22.10.2020 7 minut čtení

Tesla v Q3: Rekordní prodeje a pátý kvartál v zisku, ale je to skutečně důvod k oslavám?

Automobilka Tesla dokázala v letošním 3. kvartálu opět překonat očekávání analytiků a vykázat výborné hospodářské výsledky. Působivá hlavní čísla však mají už méně působivé pozadí, které dle některých analytiků není pouze růžové.

Elonu Muskovi se podařilo své zaměstnance vyburcovat k rekordním prodejům a zároveň má dobře nakročeno k tomu, aby v letošním roce dodržela svůj slib vyrobit celkem 500 000 elektromobilů. Náznaky zároveň ukazují, že v příštím roce by se díky expanzi výroby v USA a Číně automobilka chtěla přiblížit metě jednoho milionu vyrobených vozů.

Stejně jako v Q2 se investoři v kvartálních výsledcích, jež se již po páté v řadě chlubí ziskem, nejdříve utíkali podívat na to, jak velký příjem dokázal tentokrát Musk získat z prodeje emisních kreditů. A malou kaňkou i nadále zůstává skutečnost, že samostatný core byznys značky i nadále není schopen sám o sobě operovat v zisku a bez prodeje emisních kreditů by Tesla skončila ve ztrátě.

I proto se možná na první pohled výborné výsledky, jež s přehledem překonaly většinu očekávání, nesetkaly na burze s nadšenou nákupní vlnou a masivním růstem akcií, na nějž jsme si letos u Tesly zvykli. Dnešní pre-market růst dosáhl jen necelých 5 %, což může naznačovat, že stále větší část investorů si uvědomuje, že vše okolo značky není tak růžové a zalité sluncem, jak by se na první pohled mohlo zdát.

S otázkou, jak vidí Q3 Earnings letošní nejsledovanější akcie, jsem se opět obrátil i na několik odborníků a tady jsou jejich slova:

---

Petr Sklenář / hlavní ekonom, J&T BANKA, a.s.

Včera po zavření trhu společnost Tesla zveřejnila výsledky za 3Q, které překonaly očekávání na všech úrovních. Tržby meziročně vzrostly o 39 % na 8,8 mld. USD (oček. 8,36 mld.). Z hlediska zisku byly klíčovou položkou opět prodeje emisních kreditů (regulatory credits) v objemu 397 mil. dolarů (+196 % r/r), které platí ostatní automobilky Tesle, aby splnily limity na emise. Celkový čistý zisk dosáhl 331 mil. USD a free cahs flow 1395 mil. USD. Upravený zisk na jednu akcii (EPS) dosáhl 0,76 USD, což výrazně překonalo očekávání (0,55 USD). Ve výsledcích se stále více projevuje rostoucí odměna, kterou společnost vyplácí Elonu Muskovi (vyplácí se v akciích). Společnost Tesla ve 3Q vygenerovala celkový čistý zisk 874 mil. USD, ale 543 mil. USD připadlo jako kompenzace Elonu Muskovi a končený zisk připadající na akcionáře dosáhl zmíněných 331 mil. Tedy s nadsázkou 2/3 čtvrtletního zisku připadla Muskovi a zbylá 1/3 na zbývající akcionáře.

Ve 3Q Tesla vyrobila 145 tis. aut a potvrdila svůj cíl v letošním roce vyrobit půl milionu vozů. K splnění cíle potřebuje ve 4Q vyrobit přes 170 tis. vozů. Společnost uvedla, že se jí podařilo zvýšit kapacitu výrobního závodu v USA (Fremont) i v Číně (Šanghaj). Dále velmi rychle pokračuje výstavba továrny v Německu, která by měla začít vyrábět auta od příštího roku. Od příštího roku Tesla plánuje zahájit výrobu nákladního auta (tahače) Semi.

---

Dominik Stroukal / hlavní ekonom, Banka CREDITAS

U Tesly pomalu přestává být zveřejnění příjemného překvapení příjemným překvapením. Muskovi se opět podařilo přebít očekávání a s tím rostou i akcie společnosti. Ze zprávy akcionářům ale vyplývá několik věcí, které nejsou jistě tak důležité jako zisk, ale nejsou o nic méně zajímavé. Už jen skutečnost, že v červených číslech skončilo patrně jen jedno důležité finální číslo, a to zásoby vozů k dispozici. Tesla je schopná pokrýt jen dva týdny současné poptávky, zatímco ještě na začátku roku to bylo 25 dní. Roste ale počet vyrobených i prodaných aut, množství rychlonabíjecích stanic, prodejních a servisních míst a spolu s tím nejen finanční výsledky, ale hlavně investice do budoucího rozvoje. 

