Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
29.10.2020 3 minuty čtení

Banky v eurozóně zpřísňují přístup k úvěrům kvůli obavám z pandemie

Banky v eurozóně ve třetím čtvrtletí omezily přístup k podnikovým úvěrům a očekávají další zpřísnění, pokud budou mít stále větší obavy z nové vlny pandemie koronaviru, ukázal v úterý průzkum Evropské centrální banky.

Jelikož vlády opět omezují činnost, banky se obávají zvyšování úvěrového rizika. Pandemie představuje náročné očekávání relativně rychlého oživení a může otestovat vládní závazky týkající se zachování úvěrových záruk.

Zpřísněný přístup k úvěrům by mohl mít vliv i na růst v eurozóně v 19 zemích, což by zase mohlo vést ECB k tomu, že poskytne více pobídek k udržení likvidity společností až do zrušení omezení.

"Ve čtvrtém čtvrtletí 2020 banky očekávají, že se úvěrové standardy firem budou nadále zpřísňovat, což odráží obavy z hospodářského oživení, protože některé sektory jsou nadále zranitelné, jakož i nejistoty týkající se prodloužení opatření fiskální podpory," uvedla ECB v prohlášení.

Banky už ve třetím čtvrtletí omezovaly přístup, požadovaly lepší zabezpečení a prodávaly úvěry s vyšší marží, uvedla ECB.

Úvěry nefinančním podnikům se v září zvýšily o 7,1 %, od června se nezměnily a nedosáhly více než desetileté maximum 7,3 % dosaženého v květnu.

Banky však očekávají, že poptávka po podnikových úvěrech se v posledních třech měsících roku zmírní, přičemž větší zájem bude pocházet spíše od malých a středních firem než od velkých společností, dodala ECB.

Míříme do úvěrové krize? V některých odvětvích a pro některé společnosti, uvedl ekonom ING Carsten Brzeski: „Bude to výzva pro ECB i pro vlády. Je obtížné přizpůsobit (půjčky ECB) hotelům, restauracím a leteckým společnostem.“

I když je pravděpodobnější, že tvůrce politik ECB bude přísnější přístup k úvěrům znepokojovat, zhoršení se zatím nepovažuje za dostatečně závažné na to, aby vyvolalo další pobídky.

Většina pozorovatelů ECB přesto předpokládá, že banka rozšíří své stimulační opatření v prosinci, kdy se očekává, že nové ekonomické projekce ukáží pomaleji oživení a mohou dokonce naznačovat riziko dvojité recese.

@MartinKristoff_CFDworld, hlavní analytik CFDWorld 

Právní informace: C.W. CFD World je registrovaná obchodní značka společnosti Goldenburg Group Ltd, která je kyperskou investiční společností (CIF), která je pod dohledem a je regulovaná Kyperskou komisí pro cenné papíry (CySEC), s CIF licencí No 242/14 a registrovanou adresou 1, Siafi Street, Porto Bello Building, 3042, Limassol, Cyprus. 

Upozornění na rizika: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 82.74% účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Trochu se obávám, že bude úvěrová krize jenom logickým vyústěním stávající situace... 

    1
    • Když se podíváš na všechny ty stimulační balíčky nebo i programy COVID u nás, které firmám půjčují stovky milionů, skoro by se člověku chtělo investovat do akcií exekutorů, kdyby nějaké vydávali. 😅

      0