29.10.2020 7 minut čtení

3 akcie, kterým se povede velmi dobře, zvítězí-li příští týden Trump a jeho anti-čínská politika

Jedno téma, o kterém se zatím až tolik ve vztahu amerických prezidentských voleb a jejich dopadu na trhy nemluví, je postoj obou kandidátů k Číně. Z toho, co víme, by Biden mohl na rozdíl od Trumpa k Pekingu zaujmout mírně vlažnější přístup.

Zákaz budování 5G sítí pro Huawei, zákaz Tik Toku, cla na dovoz čínského zboží. Podpora Tchaj-wanu v jeho snaze o autonomii mimo vliv pevninské Číny. To je jen několik "kauz", které Donald Trump v poslední době ve vztahu k Číně řešil či řeší. Jeho postoj k Pekingu je aktuálně poměrně jasný, avšak dle politických analytiků je pravděpodobné, že Joe Biden by politiku vůči Číně pomalu a jistě začal měnit a rozhodně by měl zájem "normalizovat" jednání mezi Washingtonem a Pekingem na nejvyšší státní úrovni.

Co by se za takového stavu mohlo dít s Huawei, Tik Tokem či obchodní válkou a cly, je ve hvězdách. Pokud se ale Bidenovi naopak do Bílého domu dostat nepodaří, je poměrně jasné, že Trump svůj dosavadní kurz jen tak neopustí a diplomatické či obchodní spory s Čínou nikam nezmizí. Z přetrvávajícího napětí mezi USA a Čínou by nicméně v následujících letech mohly profitovat tyto tři zajímavé společnosti:

1. Cisco Systems (CSCO)

Vývoj akcií Cisco během posledních 5 let; Foto: TradingView

Na to, že Cisco je velkou technologickou společností, nemá konkrétně do Číny nijak zásadně zainvestováno. Na druhou stranu Čína má - údajně - o tuto značku a zejména o její duševní vlastnictví enormní zájem. Mimo samotnou společnost, jež Čínu z krádeží svých technologií opakovaně obviňuje snad už 20 let, se letos k obviňování přidala i samotná americká vláda. Ta tvrdí, že dceřiná společnost Huawei Futurewei Ciscu ukradla zdrojový kód a zneužila jej pro vývoj vlastních routerů.

To už se dostáváme do oblasti budování 5G sítí, což je aktuálně globálně řešené nejen politické, ale i ekonomické horké téma. A je vcelku jisté, že Donald Trump v Bílém domě bude pro Huawei znamenat v rámci 5G citelnou limitaci příležitostí. Současný prezident USA již v rámci své kampaně zároveň slíbil, že chce zemi dostat na globální špičku 5G. Dosažení tohoto cíle však dost možná bude vyžadovat užší partnerství mezi vládou a telekomunikačními a sítě budujícími firmami.

 

Podobný přístup má k budování 5G infrastruktury ostatně i Čína a pro Cisco by mohl znamenat velkou konkurenční výhodu. Potenciální benefity by mohly zahrnovat nové státní zakázky, nové úlevy na daních či intenzivnější pobídky vlády k tomu, aby tuzemské společnosti primárně používaly síťový hardware a software od domácích producentů. Cisco má aktuálně P/E na 13 a nabízí dividendový výnos ve výši 3,6 %.

2. Lockheed Martin (LMT)

Vývoj akcií Lockheed Martin během posledních 5 let; Foto: TradingView

Donaldu Trumpovi se v posledních 4 letech podařilo eskalovat napětí mezi Spojenými státy a Čínou do takového stavu, že někteří analytici hovoří o začátku nové studené války mezi oběma zeměmi. Na druhé straně Trump během své vlády udržuje finanční kohoutky směrem k americké armáda naplno otevřené. "Mou nejvyšší povinností je udržet Ameriku v bezpečí," řekl prezident v roce 2018 poté, co podepsal jeden z nejvyšších armádních rozpočtů v historii USA. "Nic pro mě není důležitější."

