16.10.2020 5 minut čtení

Zapomeňte na Snowflake, raději si místo toho kupte tyto dvě Buffettovy akcie

Dvě investice Berkshire Hathaway mohou nabídnout mnohem lukrativnější výnosy než nadhodnocená růstová akciová kometa. Vybírat navíc mohou jak růstoví, tak hodnotoví investoři.

Letošní jaro bylo přesně období, kdy tekla na ulicích krev. Bylo proto zvláštní pozorovat Buffettovu nečinnost, který je většinou chamtivý, když se ostatní bojí. Portfolio Berkshire Hathaway však přesto nezůstalo úplně statické.

S postupujícím rokem se začalo pomalu měnit a možná proto, že Buffettovi investiční styční důstojníci, Todd Combs a Ted Weschler, získávají na nové investice stále větší vliv, o čemž možná svědčí i investice do technologického titulu Snowflake.

Berkshire nakoupilo podíl v rychle rostoucí technologické společnosti

Nedávný nákup 6,125 milionu akcií společnosti #Snowflake vzbudil údiv u celé řady lidí. Akcie společnosti věnující se cloudovým službám moc nezapadá do Buffettova vzorce výběru investic.

Snowflake není jen růstová, ale spíše hyper-růstová akcie. Na Wall Street se očekává že tržby této technologické společnosti vzrostou během pěti let ze současných 265 milionů dolarů na 3,8 miliardy. Pro ty z vás, kteří si nechtějí vytahovat kalkulačku, se jedná o 70% každoroční růst.

Existují hned dva faktory, díky kterým vybočuje Snowflake z řady. Zaprvé umožnuje svým klientům platit pouze za to, co skutečně využívají. Namísto pravidelného předplatného společnost svým zákazníkům účtuje přímo služby, které jejich podnik využívá. Tento model přináší vyšší transparentnost cen a měl by umožnit klientům ušetřit peníze. Zadruhé pak řešení Snowflake funguje nad klasickými poskytovateli cloudové infrastruktury a umožnuje zákazníkům snadné sdílení dat. Jinými slovy, není snadné sdílet cloudová data, pokud jedna strana používá Google #Cloud a druhá Microsoft #Azure. Pokud však obě strany navíc používají Snowflake, tato infrastrukturní bariéra padá.

Extrémně předražená Snowflake

Není tedy pochyb o tom, že je Snowflake inovativní a vzrušující společností, je také ale extrémně drahým titulem. Při ceně více než 100násobku předpokládaných tržeb za fiskální rok 2021 se nechávají investoři doslova dřít z kůže, aby mohli nakoupit akcie této společnosti. Spíše, než nahánět trendy akcie byste však měli zauvažovat nad jinými nákupy z portfolia #Berkshire Hathaway, pokud tedy nechcete být cool, ale na svých investicích především vydělat.  

Mastercard

Zajímáte-li se o růstové akcie, pak je jednou z nejbezpečnějších sázek v této oblasti, kterou navíc lze najít v portfoliu Berkshire Hathaway, #akcie zprostředkovatele plateb Mastercard. Existují hned tři důvody, proč se růst této společnosti z dlouhodobého hlediska nezastaví.

V prvé řadě je #Mastercard, stejně jako většina jiných finančních akcií, cyklickou společností. To znamená, že se jí dobře daří, když ekonomika roste a naopak. Přestože jsou recese a kontrakce přirozenou součástí ekonomického cyklu, období expanze jsou výrazně delší. Navzdory posledním čtvrtletím tak čekají Mastercard dlouhá léta, kdy bude objem plateb napříč celým světem růst.

Za druhé je třeba si uvědomit, že je Mastercard zprostředkovatelem kreditních a debetních transakcí, nikoliv věřitelem. Právě poskytování půjček je velmi plodným zdrojem příjmů v obdobích ekonomické expanze, během recesí jsou však tyto společnosti vystaveny rostoucím úvěrovým delikvencím. Zaměřením výhradně na zpracování plateb se Mastercard vyhýbá nástrahám rostoucích úvěrových deliktů a trvale udržuje svou ziskovou marži nad 40 %.

Nakonec je třeba dodat, že se více než 75 % světových transakcí stále provádí v hotovosti. To dává Mastercard několik dekád příležitostí rozšířit svou infrastrukturu do zaostalých oblastí, jako je Afrika a Střední východ. Přítomnost Mastercard na těchto rozvíjejících se trzích velmi pravděpodobně zajistí dlouhodobý růst společnosti o alespoň 10 % ročně.

Wells Fargo

Pokud jsou vašimi oblíbenci spíše hodnotové akcie, právě banka Wells Fargo by mohla být zajímavým doplňkem vašeho portfolia. Tato akciová společnost je součástí portfolia Berkshire Hathaway již více než 30 let.

Akcie bank budou v příštích několika čtvrtletích šlapat vodu, vzhledem k tomu že se americký Federální rezervní systém rozhodl držet úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni. Klesá tak potenciální zisk bank z úvěru. Nákup bankovních akcí však stále mohou s klidem provádět lidé, kteří mají rozumně dlouhý investiční horizont.

Wells Fargo je navíc opravdu za hubičku. Museli byste se vrátit až do března 2009, abyste našli jediné další období za poslední 3 desetiletí, kdy měla tržní kapitalizace banky nižší hodnotu, než je její účetní ohodnocení. Důvodem, proč je Wells Fargo oceňováno tak levně, je to, že stále bojuje s PR skandálem, když vyšlo najevo, že bylo v letech 2009 až 2016 otevřeno 3,5 milionu neautorizovaných bankovních účtů. Z historie však víme že PR skandály zůstávají v myslích bankovních zákazníků jen zřídkakdy delší dobu.

Investoři navíc ocení trvalou schopnost společnosti Wells Fargo přilákat bohatou klientelu i její tlak na přechod k digitálním platbám. Koneckonců digitální transakce stojí pouze zlomek osobních transakcí. Může to chvíli trvat, ale banka má potenciál během pár let zdvojnásobit svou hodnotu.

#jakinvestovat #investovani #WellsFargo #BerkshireHathaway #rustoveinvestice #hodnotoveinvestice #technologickeakcie #bankovniakcie #americkeakcie #cloudovesluzby

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky