20.10.2020 2 minuty čtení

Průzkumy potvrzují obávané scénáře - letošní svátky budou lidé nakupovat online, kamenné obchody budou trpět

Dejte si do konce tohoto roku pozor na akcie firem, které jsou stále ještě výrazně závislé na kamenných prodejnách a nemají zvládnutý online prodej. Letošní svátky pro ně totiž budou utrpením.

Není to sice nikterak překvapivá informace, zejména pro nás v Česku při pohledu na současné kroky naší vlády, ale přesto je pro maloobchodníky jistě velmi nepříjemné slyšet, že do jejich kamenných obchodů o letošních svátcích opravdu dorazí mnohem méně zákazníků.

Podle nejnovějšího průzkumu konzultační společnosti Deloitte mezi více než 4 tisíci americkými zákazníky (a tentokrát bych v tom nehledal žádné geografické rozdíly) dojde před letošními Vánoci k citelnému propadu návštěvnosti kamenných prodejen. 

Maloobchodníci si budou muset utáhnout opasky

Po rekordních 7 prodejnách v loňském roce letos zákazníci plánují navštívit v průměru pouhých 5 kamenných prodejen. K tomu je však nutné zdůraznit, že průzkum byl dělaný v polovině září, tedy v době, než začala naplno propukat druhá vlna koronavirové pandemie. A k samotnému strachu z pandemie je nutné připočítat také obavy ze ztráty zaměstnání a tedy finanční starosti.

A kdybych chtěl být hodně negativní, s přihlédnutím k vývoji pandemie v Česku bych mohl tipovat, že všechno to ještě "vylepší" kompletní lockdown.

Letošní Vánoce by tak měly být ve znamení úsporných internetových nákupů. To samozřejmě hraje do karet e-commerce gigantům typu Amazon, eBay či Alibaba. Ty snad ve svém portfoliu máte.

A naopak bych doporučil nedržet v portfoliu firmy, které jsou na kamenných prodejnách plně závislé a prodej přes internet tvoří minimální procento jejich příjmů. Můžete je nakoupit v "povánoční slevě"(sic!).

#ecommerce #obchod #vanoce #nakupnicentra #prodej #retail

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.