27.10.2020 3 minuty čtení

Technologické tituly: bublina, nebo podložený růst?

Akciový trh od prudkého propadu v únoru a v březnu zaznamenává v posledních dnech svá historická maxima. Jde však o podložený růst nebo se jedná o "bublinu"?

Jeden z hlavních indexů S&P 500, který sdružuje výkonnost 500 největších společností ve Spojených státech, se nachází v blízkosti svých historických maxim.

Je třeba si však uvědomit, že tak, jak roste index S&P 500, nerostou všechny akciové tituly. V akciových indexech jsou společnosti vážené podle tržní kapitalizace, což znamená, že akcie které mají nejvyšší kapitalizaci mají v indexu největší váhu.

 

Za "optický" růst akciového trhu mohou tedy velké společnosti, přičemž většina z nich jsou technologické firmy. Technologie, jako takové, zažívají i díky koronaviru pravděpodobně své nejlepší časy. Řada podniků byla právě kvůli "pandemii" dotlačena k digitalizaci svých provozů a podnikových procesů. Z toho vyplývá, že provozovatelé podniků i investoři si uvědomili, že technologie budou mít ve světě stále větší zastoupení. Ať už v pracovní nebo soukromé sféře, z čehož v konečném důsledku profitují již zmíněné technologické společnosti.

Je otázkou, jak dlouho takový růst vydrží. Nic netrvá věčně, ani růst akciového trhu, který může v dohledné nebo delší době poklesnout i o několik desítek procent. Avšak nemusí to tak být pokud příští rok dosáhnou společnosti své zisky zpět. Tím pádem by akcie nebyly takzvaně "předražené".

V nejbližších dnech a měsících však bude směrodatné to, jak budou postupovat jednotlivé vlády zemí při řešení tzv. druhé vlny pandemie. V případě, pokud by došlo opět k "lockdownu" zemí, by to většina podniků nemusela zvládnout i přes podporu ze strany vlád jednotlivých zemí nebo centrálních bank.

@MartinKristoff_CFDworld, hlavní analytik CFDWorld 

Právní informace: C.W. CFD World je registrovaná obchodní značka společnosti Goldenburg Group Ltd, která je kyperskou investiční společností (CIF), která je pod dohledem a je regulovaná Kyperskou komisí pro cenné papíry (CySEC), s CIF licencí No 242/14 a registrovanou adresou 1, Siafi Street, Porto Bello Building, 3042, Limassol, Cyprus. 

Upozornění na rizika: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 82.74% účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Tesla je bublina z jakéhokoliv úhlu pohledu, resp. musel by se stát absolutní zázrak, aby hospodářsky vyplnila očekávání investorů, kteří ji stále nakupují. A i většina ostatních tech gigantů se v následujících letech bude muset zatraceně otáčet, aby si své současné valuace hospodářskými výsledky obhájili. Vzhledem ke své robustnosti k tomu ale mají mnohem lepší předpoklady.

    0