Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
26.10.2020 3 minuty čtení

Letecké společnosti hlásí hluboké ztráty i ve třetím čtvrtletí

Největší světová letecká společnost American Airlines Group ve třetím čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,4 miliardy dolarů [cca 55,2 mld. Kč] po zisku 425 milionů dolarů [cca 9,8 mld. Kč] před rokem.

Podobně špatné výsledky vykazují všechny velké letecké společnosti.
 

Provozní příjmy se letecké společnosti American Airlines Group ve třetím čtvrtletí snížily na 3,17 miliardy dolarů z 11,91 miliardy před rokem. Firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí přicházela o hotovost v objemu zhruba 44 milionů dolarů denně, zatímco ve druhém kvartálu to bylo 55 milionů dolarů denně. Na konci září měly aerolinky na hotovosti 13,6 miliardy dolarů. Firma se potýká s negativními dopady šíření koronaviru na leteckou přepravu a ztrátu vykázala už třetí čtvrtletí za sebou.

„Během třetího čtvrtletí jsme podnikli kroky ke snížení nákladů, k posílení finanční situace a k zajištění toho, aby se naši zákazníci vraceli k letecké přepravě s důvěrou,“ uvedl šéf podniku Doug Parker.

Firma se podle něj soustředí nejenom na překonání současné krize, ale také na to, aby byla připravena na obnovení poptávky.

https://www.fintag.cz/2020/09/12/aerolinky-rusi-poplatky-za-zmeny-terminu-u-letenek/

Největší čistou ztrátu za svou existenci vykázaly i aerolinky Southwest Airlines, a to 1,16 miliardy dolarů [26,7 mld. Kč] po zisku 659 milionů [cca 15,1 mld. Kč] dolarů loni. Provozní příjmy letecké společnosti klesly ve třetím kvartálu o 68,2 procenta [1,79 mld. USD].

Southwest očekává, že v letošním posledním čtvrtletí bude přicházet o hotovost v objemu zhruba 11 milionů dolarů denně, zatímco ve třetím kvartálu to bylo 16 milionů dolarů denně a ve druhém čtvrtletí 23 milionů dolarů denně.

Šéf společnosti Gary Kelly podtrhl důležitost toho, aby byl schválen balík pomoci americké ekonomice. Ten bude zahrnovat půlroční prodloužení vládní podpory zaměstnanosti [Payroll Support Program]. Dotčený program vypršel na konci září.

Letecké společnosti mají problémy i v Česku

Ve finančních problémech je i tuzemská letecká společnost Smartwings a její ČSA. Městský soud v Praze proto vyhověl žádosti Smartwings a ČSA a vyhlásil mimořádné moratorium, tedy odložení splatnosti dluhů, kvůli koronaviru. Moratorium platí po dobu tří měsíců s tím, že ho lze za mimořádných okolností o čtvrt roku prodloužit.

https://www.fintag.cz/2020/08/28/smartwings-a-csa-funguji-dal-ale-i-se-chrani-pred-insolvenci/

Mimořádné okolnosti přitom nastávají kvůli podzimní covidové vlně. Dopravci v minulých týdnech postupně přestali létat do více než 20 dříve obnovených destinací. To je zhruba čtvrtina z letního provozu. Lety ve větší míře zrušili i největší dopravci působící v Praze jako ČSA nebo Ryanair. Brzy bude zrušena například linka...

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/10/25/letecke-spolecnosti-hlasi-hluboke-ztraty-i-ve-tretim-ctvrtleti/

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
2 minuty
3 minuty
6 minut
6 minut
6 minut
5 minut
3 minuty
2 minuty
3 minuty
6 minut
4 minuty