04.05.2021 7 minut čtení

Nepříjemná pravda? Ačkoliv si to dnes stále řada lidí myslí, pořízení bydlení ve skutečnosti není investicí

Koupě domu či bytu je zásadní finanční rozhodnutí, které vám může poskytnout jistotu a skvělé místo k životu, ale nejedná se o investici. Je běžné, že lidé o svém bydlení smýšlejí jako o investici, opomíjejí však hned několik „ale“.

Na základě celé řady faktorů není nemovitost určená k bydlení investicí. To nemusí nutně znamenat, že byste se měli osobnímu vlastnictví vyhnout, ale pokud je jeden z hlavních argumentů pro koupi, investice do nemovitosti, nečiníte správné rozhodnutí a dvakrát byste si ho měli rozmyslet.

Myšlenka, že vaše bydlení může být investicí vychází ze skutečnosti, že historicky vzrůstají hodnoty nemovitostí. Je pravděpodobné, že všichni známe někoho – možná rodiče nebo prarodiče – kdo si před pár desítkami let pořídil bydlení za pár set tisíc korun a dnes má tato nemovitost…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +50
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Pokud bych si koupil 30 let zpatky akcie napr. Berkshire Hathaway, ktere bych nemel v planu prodat, tak podle Vasi logiky se nejedna o investici, jelikoz a) negeneruje cashflow a za b) nechci je prodat. Nedava mi to smysl. Ano, asi nechci nemovitost treba par desitek let prodat. Ano, treba  neprodam nemovitost tak rychle, jako jina aktiva. Ale porad to investice je z jednoducheho duvodu - nekde bydlet musim. Tudiz stejne ty penize do bydleni cpat budu. Rozdil je v tom, ze po 30 letech cpani penez do nemovitosti formou najmu, zadnou nemovitost mit nebudu. Kdyz splatim hypoteku, tak nakonec nemovitost muzu prenechat detem anebo ji prodat a zit v najmu jeste peknou radku let.

  +16
  • Dobrý den @gryffith, máte pravdu, Berkshire Hathaway je výjimkoup potvrzující pravidlo. Společnost dividendu nevyplácí a zisky za vás reinvestuje jeden z nejlepších portfolio manažerů všech dob WB. 

   Klasická definice hovoří o investici jako o aktivu generující cash flow, proto ani řada investorů nepovažuje zlato a další komodity za investici, ale spíše spekulativní aktivum... 

   Případ, který popisujete platit může, konec konců jsem smýšlel podobně a proto jsem sám před pár lety nemovitost koupil. Nicméně dnes se na situaci koukám trochu jinak. Peníze zaplacené za nájem, ale nemusí být nutně vyhazovaní pěněz z okna. Vlastní nemovitost kolikrát stojí mnohem více peněz, než si řada lidí myslí a tak může být zajímavou cestou i nájemní bydlení. Rozdíl mezi nájmem a náklady na vlastní bydlení můžete investovat a za pár desítek let tak dosáhnout lepší návratnosti než v případě vlastní nemovitosti. (nezapomínejte, že musíte při nákupu nemovitosti složit také hotoost ve výši 10-20 % dle situace, tyto peníze, lze rovněž investovat, pokud bydlíte v nájmu) Více jsem o tom psal i v článku: https://warengo.com/stories/121655-najemni-bydleni-neni-mrtve-koupena-nemovitost-muze-predstavovat-zavazek-ktery-vas-pripravi-o-vsechno

   +3
  • @PatrikKudlacek Jen za mě doplnění k těm 10-20 % předem. Není to pravda, pokud máte trochu štěstí, můžete se samozřejmě dozajistit jinou nemovitostí (rodičů, chatou...) a neplatit předem nic. Což podle mě dává větší smysl, neboť s tím cca třeba milionem dokážete asi naložit lépe, pokud umíte investovat (a necháte si samozřejmě rezervu). 

   Jasně, ne každý to může udělat. Ale u nás vlastní aspoň nějakou nemovitost téměř každý, takže nerealne to není.

   0
 • Řekl bych že jde o překlad zahraničního článku a poněkud staršího data, navíc nereflektuje současnou situaci u nás.....Ano čistě podle definice můžeme říc že to není investice....nicméně realita je jiná. I lidé bez eokonomického vzdělání umí kupecké počty a snaží se ohránit před inflací co to jen jde...a máme tu dnešní situaci, byty domy nejsou...skutečné investiční domy a byty do inzerce vůbec nejdou. A v inzerci jsou přebrané a má to vždy nějaký háček. Ano,  jsou 2 druhy investorů, jeden co chce bydlet a píše o něm článek. A pak čistý investor který  dnes dokázal za a) vytěsnit většinu "vlastnických" investorů z trhu a za b) vyhnat cenu v průměru o 30% !!! Tak co to je když ne investice? Pohybují se v oboru stavebnictví...Jen nárůst staveb. materiálu je meziroční 20-30% (podle typu), známý shání už nějaký měsíc byt nebo dům...Praha nebo okolí...Viděl jsem toho mnoho, nejen inzeráty....Praha, střední Čechy skok v cenách za 10 let přes 100% a více....Pozemky 5x....Nezlobte se na mě je to investice na které nelze prodělat. Minimálně po dalších několik desítek  let. Včera jsem slyšel nádhernou poučku od jednoho známého člověka.. která na to velmí sedí....Čeho je moc a je snadno dostupné to devalvuje...a platí to i opačně. Tedy v našem případě nemovitosti málo a špatně dostupné... revalvuje.

