03.06.2019 4 minuty čtení

Apple chtěl koupit Teslu už v roce 2013, jenže měl podmínku, kterou Musk odmítl

Americká automobilka Tesla je sice na jednu stranu velmi inovativní a právě ona velkým dílem přispěla k aktuální "elektrifikaci" automobilového trhu, jenže její finanční výsledky nejsou nikterak oslnivé a nekompromisní trh už ji za to začíná trestat. Je tak možné, že Elonu Muskovi nakonec nezbude nic jiného, než svou firmu prodat většímu hráči. A jedním ze zájemců by mohl být Apple.

Mluví se o tom už hodně dlouho. V podstatě od chvíle, kdy vyšlo najevo, že Applu leží na účtech po celém světě více než 200 miliard dolarů. To je dostatečně velká suma na opravdu historické akvizice, které by mohly firmu s nakousnutým jablkem posunout na některém z nových trhů výrazně kupředu.

Jedním ze segmentů, o kterém se v souvislosti s dalším vývojem Applu mluví, jsou autonomní vozidla. Pokud chce totiž Tim Cook pokračovat v odkazu Steva Jobse a udržet Apple na pomyslném technologickém piedestalu, nebude mu k tomu stačit uvedení několika služeb, kterými už se dávno chlubí konkurence. Potřebuje udělat rázný krok, který veřejnost omráčí. Tak, jako to udělal Jobs v případě iPhonu.

Je Tesla na prodej pane Musku?

Jak nyní prozradil Craig Irwin z Roth Capital Partners serveru CNBC, Apple si tuto situaci velmi dobře uvědomuje a již před několika lety ji začal aktivně řešit. Nejenom vlastním vývojem, ale také pokusem koupit firmu Elona Muska.

„Kolem roku 2013 přišla od Applu seriózní nabídka na Teslu při ceně 240 dolarů za akcii. Několikrát jsme to ověřovali a mělo by to odpovídat skutečnosti. Netuším sice, zda proces došel až k řešení konkrétních smluv, bylo to však určitě myšleno vážně,“ řekl Irwin CNBC.

O Tesle se ve spojení s Applem mluví v podstatě už od té samé chvíle, co se začalo mluvit o využití ohromného balíku financí, který má firma z Cupertina k dispozici. Mnozí odborníci však namítali, že pro Apple taková akvizice nepřichází v úvahu, protože Elon Musk by svou firmu nikdy neprodal. Jak se nyní ukazuje, pravda je to jen napůl.

„Pokud něco mohu vyvodit z informací, které máme k dispozici, tak Apple si kladl podmínku, že Elon Musk odstoupí z pozice CEO, a to veškerá jednání ukončilo,“ doplnil Irwin.

Vypadá to tedy, že americký vizionář by byl ochoten svou firmu prodat, zároveň si však chce ponechat vedoucí postavení a možnost ovlivňovat její další vývoj. Finanční kapacita Applu je samozřejmě velmi lákavá a Musk by díky tomu mohl realizovat všechny své vize bez obav z reakce burziánů nebo nedostatku peněz.

Ještě není konec?

Pro Apple ukončení jednání s Teslou samozřejmě neznamenalo ukončení snah o vstup do automobilového segmentu. Firma se naopak intenzivně pustila do vlastního vývoje.

„Podle mých informací postavil Apple několik nových laboratoří. Mnohem větších, než jaké by potřeboval na vývoj Apple Watch nebo kterýchkoli dalších tradičních produktů,“ řekl Irwin CNBC s tím, že tyto laboratoře jsou projektované tak, aby se v nich daly vyrábět lithiové baterie.

Ačkoli tedy firma vedená Timem Cookem pravděpodobně tajně pracuje na svém vlastním projektu pro trh s autonomními vozy, není podle Irwina vyloučeno, že se k jednání s Teslou vrátí.

„Pokud měl Apple zájem tehdy, bude ho mít i nyní,“ vyjádřil analytik své přesvědčení.

A vývoj na burze mu v tomto případě významně nahrává. Akcie Tesly po celý letošní rok intenzivně klesají a dnes už se nachází výrazně pod cenou, za jakou chtěl Apple firmu koupit před šesti lety. Celá Tesla je dnes trhem oceněna na necelých 33 miliard dolarů, přičemž minulý týden Teslu ve valuaci překonala druhá Muskova firma SpaceX, které se naopak nebývale daří.

Z racionálního pohledu by se tento obchod nabízel jako rozumný, Apple by v rámci své rekordní akvizice (nejvíce doposud zaplatil za Beats – 3 miliardy dolarů) získal nové důležité technologie a hlavně tým zkušených inženýrů. Musk by zase získal větší finanční obnos na další rozvoj své vesmírné společnosti. Jenže jak známo, u Elona Muska můžeme počítat se vším, jen ne s racionalitou.

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.