15.10.2020 7 minut čtení

První vládní kompenzace pro podnikatele a firmy jsou tady: Na co máte nárok?

Vláda tento týden definitivně uzavřela nemalou část podnikatelských činností a v návaznosti na to představila první balíček plánovaných kompenzací. Z jeho výčtu je však patrné, že na opakování jarní podpory již očividně nejsou peníze.

Na včerejším jednání vlády byly schváleny první konkrétní kompenzace, které mají za cíl udržet nad hladinou podnikatele a společnosti, jež vládní nařízení už od září postupně víc a víc omezovala v jejich činnosti.

Vládní představitelé již od začátku zdůrazňují, že nechtějí opakovat jarní plošné kompenzace a odpustky, ale podzimní kompenzace zacílit pouze na konkrétní, nejhůře zasažené obory

Důvod je jednoduchý - byť by například plošné odpuštění záloh na zdravotní a sociální pojištění bylo rychlejší a byrokraticky snadnější řešení, vláda si již další podobné výpadky v příjmech nemůže dovolit.

Jaké možnosti finančních kompenzací od státu tedy aktuálně leží na stole? Tady je přehledný seznam:

1. Ošetřovné

Novou podobu ošetřovného již vláda schválila společně s plošným uzavřením všech škol. Nově by jej mohli zaměstnanci čerpat po celou dobu, kdy budou s dítětem nuceni zůstat doma - limit 9 dní, který fungoval na jaře, byl z praktických důvodů zrušen. 

Pokud již ošetřovné aktuálně čerpáte, přestane váš dosavadní limit v den, kdy zákon vstoupí v platnost, platit. Vyplácená částka prozatím zůstává stejná, tedy 60 % denního vyměřovacího základu (měsíční hrubá mzda 20 000 Kč = 356 Kč denně). Vláda však chce minimální výši této kompenzace zvýšit na 400 Kč.

Na novou podobu ošetřovného si ještě minimálně pár dní počkáme - návrh vyžaduje změnu zákona, a tak míří do Sněmovny, kde bude projednán nejdříve 20. října. Pokud nedojde k žádným komplikacím, do konce měsíce by mělo vstoupit v platnost.

2. Příspěvek podnikatelům na nájemné

Podnikatelé z oborů, které negativně ovlivnila nařízení spojená s pandemií koronaviru, obdrží od státu příspěvek ve výši 50 % jejich celkového nájemného za letošní 3. kvartál (v období červenec až září). Stát tak podnikatelům vyplatí 1,5 měsíčního nájemného - horní hranice vyplacené částky je však limitována na 10 milionů korun.

Dotace budou na rozdíl od jarního programu Covid nájemné vypláceny bez podmínky, že pronajímatel musí nejdříve nájemné slevit. Žádat o ně mohou podnikatelé, jež provozují:

 • provozovny stravovacích služeb (restaurace, kavárny, bary, hospody, čajovny a podobně),
 • hudební, taneční, herní a podobné společenské kluby a diskotéky,
 • kina,
 • kongresy a jiné vzdělávací akce, výstavy a veletrhy,
 • komerčně provozovaná sportoviště ve vnitřních prostorech staveb (například tělocvičny, hřiště, kluziště, kurty, ringy, herny bowlingu nebo kulečníku, tréninková zařízení), posilovny a fitness centra,
 • komerčně provozovaná umělá koupaliště (plavecké bazény, koupelové bazény, bazény pro kojence a batolata, brouzdaliště), wellness zařízení včetně saun, solárií a solných jeskyní, pokud se nejedná o poskytování zdravotních služeb poskytovatelem zdravotních služeb,
 • zoologické zahrady,
 • komerčně provozovaná muzea, galerie, výstavní prostory, hrady, zámky, hvězdárny, planetária a obdobné historické nebo kulturní objekty (s výjimkou divadel)
 • zařízení poskytující služby osobám ve věku 6 až 18 let zaměřená na činnosti obdobné zájmovým vzděláváním podle § 2 vyhlášky č. 74/2005 Sb., jako jsou zejména zařízení poskytující zájmovou, výchovnou, rekreační nebo vzdělávací činnost včetně přípravy na vyučování.

Na tento program je prozatím vyčleněno 1,2 miliardy Kč.

3. Pokračování Pětadvacítky

Ministryně financí Alena Schillerová chce v pátek vládě navrhnout obnovení kompenzačního bonusu pro OSVČ a společníky s.r.o., tzv. Pětadvacítky. I tu však čeká omezení.

O kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně (15 000 Kč měsíčně) by mohli žádat pouze ti živnostníci a společnosti, jejichž činnost je zcela omezena vládními nařízeními. Podrobnější detaily zatím neexistují, ale lze očekávat, že půjde primárně o osoby pracující v pohostinství, kultuře nebo sportu, jež musely přerušit provoz.

Lze rovněž předpokládat, že v případě schválení program opět bude řídit Finanční správa, na jejichž stránkách bude online žádost o příspěvek atp.

4. Prodloužení programu Antivirus

Aktuální česká verze kurzarbeitu byla vládou prodloužena do konce letošního roku. V rámci Antiviru typu A rovněž došlo ke zvýšení kompenzace pro firmy z původních 80 na 100 %. Zpětně lze o podporu v této výši žádat již ode dne vyhlášení nouzového stavu (5. října). Zvýšena byla rovněž maximální částka, jež může být vyplacena na jednoho zaměstnance, a to z 39 na 50 000 Kč. Typ A slouží pro zaměstnavatele, jejichž zaměstnanci nemohou vykonávat práci kvůli nařízené karanténě či částečnému/úplnému omezení provozu.