Trumpovo vítězství by tak velmi pravděpodobně znamenalo nejen přetrvání napětí mezi Washingtonem a Pekingem, ale společně s tím i pokračující pumpování peněz do armády. Z toho by mohl významně profitovat titán amerického leteckého a kosmického průmyslu Lockheed Martin, jež aktuálně pro armádu vyrábí jedny z nejdůležitějších zbraňových systémů.

Středobodem a vlajkovou lodí současného zbraňového portfolia firmy je bojový letoun F-35 Lightning II, jež představuje novou generaci víceúčelové stíhačky pro americké letectvo, armádu, ale i pro spojence v rámci NATO. Stroj je navržen tak, aby v následujících dekádách dokázal dosahovat uspokojivých výsledků pro dosažení a udržení vzdušné nadvlády, provádění vojenské špionáže a byl efektivní i v případných moderních elektronických válkách. Lockheed je rovněž lídrem v produkci helikoptér, raket a kosmických systémů.

F-35 Lightning II

Do všech těchto oblastí by americká vláda velmi pravděpodobně pod Trumpem v následujících letech měla zájem vehementně investovat (připomeňme, že Trump v loňském roce založil Vesmírné síly Spojených států amerických, jež jsou součástí americké armády specializující se na vesmírný boj). Partnerství s armádou Lockheedu přináší masivní cash flow. Jen v prvních 6 měsících letošního roku společnost vykázala prodeje ve výši 32 miliard dolarů a provozní peněžní tok ve výši 4,5 miliardy dolarů. Silná ziskovost společnosti rovněž dovoluje odměňovat své investory konstantně rostoucími dividendami, jež aktuálně dosahují výnosu ve výši 2,7 %.

3. Square (SQ)

Vývoj akcií Square během posledních 5 let; Foto: TradingView

Square představuje v principu odlišné investiční rozhodnutí než předchozí dvě akcie. Zatímco Cosco i Lockheed by mohly přímo profitovat z napjatých mezinárodních vztahů s Čínou, Square bude mimo jiné těžit z toho, že s Čínou nemá vůbec nic společného ani sem či do žádných jiných rozvojových zemí neplánuje expandovat. Společnost aktuálně operuje pouze v pěti zemích: USA, Británie, Austrálie, Kanada a Japonsko.

Většina příjmů společnosti logicky pochází z elektronických plateb a hraje jí tak do karet skutečnost, že ze společnosti hotovost pomalu a jistě mizí. Rozmach bezhotovostních plateb nepochybně urychlí i letošní pandemie. Kde však leží potenciální zlaté vejce, je Trumpovo možné další kolo snižování daní. To by při jeho znovuzvolení znamenalo, že konzumentům v kapsách (na kartách) zůstane víc peněz, což pravděpodobně povede k jejich většímu utrácení a tedy i k většímu množství elektronických transakcí. Firma již tuto zákonitost letos potvrdila, když oznámila, že stimulační balíček citelně navýšil používání její aplikace Cash.

Aplikace Cash od Square

Dalším důvodem, proč by Jack Dorsey mohl chtít v Bílém domu zachovat Trumpa (mimo jeho Twitterovou show), je fakt, že během své vlády výrazně dereguloval americkou byrokracii. Square nedávno získala licenci pro otevření banky, což v praxi bude znamenat, že společnost bude pravděpodobně čelit nové vlně regulací. Pokračoval-li by Trump během svého druhého volebního období ve své dosavadní deregulaci, mohl by z toho Square logicky profitovat, jelikož by pro něj v důsledku mohlo být provozování svého byznysu snazší. Deregulace rovněž snižují riziko antimonopolních opatření proti rostoucímu finančnímu ekosystému společnosti.

Analytici očekávají, že letošní zisky by kvůli COVID-19 mohly ztratit 30 %, ale v příštím fiskálním roce věští jejich rychlé zotavení a návrat k růstu o celých 114 %. Square aktuálně rozhodně není levná akcie (P/E přes 150), nicméně případný mírný pokles ceny v kombinaci s Trumpovým vítězstvím by analytikům mohl vzít argumenty pro prodej tohoto titulu.

#investovani #prezidentskevolby #politika #usa #cina #trump #diplomacie #cla #5g #huawei #cisco #bezpecnost

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.