"Nejbohatší 1 % populace bude příští rok pomáhat udržovat pozitivní poptávku po akciích," píše Goldman a zdůrazňuje tak již 30let běžící trend, který je přesným opakem toho, jak s akciemi nakládá zbylých 99 % populace.
1 % nejbohatších Američanů totiž za posledních 30 let v celkovém součtu nakoupilo akcie za 1,5 bilionu dolarů. Naproti tomu "dolních" 99 % se za stejné období celkem zbavilo akcií v hodnotě 800 miliard dolarů.
"Spodní polovina amerických domácností aktuálně vlastní pouhé 1 % celého akciového trhu, což je ovšem podíl, který se během posledních 30 let v podstatě nezměnil," uvádí tržní výhled.
Hlavním motorem poptávky po akciích bude příští rok dle Goldman Sachs masivní ekonomické zotavení z pandemie COVID-19 a s tím související nárůst amerického HDP, jež banka odhaduje na 5,8 % (analytický konsenzus sedí níže na 3,8 %).
"Období zrychleného ekonomického růstu historicky zpravidla způsobují navýšení alokace kapitálu do akcií," píše Goldman.
Největší objem akcií - v celkové hodnotě 350 miliard dolarů - by v příštím roce v USA měli nakupovat zahraniční investoři. Růst poptávky by pravděpodobně měl podpořit i oslabující dolar.
Druhými největšími investory budou korporace, jež by do akcií měly nalít odhadem 300 miliard dolarů. Na třetím místě pak budou bohaté americké domácnosti, jež na burzu pošlou zhruba 100 miliard dolarů.
Banka dále očekává, že podílové fondy z burzy příští rok stáhnou 200 miliard, ETF naopak svou celkovou hodnotu navýší o 250 miliard a penzijní fondy o stejnou částku své pozice sníží.
Goldman Sachs aktuálně očekává jediný možný výraznější výprodej akcií na konci letošního roku, pokud by v listopadových prezidentských volbách zvítězil Joe Biden a demokraté. Ti si totiž budou chtít vybrat včas zisky, aby z nich pod Bidenem později nemuseli platit vyšší daně.
Zajímavou statistikou je rovněž skutečnost, že investoři aktuálně mají v rámci svých portfolií do akcií alokováno 47 % kapitálu. To je sice vyšší podíl než před dvěma roky, ale Goldman zároveň poukazuje na fakt, že při dot-com bublině toto číslo dosáhlo na 51 %, což naznačuje, že akcie by ještě mohly mít prostor k růstu.
"Aby procentuální alokace kapitálu dosáhla na historická maxima [z dot-com bubliny], musela by tržní hodnota aktiv držených čtyři největšími typy investorů dohromady vzrůst o 8 bilionů dolarů [pro představu cca 30% nárůst pro aktuální tržní hodnotu indexu S&P 500]," dodává Goldman.
V celé rovnici mi však chybí ještě jeden podstatný faktor, a to je monetární politika americké centrální banky. Je téměř jisté, že kvantitativní uvolňování a nízké úrokové sazby budou americkou ekonomiku ještě nějaký ten pátek doprovázet.
Byť tak dnes selský rozum radí zejména technologické akcie po letošním růstu nijak zásadně nenakupovat, můžeme se s klidem dočkat scénáře, kdy příští rok nadále porostou na nová historická maxima. A tento scénář bude paradoxně mnohem pravděpodobnější v situaci, kdy k očekávanému velkému ekonomickému zotavení nedojde.
Čím déle bude totiž svět nemoc COVID-19 sužovat, tím většími a důležitějšími hráči se technologičtí giganti budou moci stát. A až nakonec zotavení se zpožděním (a vakcínou) případně dorazí, může se s klidem stát (a není to žádné velké sci-fi), že velká část globálního trhu již vlastně nebude mít chuť vracet se ke starým pořádkům, ale ponechá si nyní nastavenou vyšší úroveň digitalizace.
Hledat proto nějaké zásadní důvody, jež by králům technologického sektoru mohly citelně podrazit nohy a poslat jejich akcie výrazně dolů, není vůbec snadné.
#investovani #goldmansachs #vyhled #2021 #pandemie #covid19 #ekonomika #zotaveni #investori #akcie #akciovytrh #usa #hdp #prezidentskevolby #trendy