigurátorů, ale zdaleka nebyly tak dobré jako ten náš.

 

Jak se vám podařilo dostat se na zahraniční trh?

Štěpán: Pokud máte v České republice fungující firmu, originální produkt a pozitivní ohlasy zákazníků, je správný čas na to promýšlet možnosti expanze do zahraničí. Naše produkty se typově velice dobře hodí do Skandinávie a západních zemí. Jdeme tou nejjednodušší cestou. Do zahraničí je směřován pouze velkoobchodní prodej (s výjimkou Slovenska). V dané zemi bude mít firma výhradně jedno obchodní zastoupení. Snažíme se najít správné lidi, ty, kteří plně chápou, co, a hlavně jak děláme. Nyní fungujeme ve Švýcarsku a Lucembursku, v příštím roce je v plánu Rakousko, Německo a Dánsko.

 

 

Máte v oboru nějaké inspirace, firmy, ke kterým vzhlížíte a baví vás?

Štěpán: Spíš než inspiraci vnímám opačné případy. Když vidím, jak někteří podnikatelé obětují celý život honbě za penězi. Tak přesně tomu se vyhýbám. Pro mě bohatstvím nejsou peníze, ale čas. Čas je komodita, které máme všichni přibližně stejně. Jsem bohatý člověk, když mám čas být s rodinou a můžu si dovolit život žít. Díky podnikání si to můžu dovolit, a to byl taky vždy můj cíl, rozhodovat si o svém čase sám.

 

Co děláte každý nejraději ve svém volném čase?

Štěpán: Nejraději jsem s rodinou a společně cestujeme na divoko nebo rád řeším jakékoliv projekty (ať mé nebo kamarádů). Podnikání je můj velký koníček.

 

Josef a Petra: Celá rodina milujeme cestování. Cestujeme, kdy chceme a kam chceme. To je jedna z velikých výsad podnikání. Cena za tuto volnost je, že pracujeme prakticky neustále. Což nás mimochodem hrozně baví. Tvořit nové věci a něco dobrého tu zanechat dalším generacím je naším motorem. Podnikání je pro nás stejné dobrodružství jako objevovat svět. Zásadní životní prioritou jsou pak naše děti.

 

Pokud byste měli dát budoucím podnikatelům nějakou radu, co by to bylo?

Štěpán: Tak u tohoto bodu se rád rozepíšu. Myslím, že je to ta nejdůležitější otázka, která někoho může nakopnout k akci. Bohužel ve většině rozhovorů je tohle podceňovaný evergreen.

Budu vycházet z pozice začínajícího podnikatele jako schopného absolventa bez peněz a majetku …

 

Jelikož se Štěpán u poslední otázky opravdu rozepsal, nechali jsme si jeho odpovědi v plném rozsahu pro další extra článek, na který se můžete těšit už za týden! Rozhovory s inspirativními osobnostmi z našeho pracovního prostředí jsme začali psát teprve nedávno, pokud si chcete přečíst další, klikněte ZDE.

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.