4 minuty čtení

Memento Cisco!

V pátek jsme s jedním kolegou probírali společnost Cisco. Když jsem se potom podíval na graf ceny akcie, překvapilo mně, že současná cena je pořád ještě o polovinu nižší, než kolik byla na počátku roku 2000 při vrcholící dotcom techno bublině.

Po dvaceti letech o polovinu nižší. Cicso je přitom velmi solidní, rostoucí a zisková společnost a tuto charakteristiku si drží v podstatě po celou dobu své existence.

Jen pro zajímavost. Její tržby jsou dnes přibližně 4x vyšší než před dvaceti lety, čistý zisk 5x vyšší a zisk na akcii 8x vyšší. Navíc tato čísla nevycházejí z nuly, ale už z poměrně vysokého základu. Čistý zisk Cisco v roce 1999 byl přes dvě miliardy dolarů. Smůla těchto akcií, pokud se to tak dá říct, spočívá v tom, že byly silně zasaženy spekulativní mánií, která na trzích před dvaceti lety vrcholila. Cisco patřilo společně s Oracle, EMC a Sun Microsystems mezi tak zvané „Four horsemen“, kteří se výrazně podíleli na rozvoji internetové ekonomiky a těžili z ní. Spekulativní mánie byla tak obrovská, že se z ní akcie Cisco ani po dvaceti letech nevzpamatovaly i přesto, že samotnému businessu se daří velmi dobře. Bohužel tak dopadne i u velmi ziskové společnosti cena akcie, která se ve zmíněném období posune z nesmyslného PE 130 na normální PE 13.

 

Vybavuje se mi krátký text, kterým Scott McNealy, tehdejší šéf Sun Microsystems, v roce 2002 předchozí spekulativní mánii popsal na příkladu akcií vlastní společnosti, které se obchodovaly za 10 násobek tržeb. V originále tento text vyzní nejlépe:

“At 10 times revenues, to give you a 10-year payback, I have to pay you 100% of revenues for 10 straight years in dividends. That assumes I can get that by my shareholders. That assumes I have zero cost of goods sold, which is very hard for a computer company. That assumes zero expenses, which is really hard with 39,000 employees. That assumes I pay no taxes, which is very hard. And that assumes you pay no taxes on your dividends, which is kind of illegal. And that assumes with zero R&D for the next 10 years, I can maintain the current revenue run rate. Now, having done that, would any of you like to buy my stock at $64? Do you realize how ridiculous those basic assumptions are? You don’t need any transparency. You don’t need any footnotes. What were you thinking?”

Sun Microsystems, který měl na vrcholu mánie tržní kapitalizaci přes 200 miliard, o deset let později koupil Oracle za 7,4 miliardy.

Když se podíváme na dnešní trhy, najdeme celou řadu společností, které se obchodují za absolutně nesmyslné ceny. Jejich ocenění odpovídá někdy ne deseti, ale i patnácti, dvaceti a vyšším násobkům tržeb. Jmenovat je není třeba. Jsou všeobecně známé. Patří sem například společnost umožňující pořádat on line konference, některé SaaS společnosti, společnost umožňující domácí work out, jedna malá automobilka, společnost vyrábějící polovodiče, další společnosti poskytující cloud security, cloud computing a podobně.

Pro většinu z nich je nejpravděpodobnější jeden ze tři těchto scénářů: pokud se jim podaří přežít a existovat samostatně, cena jejich akcií bude za deset let výrazně níže než dnes. To je první možnost. Budou převzaty jinou společností, ale za zlomek současné ceny. To je druhá možnost. Jako třetí nejpravděpodobnější pokládám možnost, že už nebudou vůbec existovat. Ve všech třech případech čekají jejich současné akcionáře velké ztráty. Samozřejmě zde existuje ještě čtvrtá možnost. Ta, že jejich business natolik vyroste, že nejen že dožene současné astronomické ocenění, ale ještě ho natolik předběhne, že ze současné ceny bude moci akcie dále výrazně růst. To se může stát. Myslím si ale, že jednoduchá aritmetika ukazuje, jak mizivá je u většiny těchto společností pravděpodobnost, že se tak stane. Je stejně malá, jaká byla u někdejších hvězd trhu před dvaceti lety. Investujte opatrně!

#investovani #akcie #cisco #technologie #bublina

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.