27.08.2018 5 minut čtení

10 důvodů, proč je náročné být skutečným „inteligentním investorem“ - 1. díl

Kniha Inteligentní investor se stále prodává ročně ve statisících, jak se snaží investoři naučit hodnotovému investování. Nejedná se však o nic snadného, v minulosti i samotný Warren Buffett prohlásil: „Hodnotové investování je jednoduché na pochopení, ale není snadno realizovatelné.“

Čelíme kruté nebo možná smutné realitě. Drtivá většina investorů se nebude nikdy moci nazývat hodnotovými investory po vzoru Bena Grahama z níže uvedených důvodů. Seznam zachycuje některé z ústředních principů, kterým Graham věřil, že přispějí k úspěšnému hodnotovému investování a většina investorů je není schopna dodržet.

#1 Nemyslíte nezávisle

Graham povzbuzoval investory, aby mysleli samostatně. V jeho mysli nebyl inteligentním investorem nejchytřejší člověk v místnosti, ale ten, kdo využíval metodologii založenou na faktech a dokázal ovládat své emoce.

Sloupkař Wall Street Journal, který aktualizoval a poskytl komentář k třetímu vydání Inteligentního investora, Jason Zweig, shrnuje myšlenku následovně: “Základními charakterovými vlastnostmi inteligentního investora jsou trpělivost, nezávislé myšlení, disciplína a touha po učení sebekontrole a sebepoznání.“ Tím, že jste nezávislým myslitelem, existuje velká šance, že na vás nebude mít vliv konsensus a dojdete tak sami k vlastnímu názoru založenému na faktech.

Převážná většina investorů spoléhá při vytváření vlastního názoru na ostatní

Převážná většina investorů spoléhá při vytváření vlastního názoru na ostatní, nicméně samozvaní tržní odborníci jsou zaneprázdnění tím, aby předpovídali každodenní trh. Graham naopak kázal vytváření závěru na základě prostých dat a čísel. Věřil, že rozhodování na základě predikcí je špatný nápad.

#2 Neudržíte kontrariánské myšlení

Seth Klarman, zakladatel hodnotově orientované investiční společnosti Baupost Group, nazývá hodnotové investování „sňatkem mezi kontrariánem a kalkulačkou“. Pro Grahama a jeho následovníky znamená kontrariánství nákup akcií, které často investoři z nějakého důvodu ignorují.

Podívejme se na momentální tahouny amerického akciového trhu: Google, Amazon, Facebook a Netflix. Jsou to skvělé společnosti, ale nachází se až na úplně nejvzdálenější části spektra akcií, které jsou vhodné právě pro hodnotové investování. Právě jako kontrarián naopak hledáte příležitosti, které jsou například špatně oceněné, kde trh přehnaně reagoval, a stal se příliš negativním. Pravděpodobně však budete muset prokázat značnou dávku odhodlání a odborné erudice, abyste objevili právě tyto akci. To dělá tento bod tak náročný k následování.

#3 Nedokážete přijmout budoucnost jako neznámou

Bývaly ministr obrany Spojených států amerických, Donald Rumsfeld, kdysi řekl: “…jak víme, existují známé známé, což jsou věci, o kterých víme, že je víme. Víme také, že se vyskytují známé neznámé. To znamená, že víme, že některé věci nevíme. Existují však také neznámé neznámé čili věci, které nevíme, že nevíme.“

Graham pochopil, že budoucnost není známá a že investování na akciových trzích je spojeno s nejistotou. Napsal tak: „Budoucnost sama o sobě může být řešena dvěma různými způsoby, které mohou být nazývány cestou predikce anebo ochrany.“

Graham pochopil, že budoucnost není známá

Tím, že se rozhodl vyhnout se předpovědím a zaměřit se na ochranu byl Graham přitahován akciemi společností, které byly tak levné, že i kdyby byla budoucnost horší, než se očekávalo, nemusel se jí bát.

#4 Nejste schopni naleznout bezpečností polštář

Ústředním bodem Grahamova investičního přístupu bylo nalezení bezpečnostního polštáře. Tato rezerva byla určena k tomu, aby poskytla jistou ochranu před nežádoucími vlivy v případě, že by se budoucí zisk společnosti z nějakého důvodu zhoršil.

Protože Graham věřil, že je budoucnost vysoce nepředvídatelná a že schopnost firmy vydělávat je velmi variabilní, upřednostňoval akcie společností, které se daly koupit na nebo pod jejich likvidační hodnotou. K určení likvidační hodnoty společnosti spočítal oběžná aktiva firmy a odečetl od nich závazky.

Tento vzorec efektivně poskytuje cenu, kterou by kupující v případě likvidace zaplatil. U společností, které se nacházejí pod touto úrovní se předpokládá, že by u nich mohlo dojít k budoucímu růstu, jak si ostatní investoři uvědomí jejich nízkou hodnotu. Na druhé straně u nich hrozí pouze omezené riziko dalšího poklesu.

#5 Nejste ochotní dát se do práce

Pokud jste si někdy skutečně vybrali Grahamovu knihu jako čtivo, pak víte, že se jedná o více než 500 stran drobného písma. Prvního autorova kniha Analýza bezpečnosti, pak byla ještě o více než 200 stran delší. S jakou důkladností psal své knihy odráží právě Grahamovo myšlení.

Kvalitní poznání trhů a investičního myšlení trvá mnoho času, práce a úsilí. Todd Combs, jeden z portfoliových manažerů Berkshire Hathaway, kterého si do svého týmu osobně vybral Warren Buffett uvedl, že jeho denní program spočívá ve 12ti hodinách prostého čtení. Investovaní vyžaduje spoustu času, energie a nepřetržitého učení a pro mnohé je obtížné mít potřebnou trpělivost nebo i zájem o to, aby získaly dostatečné znalosti o finančních trzích.

V článku jste se mohli dozvědět prvních pět důvodů, proč je tak složité stát se „hodnotovým investorem“. Již dnes se můžete těšit na pokračování našeho tématu, kde se dozvíte, jaké jsou další úskalí, která ztěžují tuto na první pohled snadnou disciplínu.

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.