  +3
 • Ahoj Patriku, 

  samozřejmě s Tebou souhlasím, pořízení nemovitosti pro vlastní bydlení nenese žádné cashflow, dá se považovat maximálně za spekulaci podobnou třeba nákupu fyzického zlata. Budu doufat, že v budoucnosti ode mě fyzické zlato někdo odkoupí za vyšší cenu než jsem ho nakoupil já. 

  Ale nezanedbatelnou výhodou nemovitostí je, že lidé zkrátka potřebují někam složit hlavu. Proto se na nákup nemovitosti dívám i z pohledu budoucích nákladů. 

  Hypotéku jednoho dne splatím a po zaplacení poslední hypoteční splátky mi výrazně klesnou náklady na bydlení. Ty se mi budou ve vlastním bydlení průběžně navyšovat pouze o narůstající ceny energií (voda, teplo, elektřina, plyn) a fond oprav (navyšovaný o inflaci).

  V případě nájemního bydlení musím počítat s tím, že mi bude majitel průběžně navyšovat nájem úměrně s růstem aktuálních tržních cen nemovitostí. 

  V prvním případě tak na vyšších cenách nemovitostí nepřímo profituji já navýšením ceny mého vlastního nehmotného majetku. V druhém případě navyšování cen nemovitostí chtě nechtě ve vyšších nájmech zaplatím, protože zkrátka potřebuji někde složit hlavu.

  Proto je důležité si dobře spočítat, jestli se mi při současných nízkých úrokových sazbách nevyplatí si vzít spíš hypotéku s co nejdelší fixací. Zvlášť u mladých lidí v nájemním bydlení (kromě Prahy) smysl nevidím.

  +3
 • Tak si žijte v podnájmech a buďte třeba bezdomovec. Protože když Vám majitel neprodlouží smlouvu, tak se můžete také co chvíli stěhovat. Moc lepších investic než vlastní bydlení neexistuje. V roce 2015 jsem koupil byt za 2,5 mil, dnes má hodnotu 5,0 mil... Ale jo, měl jsem být raději v podnájmu, protože to řekl Kyiosaki.

  +3
 • Realie slovenskeho a ceskeho trhu su trosku niekde inde ako v US, ked ste kupil byt v roku 2010 v Bratislave, alebo v Kosiciach, tak dnes ma byt minimalne 2x taku hodnotu, mozno aj viac, to uz vobec nehovorim o Prahe, kde to islo nasobne vyssie, takze realia investicie do nehnutelnosti je v danych pripadoch urcite dobrou investiciou a zhodnotenim. Moznost najomneho byvania za rozumnu cenu je utopiou, strategia developerov je proste draho predat, niektore novostavby dnes su katastroficke dispozicnym riesenim aj polohou, 50 m kamrlik predavat za 200k eur v Bratislave je sialenost, ktora bohuzial reflektuje dopyt na trhu. Investicia do domu je momentalne snad este horsia,v realnej dostupnosti do Bratislavy sa ceny pohybuju od 200 do 500k eur :).

  +1
 • Krásně rozvedená základní myšlenka R. Kyiosakiho - ”váš dům (k bydlení) je vaše největší pasivum”. Toto samozřejmě nikdo, nebude chtít přijmout. Ne nejsem žádný “chytrolín” - sám mě okolnosti přivedly k nákupu bytu za 1,5 mil v roce 2008 a následně jsem ho se ztrátou 0,25 mil po 4 letech podal... Kdybych tak tu knížku četl o několik let dřív... 🙄😒

  -6
  • Za ty 4 roky bys zaplatil kolik na nájmu?

   0
  • č roky moc brzo...stačilo ještě chvíli vydržet a bylto zisk

   0
 • Máte naprostou pravdu. Většina lidí si chce pořídit bydlení snů a chtějí si namlouvat, že tak kupují investici snů. Není to pravda. Jde jednoznačně o pasivum, které se v budoucnu může proměnit v aktivum pouze rozhodnutím, že je prodá ve výhodném období a rozhodne se pro jinou nemovitost. Tu však bude patrně kupovat ve stejném "výhodném", tedy drahém období. Tím pádem nedosáhne výrazného zisku, pouze za předpokladu, že si sníží svůj standard a pořídí si menší bydlení nebo na venkově. Limitem je také rodina. Přestěhovat se, může znamenat složitější přátelské vazby. Prostě máte pravdu, vlastní bydlení není aktivum. :-)

  0