19.08.2021 5 minut čtení

Zloděj jménem alkohol: Kolik vám pár oželených piv týdně může za 10 let vydělat?

Vyjadřovat se u nás negativně o alkoholu může být tak trochu zahrávání si z ohněm. Pokud nepijete, jste přinejmenším podezřelí a zřejmě si jenom na něco hrajete. Protože každý normální člověk pije, že ano. Co když ale nejde o alkohol, nýbrž o peníze?

Říkám si totiž, že ukázat někomu: "Hele, když si tady odpustíš alkohol, ročně ušetříš třeba 40 000 Kč," možná nemusí znít jako dostatečně pádný argument. Někdo by mohl namítnout, že to vlastně tolik peněz není. Dobře, ale co když oněch 40 tisíc nebude jen tak ležet, ale začne pro vás pracovat? Kolik místo vyhozených 400 000 Kč za deset let dokážete vydělat? Pojďme si ukázat pár možností:

1) Stavební spoření

Začněme něčím zcela jednoduchým, ale účinným. Pokud nejste - nebo ani netoužíte být - zběhlí ve světě investování a burzovních parketů, jednoduše vezměte svou měsíční útratu za tuto neřest a vložte ji do stavebního spoření. Většina spořitelen vám za 1850 měsíčně, 6 let spoření a cílovou částku 150 000 Kč nabídne roční úrok 3,6 %. V našem případě (40 000 ročně) máme měsíčně "volných" cca 3300 Kč . To by skoro stálo za snahu odstřihnout ještě nějaký další nesmysl za 400 Kč měsíčně a založit si stavebka rovnou dvě. Nijak výrazně nezbohatnete, ale peníze nebudou zbytečně odtékat do kanálu a za 6 let k nim ještě dostanete od státu a na úrocích necelých 20 000 Kč na jednom, neboli téměř 40 000 na dvou stavebních spořeních.

2) Dluhopisy/zlato

Bavíme-li se o konzervativních investicích, určitě je možné zmínit i dluhopisy. Investování do státních dluhopisů je považováno za ultra-konervativní, a to zejména proto, že stabilní vyspělé země zpravidla jejich splacení garantují. Tato jistota se však na druhé straně odráží na možném zhodnocení, které se zpravidla ani u těch nejlukrativnějších dluhopisů nedostane nad 3 % a u řady nepřekročí ani 2 %. Alternativou tak mohou být korporátní dluhopisy, kde se roční výnosy mohou pohybovat okolo 5-10 %. U těch už je však potřeba dávat si pozor, jaké společnosti - a zejména v dnešní době recese - své peníze svěřujete. 

Oblíbenou konzervativní investicí je rovněž tradiční zlato, které je považováno za ideální prostředek pro uchování hodnoty peněz. Od roku 2008 sice nabízí průměrné roční zhodnocení asi 8 %, ale po započtení poplatků za nákup/prodej i cenového rozdílu mezi prodejní a výkupní cenou zlata je spíš na místě brát jej primárně jako efektivní ochranu proti inflaci.

3) ETF

Vydáte-li se se svými ušetřenými penězi na burzu, je vhodné nepouštět se zpočátku do "žádných větších akcí". Místo hledání vhodných konkrétních trhů či akcií bude pravděpodobně nejlepší variantou investovat peníze do nějakého smysluplného na burzovně obchodovaného fondu neboli ETF. Výhodou ETF je, že si ve skutečnosti nekupujete akcii jediné firmy, ale skrz ni investujete do akcií všech firem, které konkrétní fond sleduje, což je rychlejší, méně rizikové a instantně to vašemu kapitálu propůjčí slušnou diverzifikaci. Třeba skrz populární SPDR S&P 500 ETF, jehož průměrný roční výnos je nyní necelých 9 %, tak můžete de facto investovat do všech společností indexu S&P 500, avšak s výrazně nižším rizikem, než kdybyste si nakoupili samotný index či jednotlivé akcie. Mezi další zajímavé alternativy patří Vanguard S&P 500 ETF, jež rovněž sleduje index S&P 500 a od svého založení v roce 2010 nabízí průměrné roční zhodnocení ve výši 14 %, případně PowerShares QQQ ETF, jež od roku 1999 sleduje technologický index Nasdaq a od svého založení nabízí průměrné roční zhodnocení ve výši 8,9 %.

4) Kryptoměny

Pokud vyjdeme ze skutečnosti, že byste jinak o 40 000 Kč ročně 100% přišli, může být alternativou i vzít tuto částku (nebo její část) a vložit ji do nějaké riskantnější investice. Z tohoto pohledu se nabízí například kryptoměny. Všude omílaný bitcoin v letošním roce vyrostl již o více než 54 %. Existují však i další kryptoměny, anebo můžete zkusit inkasovat měsíční pasivní příjem za držení (staking) kryptoměn, což nově nabízí mimo jiné platforma eToro.

---

Na závěr je vhodné si uvědomit, že na konci dne je z jistého úhlu pohledu tak trochu jedno, kam ušetřené peníze vložíte. Alternativa by z nich totiž za všech okolností udělala 0 Kč, a tak čistě teoreticky nemáte co ztratit. Tedy pokud si nezačnete pohrávat s myšlenkou, že by vám ušetřené peníze mohly začít reálně vydělávat na horší časy či penzi. Pak už by ale bylo na místě začít se zejména v burzovním v investování trochu vzdělávat. Začít můžete třeba TADY.

A úplně na konec jedna tabulka pro představu. Řekněme, že si měsíčně místo pití alkoholu odkládáte zmíněných 3300 Kč a dokážete se skrz své investice dostat na průměrné roční zhodnocení ve výši 5 %. Na jedné straně byste za 10 let byli v mínusu 400 000 Kč. Tady je alternativa: 

Hodnocení: +28
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Tady mi nevychází matematika. Při 40.000 za rok a hospodské ceně piva 35,- Kč to vychází na 3 piva denně - resp. 20,4 týdně. Nevím jak většina lidí, ale já rozhodně nechodím do hospody 7x týdně, ani 3x týdně, ale maximálně 3x měsíčně.

  A když bych přepočítal na domácí spotřebu při 20,- Kč za pivo, tak se dostáváme na  166 měsíčně, 35,7,- týdně, 5,6 denně.

  Pokud bychom článek přejmenovali na "Útratu v hospodách" (včetně jídla), částka by odpovídala. Na druhou stranu i tento druh sociální interakce je důležitý a pokud jej neprovozujete jen ve své sociální bublině, můžete získat kontakty, které vám v konečném důsledku vydělají/ušetří mnohem více peněz.

  +8
 • Příspěvek na stavební spoření lze mít pouze jeden.

  +1
 • To uz jsou s prominutim hovno clanky…. mužem tedy takto přemyśet nad benzinem, nad jidlem jinym nez potrebnym atd atd ale dobry priklad by byli cigarety urcite…. ;))

  +1
  • Jsou to kecy, říkám to tu furt. Kvalita dla do kopru, hlavně honit články. Ale skutečných analýz je tu pramálo.

   0
  • @milanKasal Proto jsem začal chodit na bulios.com, tam jsou hromady analýz každý den. Jestli vám chybí tady, koukněte tam. 😉

   +1
  • @kamiljansa11 Chodím tam. Tady jsem ze zvyku... Asi ne na dlouho

   0