31.10.2020 5 minut čtení

4 důvody, proč Warren Buffett nedokáže přijít na chuť bitcoinu

Pokud existuje jedna jediná věc, do které Warren Buffett nebude "nikdy" investovat, je to bitcoin - nebo jakákoliv jiná kryptoměna. Počastoval jej už označením "jed na krysy na druhou" nebo "nástroj hazardu". Proč tolik kritiky?

Druhý muž v hierarchii Berkshire Hathaway Charlie Munger rovněž není fandou bitcoinu, který označil jako "pouhou demenci" a přirovnal jej slušně řečeno k "obchodování s fekáliemi".

Dříve v letošním roce Buffett obdržel od krypto-podnikatele Justina Suna darem telefon Samsung, jež v sobě obsahoval bitcoin. Věštec z Omahy však v souladu se svým slibem, že ani on, ani Berkshire Hathaway nikdy nebude vlastnit žádnou kryptoměnu, tento bitcoin obratem daroval na charitu.

Držení si odstupu od kryptoměn nám o investiční filozofii Warrena Buffetta dokáže říct mnohé. Tady jsou jeho argumenty pro vyhýbání se bitcoinu obloukem:

1. Nerad investuje do neproduktivních aktiv

Buffett bitcoin nemá v oblibě ze stejného důvodu, proč příliš neholduje zlatu. Ani jedno z těchto aktiv nic neprodukuje.

On je však odjakživa velkým příznivcem produktivních aktiv. Proto se naplno věnuje investování do akcií, které vydávají společnosti produkující něco, co má přidanou hodnotu. V tomto procesu pro ně vznikají příjmy a následně i dividendy pro akcionáře. Dále v jeho portfoliu najdeme nemovitosti. Kus nezastavěné země na jednu stranu sice sám o sobě nic nevyprodukuje, ale můžete na něm postavit třeba bytový dům a získat tak příjem z nájmů.

Byť je bitcoin dle své původní filozofie navržen jako digitální měna, možnosti placení s ním zatím ani zdaleka nejsou rozšířené do všech oblastí běžného života. Buffett věří, že bitcoin má dnes nějakou hodnotu jen proto, že osoba, která si jej od vás kupuje, věří, že je posléze bude moci někomu jinému prodat ještě dráž.

2. Bitcoin pro něj není investice, ale pouhá spekulace

Mezi známé citáty Warrena Buffetta nepochybně patří i prohlášení, že své investice nejraději drží "navždy". I investorům se zájmem o akcie jeho vlastní společnosti ostatně neustále opakuje, že pokud nejsou ochotni držet Berkshire aspoň pět let, nemají se s jejich nákupem vůbec obtěžovat.

Velká část dnešního bohatství Buffettova konglomerátu ostatně pochází ze skutečnosti, že již celé dekády drží velké podíly ve stabilních firmách, jako je Coca-Cola či American Express.

Z pohledu dlouhodobého buy-and-hold value investování je tak zřejmé, že bitcoin do této kategorie pro něj vlastně moc nepatří. V roce 2017 cena nejpopulárnější kryptoměny kupříkladu vyrostla o závratných 1950 %. Do začátku roku 2019 však ze svých maxim na téměř 20 000 $ následně ztratila 85 % této hodnoty, načež v roce 2019 opět vyrostla o 80 %.

Sečteno a podtrženo, Buffett by vám nákup bitcoinu vlastně s klidem posvětil. Jen by vás poprosil, abyste tomu neříkali investování: "Chcete-li sázet na to, že se zítra objeví někdo, kdo přijde a bude mít chuť zaplatit za to samé víc peněz, mluvíme tady o hazardu. S investováním to nemá nic společného."

3. Zakládá si na své pověsti

Kolik ilegálních aktivit se za pomoci bitcoinu na světě odehrává? Nikdo ve skutečnosti přesně neví a příznivci a odpůrci kryptoměn se o tom již léta hádají. Existují nicméně nepopíratelné důkazy, že bitcoin je díky své anonymnitě používán na online drogovém tržišti Silk Road, jež se nachází na darknetu či pro praní špinavých peněz. Americké ministerstvo spravedlnosti letos v létě rovněž uvedlo, že bitcoin je pravděpodobně používán k financování teroristických útoků. To nezní jako dvakrát pozitivní PR.

A Buffett dlouho před tím, než vůbec bitcoin vznikl, prohlásil, že nikdy nebude ve svém portfoliu tolerovat nic, co by mohlo ohrozit reputaci Berkshire Hathaway. Vztahuje se k tomu i další z jeho známých citátů: "Ztrať peníze firmy a dokážu to pochopit. Ztrať kousek firemní reputace a budu nemilosrdný."

Věštec z Omahy si již v minulosti neodpustil na adresu reputace bitcoinu několik uštěpačných poznámek. Například v roce 2019 řekl pro CNBC, že jeho jediným ekonomickým důsledkem by mohla být nižší poptávka po kufrech - protože místo nošení penězi přecpaných kufrů budou kriminálníci moci používat pohodlnější bitcoin.

4. Investuje pouze do věcí, které dokonale zná

Jedna z elementárních investičních lekcí Buffetta zní: Nikdy neinvestuj do něčeho, čemu nerozumíš.

Popravdě řečeno jsem si jistý, že přesnou mechaniku fungování bitcoinu - jak se těží, jak se skladuje či jak funguje jeho deregulovaná síť - dnes stále přesně nechápe drtivá většina společnosti včetně některých lidí, kteří do něj i přesto investují. Není proto divu, že někdo jako Buffett kryptoměny zcela ignoruje.

Warren zároveň již několikrát uvedl, že dle jeho názoru kryptoměny dříve či později skončí špatně. Problémem je, že netuší, kdy se tak stane. A jelikož se svých investičních pravidel snaží sám držet, rovněž ho nikdy neuvidíte, jak kryptoměny za peníze Berkshire či své vlastní shortuje.

"Mám na talíři vice než dost problémů okolo věcí, o kterých toho něco málo vím. Proč bych se tak proboha hrnul do nějaké long nebo short pozice v něčem, o čem nic nevím?" prohlásil Buffett v roce 2018.

#investovani #kryptomeny #bitcoin #buffett #berkshire #portfolio #aktiva #buyandhold #spekulace #povest #kriminalnicinnost #vedomosti #investicnipravidla

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
10 minut
5 minut
7 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
10 minut
5 minut
7 minut
5 minut
4 minuty
7 minut