Typ B programu Antivirus zůstává identický. Nové podobě programu už chybí jenom "štempl" od parlamentu. Je pravděpodobné, že prodloužení Antiviru bude stejně jako řada dalších kompenzací schváleno v rámci legislativní nouze ve zrychleném procesu.

5. Odložení daní

Všichni podnikatelé, kterým vládní nařízení de facto zakazují provoz jejich činnosti, by do konce roku byli osvobozeni od placení DPH, daně z příjmů a silniční daně, pokud splatnost těchto daní připadá na období nouzového stavu (5. října a později).

Prodloužení se dočkala i liberační opatření z jara. V případě, že letos podnikatelé očekávají daňovou ztrátu, mohou rovněž využít institut zpětného uplatnění daňové ztráty a do výše oné ztráty požádat o vratku daně z příjmu, jež státu zaplatili v uplynulých dvou letech.

6. COVID Kultura

O kompenzačním bonusu pro OSVČ z komerční kultury ve výši 60 000 Kč jsem již psal minulý týden. Zároveň vláda vyčlenila 750 milionů korun na dotace v rámci programu COVID Kultura. V rámci něho mohou firmy podnikající v kultuře žádat až o 10 milionů korun na pokrytí nákladů.

Program COVID Kultura byl umělcům a kulturnímu segmentu nabídnut již dříve, ale původních 900 milionů korun se dokonce ani nepodařilo vyčerpat. Dle neúspěšných žadatelů totiž vláda nevhodně nastavila podmínky, takže řada podnikatelů na dotaci jednoduše nedokázala dosáhnout.

Žádost o dotaci z programu COVID Kultura můžete podat již dnes. Podmínky pro uznání žádosti jsou k dispozici na stránkách ministerstva kultury ZDE. Na stejném místě by se měl objevit i odkaz na podání žádosti (ministr svůj návrh vládě předloží v pondělí 19. října).

7. COVID-Bus pro dopravce

Koronavirus je pro cestovní ruch a zejména přepravce devastující. Ministerstvo dopravy se proto rozhodlo pomoci zájezdovým autobusovým dopravcům, kterým klienti hromadně ruší různé zájezdy, školní výlety a další akce. Dotační program by měl být spuštěn příští týden, kdy pravděpodobně na stránkách ministerstva dopravy bude možné začít online podávat žádosti o dotace. Pro podnikatele ze segmentu zájezdové dopravy by měla být vyčleněna jedna miliarda korun.

8. COVID Sport

Poslední představený kompenzační program se týká sportu. Cílem programu COVID Sport je podpořit sportovní kluby a pořadatele sportovních akcií. Národní sportovní agentura vyčlenila desítku tuzemských profesionálních soutěží, jejichž kluby mohou o pomoc v rámci tohoto programu žádat.

Jde o 1. a 2. fotbalovou ligu, hokejovou extraligu a 1. ligu ledního hokeje, nejvyšší ligy basketbalu, volejbalu a házené. V programu je připraveno 500 milionů korun, přičemž každý sport bude moci žádat o jinou částku vycházející z jeho "ekonomické náročnosti". Nejméně (750 tisíc Kč) mohou dostat volejbalové kluby a nejvíc (12,5 milionu Kč) kluby z první fotbalové ligy a hokejové extraligy.

V případě pořadatelů lze žádat o kompenzaci zbytečně vynaložených nákladů na sportovní akce pro sportovce z více než dvou klubů či širokou veřejnost, a to v období od 12. března do 31. července. Program se tak netýká podzimních sportovních akcí, jež byly kvůli vládním nařízením zrušeny.

----

#pandemie #vlada #omezeni #nouzovystav #podnikatele #osvc #spolecnosti #kompenzace #dotace #osetrovne #najemne #petadvacitka #antivirus #dane #dph #covidkultura #covidbus #covidsport

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Jak tento článek zapadá do modelu Warengo - investice a finance?

  Tohle je spíše článek pro idnes nebo Novinky, podle mého názoru

  0
  • @patrikKolenak Věnovali jsme se tomuto tématu intenzivně i na jaře. Nejen vlastními silami, ale i za pomoci konzultací s právníky a dalšími odborníky Proč? Protože to podle nás spadá do osobních financí a z odezvy i vlny dotazů, které jsme v reakci obdrželi, je poměrně jasné, že nemalou část čtenářů Warengo tvoří podnikatelé či společníci firem, kteří se na jednu stranu možná zajímají o investice, ale na druhou stranu dnes třeba spíš než investování řeší, jak zalepit výpadek příjmů nebo jak svou živnost udržet nad vodou. Proto v rámci zdejší komunity nevidím nic špatného na tom, že tohle silně aktuální téma prakticky řešíme.

   +2
 • Na ošetřovné pro OSVČ se evidentně zapomnělo 😞

  0
  • Ano, stejně jako v COVID Kultura nejsou paradoxně zahrnuti filmaři, bude se o tom teprve jednat. Jak jsem psal tento týden v newsletteru, je sice krásné, že vláda chce kompenzovat férově jenom ty opravdu zasažené, ale na takové plánování měli možná čas v létě (není tak těžké předvídat, jaká opatření zasáhnou jaké sektory), teď už mi přijde, že je na to malinko pozdě hádat se, kdo ano a kdo ne.

   0