29.10.2020 2 minuty čtení

Rekordní export ve třetím čtvrtletí oživil jihokorejskou ekonomiku

Jihokorejská ekonomika se v třetím čtvrtletí vrátila k růstu. Hrubý domácí produkt [HDP] stoupl o 1,9 %. Vzrostl nejrychlejším tempem od 1. čtvrtletí roku 2010. V meziročním srovnání jihokorejskou ekonomiku ale provází propad o 1,3 %.

Uvedla to dnes ve své zprávě jihokorejská centrální banka Central Bank of Korea [BOK]. Podle ní ve druhém čtvrtletí ekonomika oslabila o 3,2 procenta, tedy nejvíce od roku 2008. Růst ve třetím čtvrtletí byl silnější, než se očekávalo. Analytik Alex Holmes ze společnosti Capital Economics předpověděl, že jihokorejská ekonomika letos klesne o jedno procento.

„I když by to byl nejhorší výkon od roku 1998, stále by to z Jižní Koreje činilo jednu z letos nejvýkonnějších ekonomik na světě,“ řekl.

Dodal, že jeho odhad má podmínku, že nedojde k dalšímu zhoršení covidové situace v USA a Evropě a dalším omezením v obchodní výměně. To proto, že jde o ekonomiku, jež je založena na exportu. Ten ostatně ve třetím čtvrtletí přidal o 15,6 procenta, což bylo tempo naposledy viděné v roce 1986.

Podpora 6,3 bilionu korun pro jihokorejskou ekonomiku

Tamní ekonomice podle analytiků pomáhají i stimulační programy na pandemií covid-19 zasažené země, která z hlediska šíření covidu-19 patří k těm nejméně postiženým. Vláda Korejské republiky minulý měsíc uvolnila na letošní pomoc ekonomice poslední část z celkem 310 bilionů wonů [6,3 bil. Kč].

V oblasti podpor výrazně posiluje výdaje na obranu [loni 11,8 %], vzdělání [loni 14,3 %], výzkum a vývoj v oblasti nových technologií [loni 4,7 %] a na vytváření nových pracovních míst [loni 5,09 %].

Korejská republika je dvanáctá největší ekonomika na světě a čtvrtá největší... 

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/10/27/rekordni-export-ve-tretim-ctvrtleti-ozivil-jihokorejskou-ekonomiku/

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.