25.10.2020 5 minut čtení

6 amerických akcií, které mají ideální pozici, aby na uvedení první COVID-19 vakcíny masivně vydělaly

Schválená vakcína proti nemoci COVID-19 by měla pro svět v aktuální situaci znamenat regulérní "game-changer", který nám všem umožní přesunout konečně pozornost z pandemie na běžný život. Půjde však zároveň o obrovskou investiční příležitost.

Zatímco dnes se veškerá pozornost upíná pouze na vývoj první úspěšné vakcíny a skupinku biotechnologických společností a uskupení, jež jsou k tomu nejblíže, investoři by se již měli dívat za horizont.

Jakmile se totiž první schválená vakcína objeví na trhu (a je vysoce pravděpodobné, že ji postupně budou následovat další vakcíny), přestane jít o to, která společnost závod s časem vyhrála. Místo toho se veškerá pozornost upne k tomu, jak novou vakcínu logisticky a administrativně dostat k populaci celého světa.

Odhady Spojených států počítají s tím, že ihned po schválení farmaceutické společnosti zahájí masivní produkci dané vakcíny, jež by měla být pro běžné obyvatele dostupná v řádu několika měsíců. Dá se na tomto očekávaném vývoji vydělat? Potenciálně ano.

Důležitým faktorem z pohledu úspěšné distribuce vakcíny proti COVID-19 samozřejmě bude ochota populace nechat se očkovat. Avšak namísto tipování toho, která společnost s vakcínou přijde a která na jejím prodeji nejvíc vydělá, se investoři mohou raději přesunout do segmentu její distribuce a podávání a investovat do něj. Zde totiž bude úplně jedno, která konkrétní vakcína je podávána - výrobci, přepravci a prodejci vakcín budou vydělávat na všech.

Tato šestice akciových titulů by tak v následujících letech mohla být ve výborné pozici, jak z vakcinace proti COVID-19 vytěžit maximum.

1. Injekční jehlu nezajímá, jaká vakcína je uvnitř

Zajímavá akcie: Becton, Dickinson and Company (#BDX)

Americký výrobce zdravotnického zařízení Becton, Dickinson & CO. má skvělou pozici, aby od vlády získal významnou část zakázky na výrobu injekčních stříkaček/jehel pro distribuci vakcíny. Sama společnost dle svých odhadů očekává, že by mohlo jít o objednávku jedné miliardy stríkaček/jehel, avšak například investiční banka Goldman Sachs ve své analýze této společnosti píše, že by celková objednávka klidně mohla miliardu kusů přesáhnout. Ať tak, či tak, je pravděpodobné, že tato poptávka představuje pro akcie BDX zajímavou příležitost.

2. Někdo bude vakcíny muset ve velkém po USA distribuovat

Zajímavá akcie: McKesson Corporation (#MCK)

Společnost McKesson slouží jako centralizovaný distributor v rámci vakcínového distribučního plánu americké vlády. Jde o podobnou roli, jako tato společnost úspěšně splnila již během pandemie prasečí chřipky H1N1 v roce 2009. Proto by MCK měla opět hrát klíčovou roli v zajištění toho, že se jakékoliv potenciální vakcíny k obyvatelstvu dostanou včas a bezpečně

3. A někdo další bude muset vakcíny dostávat k zájemcům o očkování

Zajímavé akcie: CVS Health (#CVS), Walgreens (#WBA), Rite Aid (#RAD)

Většina analytiků dnes očekává, že distribuce vakcíny nebude moci probíhat pouze skrz vládní instituce či úřady. Snaha zapojit do vakcinace co největší část populace bude chtě nechtě znamenat, že do tohoto procesu bude nutné intenzivně zapojit i vhodné maloobchodní prodejce. Což znamená, že tito prodejci by na schválení vakcíny mohli velmi rychle začít rovněž vydělávat. Americká vláda už má dnes ostatně dohodu jak s CVS, tak s WBA, dle které budou tyto dvě společnosti zajišťovat distribuci COVID-19 vakcín do zařízení dlouhodobé péče. A není vyloučeno, že se tato dohoda rozšíří nejen o další společnosti, ale i o distribuční záběr, který v rámci státní zakázky obdrží. 

4. Testování s příchodem vakcíny nikam nezmizí

Zajímavé akcie: Becton, Dickinson and Company (BDX), Abbott Laboratories (#ABT)

Výše jsem zmínil, že konečná úspěšnost vakcíny bude záviset nejen na její efektivitě proti nemoci COVID-19, ale také na tom, jak ochotně se populace nechá očkovat. Stejně jako u nás se i v USA začínají objevovat drobné náznaky toho, že nemalá část populace nebude mít o očkování zájem. Naproti tomu testování populace na přítomnost COVID-19 by mělo minimálně v následujícím roce/roce a půl (možná i déle) i nadále představovat samozřejmou součást našich životů. To znamená, že bez ohledu na to, jak ochotně budou lidé nakupovat vakcíny, jejich testování na přítomnost koronaviru poběží i nadále a testovací společnosti/laboratoře budou na této skutečnosti i nadále vydělávat. Jde tak do jisté míry i o potenciální hedge proti malé poptávce po vakcínách. Tyto skutečnosti by měly hrát do rukou jak již zmíněné Becton, Dickinson & CO., tak testovací společnosti Abbott Laboratories.

#investovani #akcie #covid19 #vakcina #vyroba #distribuce #maloobchod #logistika #spekulace #bectondickinsoandcompany #mckesson #walgreens #riteaid #abbottlaboratories

Hodnocení: +21
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.