6 minut čtení

Fatální investiční rozhodnutí, které může připravit začínajícího investora o vše

Víte, co může být důvodem nezřízené volatility na amerických akciových trzích? V chování začínajících investorů, kterých je nyní na trhu přehršel, se opakuje tatáž chyba. Vy se ji raději vyhněte, pokud nechcete hazardovat s vlastními penězi.

Drobní investoři hrají v letošním roce na trhu zásadní roli. Například platforma #Robinhood, která je jedním z nejpopulárnějších makléřů, zejména u mileniálů, v květnu uvedla, že letos již otevřela 3 miliony nových účtů (celkový počet uživatelů byl v červnu 10 milionů) a polovinu z tohoto počtu tvoří noví investoři. Investoři na této platformě jsou neobyčejně agresivní a snaží se využít riskantních příležitostí k investování. Za příklad mohou posloužit #akcie leteckých společností. Výjimkou nejsou ani investice do společností, kterým hrozí krach, a to vše za účelem dosažení skvělé návratnosti.

Podobná aktivita tlačí ceny akcií nahoru a čím více rostou, tím více akcí spekulativní investoři nakupují. Lákadlo naskočit do rozjetého vlaku je mnohem silnější než obvyklý strach, který by jinak doprovázel nákupy společností s cenami přesahujícími stonásobek výdělku, jako je tomu dnes u Amazonu a dalších. Obavy ze zmeškání příležitosti jsou nebezpečným důvodem k investování a později by mohly vést ke značným ztrátám.

Nákup akcií jednoduše proto, že roste jejich cena, je velmi riskantní

Uvažujete-li o nákupu akcií společnosti, vždy je důležitý kontext. Jak cena stoupá, akcie se stává dražší a potenciálně méně výnosnou než dříve (za předpokladu, že se samozřejmě nestalo nic, co by ospravedlnilo změnu ceny). Ať už hovoříme o akcích nebo jakémkoliv jiném aktivu, cena hraje důležitou roli při určování, zda se jedná o dobrý nákup. Cena akcie není kritériem, které byste měli ignorovat.

Problém je ale v tom, že když začínající investoři vidí, jak akcie rychle roste, často zpanikaří, protože si myslí, že jim uniká příležitost. Dobrým příkladem tohoto jevu je biotechnologická společnost #Moderna. Její akcie již letos vzrostly o téměř 300 % (S&P 500 naproti tomu pouze 8 %), protože nadšení z postupujícího vývoje vakcíny proti coronaviru vyneslo akcie do výšek, jaké nikdy předtím neviděly.

Hodnota akcií Moderna (modrá) v porovnání s indexem S&P 500 (červená) v letošním roce. | zdroj: finance.yahoo.com

Existuje spousta důvodů k optimismu: Už 27. července společnost z Massachusetts oznámila, že zahájí 3. fázi studií svého kandidáta na vakcínu. Pokud by byla studie úspěšná, posunula by se moderna o krok blíže k tomu, aby mohla vyjít se svou vakcínou ven a zpřístupnit ji veřejnosti. Bílý dům již souhlasil s nákupem 100 milionů dávek vakcíny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. A to je stále pouze začátek, protože podle analytiků může moderna získat až 40% podíl na trhu s vakcínami proti onemocnění covid-19 ve výši 100 miliard dolarů.

Zároveň však visí ve vzduchu mnoho proměnných, na které řada začínajících investorů zapomíná. Bude kandidát na vakcínu společnosti Moderna úspěšný? Bude to nejúčinnější a nejbezpečnější možnost vakcinace? Současný růst zdaleka není zárukou, že tomu tak skutečně bude, ale lidé skupují akcie společnosti jako by k tomu byla předurčena. Riziko spočívá v tom, že pokud Moderna nedosáhne silného podílu na trhu nebo se její vakcína ukáže jako neúčinná (nebo jednoduše méně účinná než konkurenční), její akcie by mohly v okamžiku spadnout. Čím jsou dražší, tím bude tento pád samozřejmě tvrdší.

Co by měli investoři spíše dělat?

Začínajícím investorům, kteří riskují a chtějí rychle zbohatnout, se myšlenka nákupu a dlouhodobého držení akcí s bezpečnou hodnotou pravděpodobně nebude líbit. I v dnešní době se však jedná o nejbezpečnější a pravděpodobně nejlepší investiční strategii. #Amazon teď vypadá příliš draze, přestože je jeho podnikání jedním z nejlepších na světě. Před rokem se akcie Amazonu obchodovaly za více než 70násobek zisku, což už byla pro společnost se sídlem ve Washingtonu velmi vysoká cena. Od té doby se cena Amazonu téměř zdvojnásobila a cena Moderny více než zpětinásobila, zatímco index S&P 500 za 12 měsíců vzrostl pouze o 18 %.

