6 minut čtení

Výnosy za 3. čtvrtletí odstartovaly slibně. Velká očekávání patřila Netflixu a Tesle

Výnosy firem z indexu S&P 500 za 3. čtvrtletí jsou zatím lepší, než se čekalo. Technologický sektor vykazuje oproti loňskému roku zlepšení o téměř 10 %.

Zůstáváme tak ohledně výnosů za 3. kvartál optimističtí, i když u některých až příliš populárních akcií nejspíš sem tam dojde k nějakému zaškobrtnutí. Společnosti Netflix a Tesla, které zveřejnili své výnosy včera, jsou letos zahrnuty do „amerického technologického byznysu“ a investoři do nich vkládají velká očekávání.

Už jsme několikrát zmínili, že výsledková sezóna za 3. čtvrtletí bude velmi důležitá, protože zotavení počítá s prudkým zvýšením firemních výnosů, kde se očekává mezikvartální růst o 35 %. Pokud však výnosy takto nestoupnou, nebude snadné současnou cenovou hladinu akcií ospravedlnit, leda by investory čekalo příjemné překvapení ve formě fiskálního impulsu.

Své tržby a výnosy za 3. čtvrtletí již zveřejnilo 51 firem z indexu S&P 500* a zatím je to příjemné překvapení. Zejména výnosy byly mnohem lepší, než se čekalo. Meziročně je sice růst tržeb i výnosů záporný, ale už jen -2,7 % v případě tržeb a -19 % v případě výnosů. Informační technologie navíc vykazují ve 3. čtvrtletí meziroční zvýšení výnosů o +10 %, což jasně ukazuje ochotu investorů při nákupu akcií technologických firem riskovat. Podle odhadovaných výnosů se zatím zdá, že americké firmy dosáhnou už ve 3. kvartálu roku 2021 znovu rekordních výnosů. To by ovšem mohla nabourat nová americká vláda, pokud by realizovala Bidenovu daňovou politiku v rozsahu uváděném v kampaňových materiálech. Navrhované zvýšení daně z příjmů právnických osob a sazby GILTI (Global Intangibles Low-Taxed Income) by mohlo srazit výnosy firem z indexu S&P 500 až o 10 procentních bodů a nejhůř by to odnesly IT, zdravotnictví a komunikační služby.

Dokáže Netflix udržet svůj cash flow v černých číslech?

První opravdová zkouška širšího technologického segmentu na amerických akciových trzích přišla po včerejším uzavření trhů, kdy své výnosy za 3. kvartál uveřejnila firma Netflix. Její akcie se letos svezly na vlně vzestupu technologických firem během pandemie a poskočily o celých 64 %, takže se od ní ve 3. čtvrtletí očekávaly opravdu dobré výsledky. Údaje za 2. čtvrtletí však namísto výrazného růstu tržeb svědčily pouze o vyšší míře využití ze strany stávajících uživatelů. Zklamání na trzích tehdy srazilo akcie Netflixu o 6,5 %, což je největší propad po zveřejnění výnosů firmy od 2. čtvrtletí roku 2019.

Zároveň ovšem došlo ke zdržení produkce obsahu, které s sebou přineslo zvýšení provozního cash flow, jenž ve 2. čtvrtletí vzrostl až na 1,04 miliardy dolarů, takže Netflix vygeneroval dosud největší volný cash flow ve své historii – 900 milionů dolarů, přičemž ještě ve 4. čtvrtletí roku 2019 to bylo minus 1,6 miliardy. Analytici očekávají, že letos bude mít volný cash flow 180 milionů dolarů a ve fiskálním roce 2021 se znovu propadne do červených čísel, a tak vyvstává otázka, zda Netflix vůbec kdy dosáhne takových zisků, které by odpovídaly jeho ocenění, jež činí u poměru EV/EBITDA téměř 5x globálního akciového trhu.

Zdroj: Saxo Group

Dominantní hráč Tesla

Před včerejším zveřejněním výnosů Tesly za 3. kvartál analytici očekávali, že její tržby vzrostou meziročně o 31 % na 8,3 miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, že akcie Tesly letos stouply o 426 %, hraje se o hodně. Očekávání vystřelila do závratných výšek, protože investoři předpokládají, že se bude podíl elektromobilů na trhu zvyšovat a Tesla se postupně stane v automobilovém průmyslu dominantním hráčem. Firma nedávno oznámila snížení cen všech svých modelů a ve 3. kvartále zvýšila globální dodávky na 139 300 kusů, takže aby splnila svůj letošní cíl půl milionu vozů, musí jich v posledním kvartále prodat ještě 181 000. Krátkodobě je nyní pro Teslu klíčovým katalyzátorem rostoucí čínský trh s elektromobily, kam dodává vozy prostřednictvím své šanghajské Gigafactory a výhledy na tržby v Číně jsou také klíčem k tomu, jak zareagují ceny akcií. Historicky činila největší změna po zveřejnění výnosů cca 9,5 % a v souvislosti s výnosy za 3. čtvrtletí jsme očekávali značnou volatilitu už proto, jaké momentum ceny akcií letos získaly.

Zdroj: Saxo Group

V níže uvedené tabulce najdete zbývající významné firmy zveřejňující své výnosy tento týden.

Zdroj: Bloomberg a Saxo Group

* Do výsledkové sezóny 3. kvartálu jsou zařazeny firmy, jejichž fiskální čtvrtletí se alespoň ve dvou měsících překrývá s tímto kalendářním čtvrtletím. Společnost, jejíž výnosy se počítají k 31. srpnu (a jsou zveřejněny během září), je zahrnuta do výsledkové sezóny 3. kvartálu.

O autorovi:

Peter Garnry začal pracovat v Saxo Bank v roce 2010 jako vedoucí kapitálové strategie. V roce 2016 se stal vedoucím týmu kvantitativních strategií, který se zaměřuje na aplikaci počítačových strategií na finanční trhy. Vytváří obchodní strategie a analýzy akciových trhů i jednotlivých firemních akcií pomocí pokročilých statistik a modelů.

Peter Garnry vytvořil pro Saxo Bank měsíční publikaci Alpha Picks, která vybírá nejatraktivnější akcie na amerických, evropských a asijských trzích. Kromě toho přispívá do čtvrtletních předpovědí Saxo Bank a ročních Šokujících předpovědí a je pravidelným komentátorem na televizních stanicích včetně CNN a Bloomberg TV. Finanční odvětví stále více používá počítačové programy pro zvládání obrovského množství informací a pro tvorbu lepších předpovědí. Garnry a jeho kolegové z týmu kvantitativních strategií vytvářejí automatické počítačové modely s tvorbou signálů a předpovědí pro širokou řadu finančních instrumentů. Obchodní přístup podporovaný kvantitativními modely je velmi dynamický a flexibilní i v proměnlivém tržním prostředí. Kromě kvantitativních strategií také vede volné akciové portfolio, na kterém ukazuje jak vytvářet pozice na akciovém trhu a reagovat na průběh událostí. Peter Garnry absolvoval Copenhagen Business School a je držitelem charty CFA®.

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.