Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 20 740.

Zaregistrovat se

16.10.2020 3 minuty čtení

Přehledně a rychle: Daňové úlevy pro postižené podnikatele

Ministerstvo financí ČR [MF ČR] prodloužilo daňové úlevy z jara a rozšířilo je o další. Zároveň vyzvalo podnikatele a živnostníky, aby využívali stávajících možností, které jim nastavení daňového systému přináší.

Zásadní změna oproti jaru je v cílenější podpoře. Automatické daňové úlevy platí jen pro ty z podnikatelů, jejichž činnost byla bezprostředně omezena vládním nařízením. Konkrétně jde o odložení platby daně z přidané hodnoty [DPH], daně z příjmů a silniční daně, k jejichž splatnosti došlo v období nouzového stavu.

Daňové úlevy nyní mohou čerpat subjekty z těchto oborů:

 • Provozování restauračních zařízení a barů.
 • Provozování hudebních, tanečních, herních a podobných společenských klubů a diskoték.
 • Pořádání koncertů a jiných hudebních, divadelních, filmových představení.
 • Pořádání svat. oslav, oslav vstupu do registrovaného partnerství a smutečních hostin.
 • provozování cirkusů a varieté.
 • Pořádání poutí a podobných tradičních akcí.
 • Pořádání kongresů a jiných vzdělávacích akcí.
 • Pořádání veletrhů.
 • Provozování vnitřních sportovišť, posiloven a fitness center, umělých koupališť a wellness.
 • Provozování zoologických zahrad.
 • Provozování muzeí, galerií, výstavních prostor, hradů, zámků a obdobných historických nebo kulturních objektů, hvězdáren a planetárií.

Podnikatelé s nárokem na daňové úlevy musejí Finanční správě ČR [FS ČR] doručit oznámení [lze i e-mailem], že splňují podmínky čerpání podpory. Po zaslání oznámení budou mít odloženou platbu vybraných daní do konce letošního roku. Poplatníci, na které se takzvaný generální pardon ministryně financí nevztahuje, mohou o odklad platby daně zažádat individuálně.

 

Institut zpětného uplatnění daňové ztráty

MF ČR dále oznámilo, že pokud podnikatel za letošní rok očekává daňovou ztrátu, může si do výše této ztráty požádat o vratku daně z příjmů, kterou zaplatil ve dvou předchozích letech. Do patnácti dnů po podání žádosti o vrácení by pak měl mít peníze na účtu.

„Institut zpětného uplatnění daňové ztráty byl přijat právě pro tyto situace. Pokud tedy poplatník již dnes očekává za zdaňovací období roku 2020 daňovou ztrátu, bude si moci o tuto ztrátu zpětně snížit svůj základ daně za zdaňovací období let 2019 a 2018 a finanční úřad mu prostředky vyplatí přednostně. Podnikatelé tak dostanou rychlou pomoc v okamžiku, kdy ji nejvíce potřebují,“ vysvětlila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová [za ANO].

Podnikatelé negativně zasažení koronavirem mohou nadále využívat i dalších podpor, ovšem vždy po prokázání důvodů souvisejících s koronavirem. Může jít například o onemocnění či karanténu účetní nebo dalších klíčových zaměstnanců, jejichž absence znemožnila plnění daňové povinnosti.

Jaká podpora se nabízí

Plošné prominutí správního poplatku za podání žádostí na finanční či celní úřad. Týká se následujících situací...

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/10/15/prehledne-a-rychle-danove-ulevy-pro-postizene-podnikatele/

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.