01.11.2020 5 minut čtení

Americké volby 2020: Zopakuje se scénář z roku 2016?

Prezidentské volby jsou nejsledovanější událostí na světě. Důvodem není jen to, že americká ekonomika je největší a nejsilnější na světě, ale také to, že ovlivní celý svět.

Prezidentské volby jsou nejsledovanější událostí na světě. Důvodem není jen to, že americká ekonomika je největší a nejsilnější na světě, ale také to, že ovlivní celý svět. 

V roce 2016 byl Donald #Trump outsiderem a výhra Hillary Clintonové byla víceméně jistá. Trhy a většina prognóz předčasně počítaly s její výhrou, ale výsledek ukázal opak. V současnosti můžeme pozorovat, že v roce 2019 celý svět nepochyboval o znovuzvolení Donalda Trumpa, ale dnes se na základě preferencí všechno změnilo. V současnosti má jen Trump 13% šanci porazit Bidena. Částečně to můžeme připsat koronaviru, který způsobil největší ekonomický propad HDP a nezaměstnanosti od 2. světové války. Můžeme očekávat scénář z roku 2016, kdy outsider Donald Trump překvapí a bude znovuzvolen?

Změna preferencí

Jenže při pohledu do historie můžeme vidět, že očekávání se nemusí vždy stát skutečností. Před čtyřmi lety volební průzkumy tvrdily, že Trump nevyhraje a svět předpokládal, že do prezidentského křesla zasedne Hillary Clintonová. Dnes již víme skutečnost.

Přiložený graf porovnává preference Donalda Trumpa v roce 2016 a 2020. Jak můžeme vidět, v roce 2016 měl Trump o přibližně 25 % nižší preference než dnes, přesto usedl do prezidentského křesla.

Fenomén „plachého voliče“

Zmíněný fenomén poukazuje zejména na voliče Trumpa, kteří nejsou ochotni spolupracovat s průzkumy veřejného mínění a médii, protože se obávají odplaty za své politické přesvědčení. Očekává se, že více než 10 % Trumpová voličů se nepřizná ke své preferenci před ostatními. Na druhé straně, #Biden čelí nadšení, které mu preference přidávají.

Změna otázky znamená změnu výsledku?

Když se v průzkumech zeptali: „Kdo je podle vás spíše patriot, Joe Biden nebo Donald Trump?“, Biden předběhl Trumpa pouze o 3,8 %. Pokud se však podíváme na tázaný vzorek (30 % nezávislých, 37 % demokratů a 33 % republikánů) a chybovost průzkumu +/- 2,8 %. Výsledek není tak jednoznačný. Přestože trhy počítají s výhrou Bidena, může se zopakovat scénář z roku 2016, kdy se neočekávané stalo skutečností.

Nominant demokratické strany

Přestože představitel demokratického kabinetu je socialista, pod tlakem strany by jeho administrativa mohla sledovat vyšší daně a „socialistickou politiku“, ale je těžké si být jist, protože Biden během svého působení změnil mnoho svých názorů. Pokud se stane prezidentem Biden, můžeme očekávat socialistickou politiku s masivním objemem deficitních výdajů, což by znamenalo velký problém pro akciové a dluhopisové trhy.

Trump vs. Biden

Očekává se, že pokud vyhraje Trump, bude pokračovat v politice, kterou před čtyřmi lety nastínil: investice do infrastruktury, nízké daně zvětšující mezeru mezi chudými a bohatými, podpora ropných korporátní a eskalování obchodní války.

Na druhé straně, bývalý viceprezident Joe Biden, který zastával tuto funkci během úřadování Baracka Obamy, by vrátil zemi do směrování, která se z části bude podobat právě způsobu úřadování Baracka Obamy. Očekává se zejména eliminování snížení daně z příjmu právnických osob ze zákona o daňových škrtech a pracovních místech z roku 2017, čímž by se ocenění amerických akcií prudce zvýšilo. Také by to znamenalo nárůst úrokových sazeb, volatility a inflace.

Při současném pohledu v případě výhry Trumpa budeme moci pozorovat masivní přelévání kapitálu. Pokud vyhraje Trump odliv kapitálu nastane například ze sektoru obnovitelných zdrojů, které jsou nadhodnocené z důvodu očekávání zvolení Bidena a příliv do ropného sektoru, který dlouhodobě podporuje Trump.

@Lukas_Baloga_ProfitLevel, ProfitLevel 

#PrezidenteskeVolby #Volby #USA #Amerika #Trump #DonaldTrump #JoeBieden #Bieden #HillaryClinton #Clinton #BarackObama #Obama #Vote #Politika #Akcie #Burza #Investice

Právní status: PT. PROFITFXLEVEL (hereinafter, ProfitLevel) je registrovaná značka společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd (dříve OX Capital Markets Ltd), kyperské investiční firmy (CIF), na kterou dohlíží a reguluje ji Kyperská komise pro cenné papíry a burzy (CySEC), má licenci CIF č. 274/15, se sídlem na adrese 39C ZINONOS, 3040 Limassol, Cyprus .

Upozornění na rizika: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 58.04% účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.