Hodnota akcií Moderny (modrá) a Amazon (zelená) v porovnání s indexem S&P 500 (červená) za posledních 12 měsíců. | zdroj: finance.yahoo.com

Pokud máte rádi růstové akcie možná se budete chtít seznámit s poměrem růstu ceny vůči zisku (PEG). Tento poměr zohledňuje budoucí růst společnosti a její poměr ceny vůči zisku. Při hodnotě PEG 1 je akcie dobrou koupí vzhledem k tomu kolik analytiků od ní očekává růst. Čím nižší toto číslo je, tím atraktivnější nákupní příležitost tato akcie představuje. Právě před rokem měl Amazon PEG opravdu kolem jedné. Dnes je to 2,3 – zdaleka se tak nejedná o tak dobrý nákup jako před rokem, i když zohledníte růstový potenciál Amazonu.

Porozumění tomuto poměru vám může zabránit v tom, abyste byly příliš agresivní ve své strategii. Moderna například ještě není ani zisková! Co můžete v takových případech udělat (PEG nefunguje u společnosti bez zisku) je použití násobku ceny akcií vůči tržbám, což vám v případě Moderny prozradí, že jsou její akcie obchodované za více než 250násobek tržeb za posledních 12 měsíců. Před rokem byl tento poměr asi 45. A pro srovnání – násobek ceny vůči tržbám Amazonu je méně než 6.

Investice z důvodu momentálních pohybů vzhůru nebo strachu, že přijdete o příležitost jsou jistým způsobem, jak zničit vaše portfolio. Až příště uvidíte akcie letící vzhůru a budete v pokušení je koupit, možná bude lepší udělat si chvíli, abyste se před investičním rozhodnutím podívali na její fundamenty a některé násobky, jež jsou uvedeny výše.

#akcie #jakinvestovat #investovani #chyby #chyba #zacatecnickechyby #rustoveakcie #americkeakcie #investicnistrategie #dlouhodobeinvestovani

Hodnocení: +30
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Tak tak. Spousta lidi nebere v potaz riziko a investuje bezhlave, aby nahodou o neco nepřišli. Drzet dlouhodobě je pro mnohe nuda. Cool je vysoce riskovat a vydelavat rychle. Par lidi ma stesti, zviditelni se diky svemu uspechu a ostatni je chteji napodobi. Je to ale jako bysme chteli napodobit cloveka, ktery vyhral v loterii. Prakticky nemožne. Zaroven ti, co na tom prodelaji, nejsou tak videt a nejsou tak zajimavi, jako ti, kteri meli stesti. A takovych lidi je většina (co prodelaji, ne co maji stesti :) ). 

    +4
    • Pravda :)) historii holt pišou ti úspěsní, o kterých je slyšet. Ne každý si to uvědomuje a pak je z 10% ročního zhodnocení zklamaný, protože čekal víc...

      +2
  • Kazdy si musi vyzkouset, ze neni chytrejsi nez ti vsichni pred nim.

    Kazdy musi zaplatit "skolne" trhu. 

    Cim driv, tim lip. Nejcennejsi je cas. 

    +2
    • Dobrý den, @cenekCikov, jestli myslíte tím "školným" vyluxování prvního obchodního účtu, tak si nemyslím, že je tahle zkušenost pro začínajícího investora úplně nezbytná. Zvlášť pokud si podobnou zkušeností prošlo řada investorů před ním, může se z jejich příběhu poučit... 

      +1
    • Hmmm, :D Já myslim, že jestli k tomu přistupuje způsobem, kterým účet vyluxovat dokáže, tak není nic proti ničemu, aby se tak stalo. Vyluxovat účet se nadá jinak než agrasivním marginem. Kdo si s takovou věcí zahrává a ví o tom prd, tak to zaplatí. To je ok. 

      0
    • Já bych byl právě rád, kdyby fungovala jistá osvěta a začínající investoři se podobným chybým, jako je obchodování na páku, vyhnuli... @gugux někteří lidé o tom vědí prd, ale pak se taky stane, že se nechají "ukecat" zkušeným telefonistou a "investují" na páku ani o tom nevědí. Pravě takové články by je před podobnými chybami měly ochránit... 

      +2
    • Dobrý den, nemusí jít zrovna o vyluxování celého účtu, ale prostě nějaké "zbytečné" chyby každý udělat musí. Každý se musí spálit. Jen někdo víc, někdo méně. 

      Až pak si většina z nás uvědomí, že ti opatrní kolegové mají třeba pravdu. A že nejsme ti borci, co udělají 20 - 100 % zhodnocení každý rok. Až pak se dokážeme spokojit s jinými čísly ? 

      +1
    • @PatrikKudlacek Pokud se někdo nechá ukecat zkušeným prodejcem, tak si zaslouží zaplatit "školné". A říkám to jako člověk, který ho musel platit několikrát. 

      Jinak samozřejmě naprosto souhlasím, že osvěta je potřeba. Kdo ví, třeba bych i já byl kdysi opatrnější a prodejce i prodávaný produkt bych si více prověřil, kdybych dříve četl podobné články. 

      +3