Nejde jen o stanice, ale také o nové továrny v USA či Německu. Bohužel to ale není jen výkon automobilky, ale také regulatorní prostředí, které Muskovi nahrává. Tesla totiž překvapivě dobré výsledky postavila na překvapivě vysokém prodeji ekologických kreditů. Bez nich by byla v třetím kvartálu ve ztrátě. Kredity tvořily v posledním čtvrtletí 5 % příjmů společnosti a za letošní rok je to celkem už 7 %. Je otázkou, dokdy tento příjem Muskovi vydrží.

---

@michalstupavsky / investiční stratég, Conseq Investment Management

Americká automobilka Tesla ve středu reportovala hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí. Tržby dosáhly úrovně 8,8 miliardy dolarů, což znamená mezikvartální nárůst o 45 % a meziroční nárůst o 39 %. Zároveň byly tržby o 6 % vyšší než konsenzus analytiků.

Celkové prodeje dosáhly 139,6 tisíc kusů, což znamená mezikvartální nárůst o 55 % a meziroční nárůst o 56 %. Na prodeji regulatorních kreditů Tesla získala 397 milionu dolarů. Bez nich by byl čistý výsledek hospodaření opět v záporu, tudíž se ukazuje, na současné úrovni produkce stále není business Tesly dlouhodobě udržitelný. Čistý zisk totiž činil pouze 331 milionu dolarů.

Hotovost a hotovostní ekvivalenty vzrostly mezikvartálně o 5,9 miliardy dolarů na 14,5 miliardy dolarů díky kladného volnému peněžnímu toku (FCF) ve výši 1,4 miliardy dolarů a nedávnému navyšování vlastního kapitálu o 5 miliard dolarů. Tesla potvrdila celoroční cíl prodat půl milionu vozů. To implikuje, že ve čtvrtém čtvrtletí bude muset prodat 181 tisíc vozů, což je nad aktuálním konsenzem analytiků ve výši 166 tisíc vozů.

Celkově se domnívám, že Tesla na klíčových položkách hospodářských výsledků překonala odhady analytiků. Nicméně akcie zůstávají dle mého názoru extrémně předražené. Poměr ceny akcie k zisku na akcii, poměr P/E, momentálně činí 714, poměr ceny akcie k tržbám na akcií, poměr P/S, momentálně činí 14, a poměr brutto hodnoty firmy na provozním zisku před odpisy, poměr EV/EBITDA momentálně činí 86.

Tyto valuační násobky jsou mimo jakékoliv standardy definující konzervativní investici. Silný růst prodejů a tržeb Tesly bude v příštích kvartálech pravděpodobně pokračovat. I přesto se ovšem domnívám, že tyto přestřelené valuační násobky jsou mimo jakoukoliv realitu. Myslím si, že v horizontu příštích dvou až tří let by se mohly akcie Tesly dostat podstatně níže. Proto nyní českým drobným investorům investici do akcií společnosti Tesla rozhodně nedoporučuji.

---

Petr Pelc / hlavní ekonom, CYRRUS, a.s.

Překvapivě příznivé výsledky zaznamenal výrobce elektromobilů - společnost Tesla. Výnosy společnosti dosáhly hodnoty 8,77 mld USD (est 8,26 mld USD). To představuje meziroční nárůst 39 %. Tesle ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Společnost navíc navýšila hodnotu hotovosti v rozvaze a to o 5,9 mld USD navzdory rozsáhlým projektům a investicím.

Za 3Q Tesla dodala rekordních 139 300 automobilů a značně tak překonala očekávání analytiků. Cílem zůstává prodat 500 000 elektromobilů do konce roku. Tesla ve 3Q s očištěným ziskem na akcii $0.76 (odhad $0.57). Z důvodu prudkého růstu ceny akcií společnosti automobilka v průběhu kvartálu prošla štěpením akcií v poměru 1:5.

Je zřejmé, že Tesla neztrácí svůj „drive“. Přestože v uplynulých dvou měsících jsme byly svědky určitého zpomalení růstu ceny akcií, které se dostaly do bočního trendu, stále přetrvávala vysoká volatilita způsobená velikým zájmem ze strany drobných i institucionálních investorů. Aktuální reportované hospodářské výsledky bezesporu pomohou podpořit další pokračování tohoto zájmu.

---

#tesla #q3 #earnings #kvartalnivysledky #akcie #analyza #musk #prodeje #ev #emisnikredity #zisk #jtbanka #bankacreditas #conseq #cyrrus

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
7 minut
6 minut
8 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
6 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
7 minut
7 minut
6 minut
8 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
6 minut
4 minuty