26.10.2020 3 minuty čtení

Jak investovat do zlata v době koronakrize?

V současné době řada investorů hledá způsob jak zabezpečit své portfolio. Doba je nejistá a nikdo nedokáže přesně odhadnout jaké dopady přinese šířící se koronavirus. Promění se bankovky v bezcenný papír?

Kam bezpečně investovat v dnešní době?

Existuje aktivum, které dokáže ochránit naše portfolio? Existuje způsob, jak uchovat hodnotu majetku? Možností může být investice do drahých kovů a to zejména do zlata. Zlato je platidlem více než 4000 let a není důvod, aby tomu nebylo i nadále.

 

Proč investovat do zlata?

Od poslední krize v roce 2008, bylo ideální investovat do akcií. Ať jste zainvestovali téměř do jakékoliv akcie či balíku akcií, mohli jste dosáhnou slušných zisků. Avšak, jak se budou vyvíjet akcie po více než 10-letem růstu? Navíc, když v březnu na trh přišla černá labuť v podobě koronaviru? Samozřejmě to nikdo netuší. Jisté však je, že investice do akcií je stále rizikovější. Ekonomický výhled není přívětivý. Roste nezaměstnanost, omezuje se výroba, vztahy mezi Čínou a USA jsou napjaté.

Ze strachu investoři zase začali nakupovat zlato, přesněji fyzické zlato.

 

Jaké jsou možnosti investice do zlata?

Do zlata můžete investovat několika způsoby. Lze si nakoupit zlato v podobě ETF fondů, futures nebo jako fyzický kov

 

Proč investovat do fyzického zlata?

Hlavní důvod je zřejmý. Hodnotu držíte v ruce. Nejde o kus papíru nebo o číslo někde v síti. Pokud si zlato bezpečně uložíte, nikdo Vám ho nevezme. Zlato má velkou likviditu. Pokud zvolíte správný typ fyzického zlata, vždy najdete kupce. Zlato se používá v průmyslu, ve šperkařství, ve stomatologii a také v bankovnictví a jako platidlo.

 

Jaký typ fyzického zlata nakoupit?

Můžete si nakoupit investiční zlaté cihly, ingoty, mince nebo medaile. Nakoupit lze i konkrétní druhy zlata v podobě šperků, nuget ale i zlatých zubů. Pro zhodnocení a likviditu je důležité nakupovat investiční zlato, které je normováno a splňuje přísné standardy. Podstatné je vybrat si renomovanou mincovnu, typ zlata, váhu zlata, zlato s certifikátem, apod.

 

Jste investor nebo sběratel?

Závěrem je vhodné si uvědomit, zda jste investor nebo sběratel. 

Investor nakupuje kov kvůli skutečné ceně kovu. Zajímá ho spotová cena.

Investor očekává, že spotová cena zlata bude růst a tím i přímo úměrně poroste hodnota investice. Hodnota investice se teoreticky rovná spotové ceně. V reálu je však potřeba započítat premium, které je dáno náklady na výrobu certifikovaného investičního zlata.

Sběratel nakupuje kov kvůli historické, sběratelské a umělecké hodnotě.

Jste-li sběratel, hodnota investice se bude odvíjet zejména od sběratelské hodnoty cihličky, mince nebo medaile. Odhadnout sběratelskou hodnotu je však pro laika velmi těžké. Avšak, pokud se Vám podaří nakoupit správný kousek, vaše zhodnocení bude obrovské.

 

Co znát před nákupem investičního zlata? 

Před každým nákupem je potřeba znát férovou cenou za unci zlata. Žádná investice nebude výdělečná pokud nakoupíte příliš vysoko. V lepším případě bude zisk zanedbatelný. V horším případě se promění zisk ve ztrátu. 

 

Až se budete rozhodovat nad koupí investičního zlata, překontrolujte si cenu na webu ZlatoCena.eu.

Pokud hledáte další investiční příležitosti neváhejte navštívit magazín investmania.cz

 

#zlato #investice #koronavirus #investor #investmania

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.