20.10.2020 2 minuty čtení

Hrubý domácí produkt Číny rostl i v letošním třetím čtvrtletí

Meziroční růst hrubého domácího produktu [HDP] Číny zrychlil v třetím čtvrtletí na 4,9 procenta z 3,2 procenta ve druhém čtvrtletí. Čína tak potvrdila pozici země, jejíž ekonomika roste již druhé čtvrtletí za sebou a je na úrovni před koronavirem.

Proti druhému čtvrtletí [+3,9 %] čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí vykázala růst o 1,7 procenta [4,9 %]. Analytici oslovení agenturou Reuters přitom čekali ještě vyšší růst [+5,2 %]. Čína, kde světová pandemie covidu-19 začala, ale i tak potvrdila, že je první velkou ekonomikou, která trvale roste. Ještě v prvním čtvrtletí přitom propadala o 6,8 procenta.

„Čína pokračuje ve zotavování, k němuž přispívá oživení exportu. Také spotřebitelské výdaje se ubírají správným směrem,“ uvedl hlavní ekonom ústavu Dai-Ichi Life Research Institute Jošikijó Šimamine.

Podle dalších ekonomů je čínská ekonomika stále méně závislá na vládních stimulačních opatřeních. Na úroveň z období před koronavirovou krizí se vrátily maloobchodní tržby. Ve třetím čtvrtletí meziročně stouply o 0,9 procenta. Stejně tak průmyslová výroba, která vzrostla o 5,8 procenta. Silný růst zaznamenává i zpracovatelský průmysl, zejména pak kvůli poptávce po rouškách a dalším zdravotnickém zboží ze zahraničí.

Jak si stojí obchodní bilance Číny

Podle ekonomů čínští exportéři nyní získávají v mnoha oblastech vyšší tržní podíl na úkor zahraničních výrobců, kteří se stále potýkají s dopady opatření proti šíření koronaviru. Tomu odpovídají výsledky zahraničního obchodu Číny. Vývoz čínských výrobců v září stoupl meziročně o 9,9 procenta. V srpnu vzrostl vývoz o 9,5 procenta.

Přebytek čínské bilance zahraničního obchodu v září dosáhl 37 miliard USD [852,1 miliardy Kč]. Jakkoli klesl oproti srpnovému přebytku [+58,93 mld. USD], meziročně vzrostl o 6,6 procenta. Vývoz v září stoupl meziročně o 9,9 procenta, zrychlil z 9,5 procenta v srpnu.

Zvyšuje se i dovoz do země. Dovoz do Číny v září vyskočil o rekordních 13,2 procenta. Šlo o překvapení, protože ještě v srpnu dovoz ztrácel 2,1 procenta. Za zvýšeným dovozem do země stojí ekonomické oživení. Například automobilky a další velcí průmyslový výrobci jsou nyní zpět na své běžné aktivitě. Země tak dováží více železné rudy, mědi a...

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/10/19/hruby-domaci-produkt-ciny-rostl-i-v-letosnim-tretim-ctvrtleti/

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.