Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
27.10.2020 4 minuty čtení

Historie světla

Mít světlo kdykoliv si zamaneme je pro nás dnes již naprostou samozřejmostí, ne vždy tomu ale tak bývalo. A kdo vlastně stojí za vynálezem žárovky, byl to opravdu podnikavý Edison?

V hlavní roli plamen

V minulosti se lidé spoléhali pouze na světlo slunečního svitu. Touha přenést kousek slunce i po setmění do svých obydlí dala prostor pro různá využití ohně. Svíčky a louče vystřídaly v polovině 19. století petrolejové lampy. Velkým pokrokem byly následně lampy na zemní plyn, které již dokázaly rozsvítit celé ulice i větší budovy.

První pokusy o žárovku

Na konci 19. století začala plynová osvětlení postupně vytlačovat elektrická energie. Ač se za vynálezce žárovky považuje v laické veřejnosti Thomas Alva Edison, je potřeba si představit další dvě důležitá jména - Sir Humphry Davy, anglický chemik, a Heinrich Göbel, německý hodinář a vynálezce. První zmíněný, Davy, je v odborné literatuře nazýván objevitelem principu fungování žárovky. V roce 1802 sestrojil ze dvou tenkých proužků platiny zařízení, které pomocí elektrického proudu rozžhavil do běla. Dokázal tak na krátkou chvíli vytvořit slabý zdroj světla. 
Na jeho práci navázal v 50. letech 19. století Göbel. Ten pro zisk světla využil rozžhavené zuhelnatělé bambusové vlákno zatavené do skleněné baňky, ze které odstranil vzduch. Jeho vynález lze považovat za prototyp žárovky. Důvodem, proč si tento vynález nenechal patentovat a využíval ho pouze pro soukromé účely ve výloze svého hodinářství, byl údajně nedostatek financí a také problém s napájením těchto žárovek.

Podnikavý Edison

Žárovku si úspěšně patentoval již zmíněný americký vynálezce Thomas Alva Edison. Úplně první rozsvítil 21. října 1879, svítila 40 hodin. Snažil se najít takový typ vlákna, které by umožnilo, aby světlo vydrželo déle než pouhých několik okamžiků. Experimentoval s rozžhaveným uhlíkem, který vkládal do skleněné baňky a snažil se odstranit vzduch. Oproti svým předchůdcům měl velkou výhodu v tom, že se v 70. letech 19. století objevily technologie, díky kterým bylo možné v baňce vytvořit dokonalé vakuum. Se svým týmem vytvořil žárovku se závitem, jak ji známe dnes.

Edisonův úspěch spočíval především v tom, že žárovku dokázal úspěšně zavést na trhu. Významně se zasadil o rozšíření žárovek do většiny domácností. Právě jeho uchopení principu fungování žárovky vedlo k převratné změně ve využívání elektrických svítidel.

První žárovky v českých zemích

První elektrické světlo začalo osvětlovat na našem území v roce 1880 jeden z nejmodernějších podniků své doby - Robertův cukrovar v Židlochovicích. O rok později již elektrické osvětlení vlastnila i Daňkova strojírna v Praze. Brněnské Mahenovo divadlo, které bylo otevřeno koncem roku 1882, se dokonce stalo prvním divadlem s vlastním elektrickým osvětlením na evropské pevnině. V roce 1883 se pak začalo pyšnit elektrickými svítidly i pražské Národní divadlo.

Další technický vývoj žárovek

Až do roku 1909 vybojoval prvenství u žárovek grafit. Svítil ve vzduchoprázdných i plynných náplních. Měrný výkon žárovek však nepřekonal hranici 3 lm/W a tyto typy svítily 400 hodin. V letech 1909 až 1914 v žáru těžkotavitelných kovů wolframu a tantalu svítily žárovky s počátečním měrným výkonem 10 lm/W po dobu 800 hodin. V následujících letech sílila základna tohoto průmyslu. Vzácné plyny zamezovaly vypařování wolframu, zvyšovaly provozní teplotu vlákna a tím také stoupala výkonnost žárovek. Měrný výkon dosáhl 12 lm/W a jejich životnost současné hranice 1 000 hodin.

Od 40. let 20. století vzrůstal měrný světelný výkon, zmenšovaly se rozměry žárovek a začali se plnit inertními plyny. Za světlo budoucnosti bylo považováno studené výbojové světlo. Nastupovaly halogenové a xenonové žárovky.

Dnes jsou žárovky samozřejmou součástí našich domácností. Vybrat se dá z mnoha variant, tvarů i barev. Klasické původní žárovky jsou pomalu nahrazovány LED žárovkami.

Není se čemu divit, LED žárovky převyšují své předchůdkyně ve všech ohledech. Jednoduchou výměnou klasických žárovek za moderní LED, tak můžete ročně ušetřit až několik tisíc korun, aniž byste se jakkoliv omezovali ve vašem komfortu.

 Do dnešních moderních domácností se budou skvěle hodit například TESLA LED Filament, které jsou dokonalým skloubením designu a výkonu. Váš interiér nejen rozsvítí, ale dodají mu i punc originality.

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.