04.06.2019 4 minuty čtení

Spoření je mrtvé, spasí vás jedině investování!

V roce 1971, se zásadně změnily pravidla hry peněz. V tomto roce americký prezident Nixon zrušil zlatý standard a peníze přestaly být uchovatelem hodnoty vázaným na zlato a staly se dluhem.

Každý dolar (i každá koruna) je od té doby pouze dlužním úpisem se sjednaným úrokem. Od té doby každý kdo spoří, je na straně těch kteří prohrávají ve hře peněz.

Trocha smutné pravdy …

Stovky miliónů lidí na celém světě si stále myslí, že pokud si budou spořit peníze, zajistí si blahobyt, nebo alespoň pohodlný život a důstojné stáří. Šetří peníze z každé výplaty a výdělku a snaží se omezovat svoje výdaje, zatímco centrální banky „tisknou“ desítky miliard dolarů, eur, korun atd. Možná už jste slyšeli o pojmu kvantitativní uvolňování (quantitative easing – QE). Další pěkný pojem, který má jen zastínit skutečnost, že se jedná o „tisk“ peněz v obřích rozměrech. Na grafu níže vidíte vliv kvantitativního uvolňování ve výši stovek miliard dolarů, na akciový index S&P500 (500 největších amerických firem). Během těchto období akciové trhy rostly a úspory lidí ztrácely na hodnotě. Peníze investorů se zhodnocovaly o desítky až stovky procent. Jen od roku 2009 do začátku roku 2019 vzrostl akciový index S&P500 o více než 380 %.

A tak to bude muset pokračovat dokud se ekonomika nezmění ve svých základech. Do té doby kdo spoří a neinvestuje, ztrácí peníze a nemůže uchovat hodnotu svých úspor. Mnoho lidí očekává, že se změní politický a finanční systém světa. Myslím si však, že je to ztráta času. Bylo by lepší změnit sebe, zvýšit své „finanční IQ“ a využít inflaci, daně a dluhy ve svůj prospěch, ne být jejich obětí! Je to jednodušší než čekat až se změní svět.

Vývoj amerického akciového indexu S&P500 od roku 1928 s vyznačením období kvantitativních uvolňování (QE) v USA.

Dříve, pokud jste si spořili, byly peníze směnka krytá zlatem a jejich hodnota se dlouhodobě držela na stejné úrovni jako zlato. Jednoduše řečeno za $100 dolarů jste si mohli koupit téměř stejně věcí v roce 1900, jako v roce 1910. Pokud jste přišli do banky, mohli jste směnit svoje peníze za zlato. Pokud jste si tedy peníze spořili, měli jste jistotu, že si zajistíte pohodlný život a důstojné stáří. Zlato totiž vždy bylo uchovatelem hodnoty a do dnes zvládá pokrývat inflaci.

Po roce 1971 se pravidla peněz zásadně změnila a jejich vytváření ze strany bank a centrálních bank nabralo nevídaných rozměrů. Ztráta kupní síly peněz neboli inflace a kvantitativní uvolňování, je to co ničí úspory nás všech a žene cenu akcií vzhůru. Průměrná inflace za posledních 50 let je v průměru okolo 3 % p.a. Pokud se tedy vaše nastřádané peníze nezhodnocují alespoň 3 % p.a., jejich hodnota je rok od roku nižší. Inflace tak z vašich peněz za 20 let smaže cca 46 % jejich hodnoty. Pokud máte např. naspořený 1 mil. Kč a máte ho doma v matraci, za 20 let už si za něj koupíte věci maximálně v hodnotě cca 543 tis. Kč. Pokud se na to podíváme obráceně, po 20 letech byste měli mít na účtu cca 1,8 mil. pokud ho uložíte se zhodnocením 3 % ročně a tím tak akorát pokryjete inflaci a uchováte hodnotu vašich naspořených prostředků.

V grafu je zobrazen vliv inflace v čase na hodnotu úspor. Křivka zhodnocení zobrazuje, o kolik peněz více byste měli mít v čase, aby jejich kupní síla byla stejná jako na začátku.

Co z toho všeho vyplývá? Zejména to, že pokud používáte pro zhodnocení a uložení svých volných prostředků nástroje s úrokem nižším než 3 % ročně, dříve nebo později budete mít problém s nedostatkem financí. Jediné co vás v dnešní době může spasit, je investování.Správně diverzifikované portfolio, vám zajistí výnos okolo 5 % ročně, zajistí vám rezervy kdykoliv je budete potřebovat a postará se o vás i v době kdy už nebudete chtít nebo moci pracovat.

Jak si zajistit dlouhodobý výnos, který překoná inflaci vám ukáže článek: Jak zajistit dlouhodobý pravidelný výnos 5 – 7 % ročně nebo i více?

Na závěr citát od Roberta Kyiosaki: „Chudí lidé nejdříve utrácí a z toho co jim zůstane si spoří. Bohatí nejdříve peníze investují a z toho co jim zůstane utrácí.“

Zdroje: Wikipedia, penize.cz, Vlastní zkušenosti a výpočty, film Money as Debt (od filmaře Paula Grignona)

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.