6 minut čtení

Glosa: 60 tisíc pro umělce bez příjmu? Kdepak, stát očekává, že za ty peníze ideálně stvoříte umělecké dílo

Je to navrhováno jako finanční pomoc a i ze stručného popisu v mediích by jeden očekával, že OSVČ v oblasti kultury mají prostě a jednoduše nárok na jednorázový příspěvek 60 000 Kč a to je vše. Není to ale tak jednoduché.

Od začátku bylo poměrně jasné, o co by mělo jít - kultura letos od státu dostala nejdříve stopku, pak se v napůl paralyzovaném stavu protloukla létem, načež úderem podzimu dostala druhou stopku. A i když v druhé polovině léta vláda nabídla dotační program COVID Kultura, jeho podmínky byly tak nesmyslně nastavené, že se z alokovaných 900 milionů podařilo vyčerpat jen asi 200 milionů korun.

A tak se na stole objevil nový plán, jak uplatnit nerozebraných 700 milionů, jehož součástí je i na první pohled poměrně štědrá pomoc pro umělce a umělecko-technické profese: jednorázová finanční kompenzace ve výši 60 000 Kč pro OSVČ z této oblasti.

Tento "kompenzační bonus" je zacílen primárně na komerční kulturu a i ministr kultury Zaorálek od začátku vysvětloval, že "Každý pracovník v kultuře má dostat 60 tisíc." A podobně to asi vnímali i umělci, kteří tuto částku berou podobně jako Pětadvacítku na jaře - vládní opatření jim vymazaly část či všechny příjmy a tato kompenzace je má aspoň částečně pokrýt.

Jenže když si přečtete podmínky, za kterých mohou umělci o tuto podporu žádat, velmi rychle zjistíte, že to opravdu není jenom další Pětadvacítka, kde podepíšete prohlášení, načež vám na účet přijdou peníze. Právě naopak, tohle vyplňování žádosti nějakou tu chvilku zabere a místy by mohlo být vskutku bizarní.

Začněme úvodním vymezením toho, pro koho je tato jednorázová podpora určena. Tady je ještě vše zdánlivě normální:

-----

"Umělecké profese v oboru hudba, divadlo, tanec:

  • výkonní umělci (zejména herci, hudebníci, tanečníci, zpěváci, akrobati, profesionální interpreti)
  • odborné technické profese, které se podílejí na realizaci představení živé kulturní produkce (zejména zvukoví mistři, lightdesignéři)"

-----

Vše vcelku jasné. Samozřejmě - například filmaři dvakrát nadšení nejsou, neboť z tohoto pomocného programu jaksi vypadli. Dejme tomu, stále se však tato jednorázová pomoc týká širokého spektra živnostníků z kultury a ministerstvo jim už na Twitteru slíbilo zvlášť 100 milionů korun.

Pak se ale dostanete do sekce "Forma a výše podpory", kde se píše:

-----

  • "V rámci oborů hudba, divadlo, tanec vč. odborných umělecko-technických profesí bude poskytnuta podpora fyzickým osobám na tvůrčí a kreativní činnost, tzv. umělecký projekt, jejichž výsledkem je vytvoření uměleckého díla či soubor uměleckých děl. Příspěvek je určen i na kontinuální uměleckou činnost či přípravnou fázi projektu v rámci poskytování kulturní služby veřejnosti.

-----

Aha, takže to není žádná "jednorázová podpora", ale "podpora fyzickým osobám na tvůrčí a kreativní činnost" neboli peníze na něco, čemu ministerstvo kultury říká "umělecký projekt, jehož výsledkem je vytvoření uměleckého díla či souboru uměleckých děl".

Moment, takže vláda očekává, že umělci nebo osvětlovači tyto peníze využijí na tvorbu nějakého uměleckého projektu? Jakože třeba nemají na nájem a jídlo, ale místo si pronajmou studio a vyrazí nahrávat novou desku?

Jako další je na řadě sekce "Podmínky a náležitosti žádosti", kde doufáte, že se vše ohledně toho "uměleckého projektu" nějak rozumně vysvětlí. Chyba lávky, tato část je naopak za mě nejbizarnější. Posuďte sami:

-----

"Do žádosti fyzických osob o jednorázovou podporu pro OSVČ v kultuře žadatel doplní identifikační a kontaktní údaje a informace o své kulturní činnosti a projektech:

  • přehled dosavadní umělecké nebo odborné činnosti – „umělecké CV“ (je vhodné připojit odborné doporučení, portfolia, odkazy na webové stránky atd.),
  • zpráva o projektu a průběžném plnění (je tím myšleno krátká zpráva o tom, co daný jedinec v rámci své umělecké činnosti u daného projektu udělal - např. popíše, jak cvičil na housle, učil se novou roli v dramatu, pracoval na videoklipu a uvede plánované provedení díla).
  • K žádosti je třeba dále doložit:
    • dvě faktury či smlouvy dokazující výdělečnou činnost v dané oblasti kultury dle definovaných parametrů anebo
    • potvrzení o platbě autorské odměny či tantiémy od kolektivního správce jako doklad o umělecké / tvůrčí činnosti."

-----

Nebudu lhát, po přečtení pasáže "např. popíše, jak cvičil na housle" jsem neudržel smích. A když jsem podmínky dočetl do konce, vlastně jsem nechápal, co se po umělcích z řad OSVČ chce.

Na jednu stranu je jím nabízeno 60 000 Kč za výpadek příjmů až do konce roku, ale na druhé straně je ministerstvo kultury snad pomalu úkoluje, aby tyto prostředky použili na kreativní činnost a ideálně nějaký umělecký projekt. A nejen to, ale k žádosti o peníze navíc všichni musí doložit jakousi "zprávu o projektu a průběžném plnění". Takže takovou školní slohovku, v níž musí popsat, na čem pracovali a pracují, případně asi (průběžně?) informovat, jak jim to jde.

Možná že stejně, jako všechny OSVČ potenciálně čekají kontroly ohledně žádostí o Pětadvacítku, dočkají se i umělci nějaké té kontroly, aby ukázali, že když už teda od státu dostali 60 tisíc, neváleli se do konce roku doma, ale vykázali nějakou kulturní činnost.

Na jednu stranu chápu, že stát chce mít jistotu, že peníze skutečně dostanou potřební. Na druhou nechápu, proč je okolo toho opět potřeba dělat takový byrokratický humbuk. A zároveň bych chtěl vidět ty úředníky a úřednice, kteří budou procházet umělecké výkazy a produkty kreativní tvorby akrobatů, tanečníků či lightdesignérů včetně odborných doporučení a portfolií a snažit se dohledat, jestli si tito náhodou nevymýšlejí.

Aktuální situaci (nejen tu okolo kompenzací) vládě nezávidím, ale zároveň je s podivem, jak ochotně si ji ráda ještě víc komplikuje hromadou odrážek a méně či více pochybných podmínek, jejichž dodržování následně bude muset na vlastní náklady složitě ověřovat a kontrolovat.

#pandemie #kultura #opatreni #podnikani #osvc #kompenzacnibonus #covidkultura #zadost #ministerstvokultury #podpora

Hodnocení: +21
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.