01.09.2021 5 minut čtení

Tři králové: Albert Einstein, Richard Feynman a Elon Musk odhalili svá tajemství pro zrychlení procesu učení

Dva nositelé Nobelovy ceny za fyziku a jeden extrémně činný podnikatel se podělili o to, jaký je jejich osobní recept na efektivní a rychlé učení zcela nových věcí.

Je klidně možné, že géniové disponují od přírody nějakým specifickým darem, díky kterému se dokáží učit novým věcem v řádu hodin a pomalu i ve spánku. To ale neznamená, že se vůbec nezabývají tím, jak se učit ještě rychleji.

V dnešní době je umění učit se efektivně o to atraktivnější, že každý z nás nosí v kapse malý superpočítač obsahující internet a může se tak začít učit prakticky o čemkoliv, kdykoliv. Má to jeden háček - učení opravdu hodnotných vědomostí či schopností vždy stojí drahocenný čas, kterého má ne každý rovna na rozdávání.

Naštěstí lze v našem světě najít i lidi, kteří vědí něco málo o tom, jak se učit extrémně rychle a zároveň efektivně. A co je ještě lepší - byli, nebo jsou ochotni se o své tipy podělit. Patří mezi ně i vysoce respektovaní fyzici Albert Einstein a Richard Feynman či podnikatel stíhající neuvěřitelné množství věcí najednou a vizionář Elon Musk, který v dnešním světě tak trochu přebral titul "cool" podnikatele, jež před ním měl Steve Jobs. Co tato trojice může nabídnout v oblasti praktických rad pro zrychlení procesu učení?

Albert Einstein: Hlavně si to užívejte

Einstein na jednu stranu způsobil revoluci v tom, jak nahlížíme na svět kolem nás, ale nelze říci, že by tak učinil díky neúnavné, disciplinované dřině. I když se věnoval na svou dobu těm nejsložitějším problémům a otázkám, vždy si za nimi dokázal najít zábavu. Něco, co ho opravdu nadchlo. Dle jeho názoru jdou spolu totiž zábava a velká pohnutí mysli ruku v ruce. Čím víc si učení užíváte, tím rychleji dokážete do mozku dostat nové informace a přicházet s průlomovými objevy.

V roce 1915 krátce poté, co dokončil dokument Teorie relativity, napsal svému 11letému synovi Hansi Albertovi, který se zrovna snažil naučit hrát na klavír, následující: "Jsem velmi rád, že tě baví hra na klavír. Snaž se na klavír hrát především věci, které tebe samotného těší, i když ti je učitel nedá za úkol. To je způsob, jak se naučit nejvíc. Když něco děláš s takovým zájmem, že si ani neuvědomíš, jak plyne čas. Já sám jsem někdy tak hluboce ponořen do své práce, že zapomenu i na polední jídlo." (Celý Einsteinův dopis synovi si můžete přečíst zde).

Richard Feynman: Vysvětlete to dítěti

Jeden z nejuznávanějších fyziků historie Feynman svou Nobelovu cenu obdržel za průlomovou práci v oboru, který patří mezi ty nejhůře uchopitelné lidskou myslí - kvantové mechanice. V životě se však ani zdaleka nevěnoval pouze fyzice. Byl nesmírně všestranným člověkem, který se bez ohledu na věk nikdy nepřestal učit novým věcem. Uměl proto mimo jiné dobře hrát na bicí, masírovat, vyprávět příběhy či balit ženy v barech. Vše pro něj bylo jen dalším řemeslem, u kterého šlo v jádru pouze o to naučit se jeho pravidla. A jeho rada pro rychlejší učení? Pokuste se cokoli, co studujete, co nejvíc zjednodušit. Ideálně na tak polopatickou úroveň, abyste byli schopni vysvětlit to 8letému dítěti.

Feynmanův koncept by se dal popsat asi nějak takto: Pokud jste schopni myšlenku popsat od začátku do konce tak, aby ji pochopilo i dítě, nutíte sami sebe k hlubšímu pochopení konceptu, čímž zjednodušujete vztahy a spojení mezi myšlenkami. Pokud s tím máte problém, poměrně dobře na svém popisu uvidíte, kde máte ještě mezery, neboli kde se ještě skýtají příležitosti k učení. Jinými slovy na pochopení oblastí, jež dítěti dostatečně uspokojivě vysvětlit nedokážete, byste ještě měli zapracovat.

Elon Musk: Nahlížejte na vědomosti jako na strom

Když už je řeč o všestrannosti vědění a schopnosti učit se, neměli bychom z dnešního pohledu zapomenout na člověka, který je tak trochu synonymem moderního génia. Musk pomohl vybudovat online platební systém, který změnil svět financí (PayPal), přinesl revoluci do automobilového průmyslu (Tesla) a v následující dekádě má v plánu dostat lidskou nohu na povrch Marsu (SpaceX). Zároveň chce vyřešit problém s dopravou ve velkých městech (The Boring Company) a dosáhnout revoluce v propojení lidského mozku a stroje (Neuralink). Pokud takto vypadá vaše CV a vize budoucích let, musíte mít za pasem obrovské množství učení a nasbíraných vědomostí.

Jak se mu podařilo tolik naučit o tolika různých, mnohdy diametrálně odlišných oborech? Během Muskova AMA (Ask Me Anything / Zeptej se mě na cokoliv) na sociální síti Reddit mu jeden z uživatelů položil přesně tuto otázku a obdržel na ni od Elona odpověď. Nejdříve lidem hladovým po vědomostech poradil, aby si aspoň trochu věřili: "Většina lidí se ve skutečnosti dokáže naučit mnohem víc, než kolik si myslí, že reálně zvládnou." Poté přidal svou strategii pro rychlejší učení: "Je důležité nahlížet na vědomosti jako na takový sémantický strom. Vždy se nejdříve ujistěte, že chápete fundamentální principy, neboli kmen a ty největší větve, než se pustíte do listů a dalších detailů. V opačném případě nebudou mít tyto na čem viset."

Máte nějaké vlastní strategie, které používáte pro rychlejší učení?

Hodnocení: +45
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.